Jaká udělat opatření pro ochranu instalačních vedení?
Problémy se zamrzlými vodoměry a potrubím jsou v zimním období každoročním evergreenem. Riziko poškození stoupá s nedostatečnou péčí o toto zařízení. Podcenění jeho ochrany a nízká teplota pod bodem mrazu mohou způsobit prasknutí ochranného skla vodoměru či jeho úplné zamrznutí, případně roztržení potrubí. V takovém případě za následky škody plně zodpovídá zákazník, neboť péče o vodoměrnou soustavu a potrubí za ní je povinností majitele objektu.
Ochrana instalací mimo objekt:
- řádně zateplit vodoměr a části vodovodní přípojky, které nejsou dostatečně hluboko uloženy v zemi
- nachází- li se vodoměr mimo objekt ve vodoměrné šachtě, je vhodné nad něj na víko šachty umístit polystyrenovou desku, izolační vatu nebo plastový pytel naplněný drceným polystyrenem
- v žádném případě se nesmějí používat materiály podléhající hnilobě
Velmi citlivým místem u potrubí vodovodní přípojky jsou úseky, kdy přípojka přechází z objektu do exteriéru. Vodovodní přípojka musí být uložena v nezámrzné hloubce, tj. minimální krytí 80 centimetrů, u zpevněných ploch nebo chodníků se doporučuje krytí až 120 centimetrů. Pro zabezpečení potrubí přípojky před zamrznutím doporučujeme zvýšit krytí vhodnou zeminou a použít případně i nenasákavou izolaci.
Ochrana instalací v objektu:
- zkontrolovat, zda je uzavřeno sklepní okno
- pokusit se udržet ve sklepních prostorech stálou teplotu nad nulou
- zaizolovat potrubí, např. minerální izolací. V místech nebezpečí vlhkosti je vhodnější nenasákavá izolace například Mirelon v dostatečné tloušťce
Případná výměna zamrzlého vodoměru stojí vlastníka vodovodní přípojky až dva tisíce korun. První pomoc pro zamrzlý vodoměr je pomalu a opatrně rozehřívat. U zamrzlé vodovodní přípojky již taková pomoc není a je často nutné počkat do rozmrznutí, nebo objednat novou vodovodní přípojku.
Ochrana okapů střech:
Okapy střech lze ochránit několika způsoby. Tím první je sundávat před zimou okapní žlaby ze střech. Pokud jste se rozhodli pro tento způsob řešení, je vhodné použít okapový systém, který lze díky technologii stavebnicového systému snadno sestavit i demontovat, nabízí ho například firma Lindab pod názvem Rainline.
Řešením je taktéž umístit žlaby i svody hluboko pod hranu střechy, kde zůstanou chráněny před sesuvem sněhu. Tato technologie montování se běžně využívá na horách, nelze ji však uplatnit zdaleka ve všech případech.
Výhodné je používat i sněhové zábrany na střechách. Tyčové či soustava bodových zábran na střeše udrží lépe velký objem sněhu na střeše a ten si pak postupně odtaje, aniž by utržením „laviny“ způsobil škody na žlabech. Velikosti a rozmístění zábran na střeše ponechejte raději odborníkovi, který určí, kolik, kde a kterých zábran je potřeba, to totiž závisí na sklonu střechy i umístění objektu.
U venkovních vodovodů nebo v nevytápěných garážích máte v zimě dvě možnosti buď jej zavřete a vypustíte nebo instalujete topný systém (zdroj Raychem)
Aktivní ochrana proti zamrzání instalačních potrubí a okapů - topné kabely
Do okapů či k instalačním potrubím je možné nainstalovat topné kabely. Tento systém dokáže ohřát okapový žlab či svod a zamezí tak jeho zamrznutí. Moderní systémy jsou vybaveny čidly a termostaty, které zajistí automatickou a hospodárnou regulaci topného rastru.
Tepelná čerpadla
Chránit proti zamrznutí je potřeba i tepelná čerpadla, odtok kondenzátu ve venkovním prostředí může zamrzat. Takové nabízí například firma V-systém elektro. Topný kabel proti zamrzání odkapu tepelného čerpadla slouží pro ohřev kondenzátu, má krátké délky (1 - 6 m), vysoké výkony (40 - 50 W/m), studený konec o délce 1 m je napojený k topné části (hotový okruh).
Co když jsem problém odkládal a zima se již zeptala?
Pro případy, kdy je třeba okamžitě řešit kritickou či již přímo krizovou situaci se zamrzlým potrubím, má existují automatické topné kabely s termostatem (např. firma V-systém elektro). Zapojuje se do zásuvky. V sobě má již zabudovaný miniaturní termostat, který se umístí do nejchladnější části zamrzajícího úseku. Topný kabel se prodává jako krabicové řešení. Sada kromě elektrického topného kabelu se šňůrou pro zapojení do sítě obsahuje montážní pásku a výstražný štítek, upozorňující na elektrickou ochranu potrubí. Samolepka se umísťuje na izolaci potrubí. V případě, že topný kabel bude použit na ochranu plastového potrubí, je vhodné dokoupit samolepicí hliníkovou pásku pro zajištění maximálního roznosu tepla z topného kabelu po celé délce potrubí, která má být chráněna. Podobné systémy nabízí i další firmy jako Raychem nebo termoKABEL.
Sdílet / hodnotit tento článek