REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Moderní dům s vegetační střechou zapadl přirozeně do staré zástavby ve Znojmě

Moderní rodinný dům ze Znojma dal ve svém projektu rovnocenný prostor ekonomice i ekologii provozu. Není jen obyčejným domem na nábřeží, bohatším o zelenou střechu. Výsledkem promyšleného projektu je poněkud atypická stavba, která ale s jistou rafinovanou nenápadností kotví v již existující zástavbě, a maximálně zhodnocuje výhody překrásného výhledu.
Zdroj: BoysPlayNice

Pokud se parcela vašeho budoucího domu nachází ve svahu, a je situována prakticky přesně naproti dalšímu, na němž si navíc všechnu pozornost pro sebe strhuje historická zástavba, nemusíte řešit, kudy budou hledět okna vašeho budoucího domu. Bezprostřední výhled na hrad, na rotundu sv. Kateřiny a kostel sv. Mikuláše se totiž prodává sám. Architekti z týmu Kuba & Pilař architekti, přesněji tedy Tomáš Pilař, Ladislav Kuba a Norbert Walter, dokázali při projektu stavby nového rodinného domu maximálně zúročit pozitiva, spojená s místem. A tím i setřít nevýhody jejího zasazení.

Vmáčknutá mezi, ale pořád prostorná

Stavební parcela se totiž nacházela na relativně úzké proluce mezi již existující zástavbou. Poměrně různorodou, složenou sice vesměs z dalších rodinných domů, ale výrazně odlišných svým provedením. Jedno i dvoupatrových, moderních i výrazně starších. Jednotících veličin tu mnoho nebylo. A znovu – ona úzká proluka, stavební pozemek, byla charakterizována silným sklonem, skalnatým podložím, vše v orientaci vybíhající k severu. A směrem kupředu, za čelem budoucího domu? Jen silnice a zatravněný svah, končící meandrem řeky Dyje, nad níž se vzpíná historické Znojmo.

Zdroj: BoysPlayNice

Chytře sestavený projekt tedy od počátku kalkuloval s odbouráním fádnosti – to, aby budoucí dům hleděl do prázdné silnice a kamenitého svahu protější stráně. Místo toho, s lepším rozvržením elevace, zužitkoval dispozice terénu a otevřel se fenomenálním výhledům na historické jádro. Z druhé etáže a poněkud zvláštních střešních oken. I z toho lze vytušit, že Rodinný dům v údolí Dyje není tak úplně konvenční stavbou. A to, že disponuje ozeleněnou střechou, je jen menší díl jeho sympatických zvláštností. Svah, ke kterému se základy upíná, mu umožnil rozfázovat výšku a z nedostatků topografie vydobyl kvalitu.

Střecha jako základní veličina

Dům je navržený na půdorysu úzkého obdélníku, udržuje převažující uliční čáru ze severní strany a odstupy od sousedních budov. Tedy, když jeho výškový profil srovnáte s okolní zástavbou, zjistíte, že vizuálně nepřevyšuje své sousedy. Byť čistě technicky nabízí mnohem více prostoru. Z parcely o rozměrech 439 metrů čtverečních se dalo bez obtíží vydobýt 125 m2 zastavěné plochy, ale celkový obestavěný prostor se dá vyjádřit objemem 870 metrů krychlových. Svah se totiž stal přirozeným rozšířením domu, jež nabízí dohromady 186 metrů čtverečních a k tomu terasu.

Zdroj: BoysPlayNice

Celkem tři patra plné domácí pohody, s vyrovnávací odbočkou další místnosti, tlačené do svahu. Přesněji: „Severní část domu, která je orientovaná do nábřeží, je zkosená a tvoří šikmou střechu navazující na střechy sousedních domů. Zbývající část vrchní hmoty pokračuje střechou plochou,“ popisují architekti. Vegetací osazená střecha a tmavý podklad fasády bere domu jeho bezprostřední výraznost, a činí jej méně nápadným. Vlastně se tváří jako součást stráně a zahrady za domem, z dálky jej spíš přehlédnete. Pravda, vaši pozornost by mohly poutat zvláštní okenní rámy, asymetricky zasazené někam na úroveň druhého podlaží. Do míst, kde se nachází obývací a dětský pokoj.

Víc než jen výhled. Dům myslí na budoucnost

Díky znojemskému hradu tak má společenský prostor rodinného domu garantovánu věčnou kulisu překrásné „živé“ fotografie. Protože je to výhled, který se neokouká. Zajímavé je dispoziční řešení východní části objektu, které udržuje menší odstup od zástavby. Vzniká tím nenápadný prostor k prosvětlení boční chodby a ložnice, při plném zachování soukromí obyvatel. Samotný obytný prostor je situován až do patra třetího, propojený s venkovní terasou. Jídelna tedy navazuje na krytou a světlou část, v létě můžete posnídat i na venkovní terase.

Zdroj: BoysPlayNice

Vysunutí hlavních obytných prostor výše do svahu otevřelo přízemí technickým místnostem a garáži. Za zmínku stojí tepelné čerpadlo (výměník země-voda) a vzduchotechnika, která zajišťuje chod rekuperačního systému. Mrhat energií a již vyrobeným teplem je totiž nerozum. Ostatně, celý projekt odráží důslednou ekonomickou rozvahu. Stavělos e z kvalitních, stabilních a dobře zaizolovaných materiálů. Nosné konstrukce domu jsou ze železobetonu a oceli. Fasádní obklady jsou z hliníkových černých plechů. Okna v celém domě jsou z hliníkových rámů. Skladba zelené střechy je složená z několika vrstev drenážních, filtračních a ochranných fólií.

Výsledkem je chytré bydlení pro celou rodinu, které nejen že vypadá dobře, ale skutečně dobré.

Údaje o projektu

Název projektu: Rodinný dům v údolí Dyje
Typ projektu: Rodinný dům na nábřeží se zelenou střechou
Architektonické studio: Kuba & Pilař architekti
Lokalizace: Znojmo, Česká republika
Vedoucí projektu: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba, Norbert Walter
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové činnosti: 2010
Rok dokončení (finalizace): 2019
Počet podlaží: 3
Stavební parcela: 439 m2
Užitná plocha: 186 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Foto: Pedro Napolitano Prata

Úzkou parcelu dokonale zabydleli. Architekti vymysleli levná řešení

I když nemáte peněz nezbyt, neznamená to, že byste nemohli žít jako v ráji. Interiér, který si dnes ukážeme je velmi alternativní záležitost, která do značné míry naplňuje definici parazitické struktury. U nás by nejspíš podobný stavební počin neprošel, ale ve slunné Brazílii se fantazii meze nekladou.

Foto:  Filip Šlapal

Vesnické stavení: Cihlový dům a dřevostavba jako partnerská dvojice

Jednoduchý a vyvážený styl, účelná praktičnost. V projektu slovenských architektů se podařilo zachytit to, co činí průměrnou stavbu rodinným domem. Místo nabubřelé a architektonicky rozmáchlé formy tu nabídli „jen“ funkčnost a obyvatelnost. A to není zrovna málo, protože přesně takové bydlení klienti očekávali. V…

REKLAMA