REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se staví domov? Rekonstrukce malého domu z historického Bordeaux

Město, s předlouhou historií, které voní slaným mořským vzduchem a vínem. Bordeaux. Romantický fenomén, perla historické architektury chráněná UNESCO, kulturní a univerzitní centrum. Krása. Když ale přijde na obyčejné žití, zase tak veselé to tu není. Záměry stavebních rekonstrukcí tu musí podléhat přísným pravidlům, a když čekáte od svého bydlení něco navíc, musíte expandovat do vlastního dvora.
Zdroj: Agnès Clotis

Na počátku to byl jednoduchý dům, typický v blokové zástavbě ulice. Se vstupem na úrovni chodníku, suterénu, a ve svém průběhu se sníženým přízemím směrem do dvora, ústícím k malé zahradě. Těmito dispozicemi před osmdesáti lety plně vyhovoval požadavkům na klasické dvoupokojové bydlení s malou dílnou. Jenže v roce 2020 už to chce něco víc. Zvlášť, když pro vás existence dílny není tak podstatná, a raději byste v takovém stavení zabydleli více členů rodiny. Rekonstrukce se stala nezbytností. Jenže, jak už to tak v Bordeaux bývá, čelní fasády domu se dotknout příliš nesměla. Ta měla stále patřit minulosti.

Dům, který potřeboval vyrůst

Projekt úprav, oprav, renovací a rozšíření, který tu navrhli architekti, není velký svým záběrem. Ale spíše šíří myšlenky, která ze zašlého starého udělala nové a moderní. Aniž by přitom nepoškodila to, co bylo očima památkářů hodnotné. Původní vzhled domu ze strany ulice, aniž by se vlastně dalo postřehnout, že se tu užitná plocha zvýšila o 30 %, na 110 metrů čtverečních. Architekti se navíc rozhodli na přání klientů rozpracovat při proměnách interiéru „jihoamerickou verzi“ bydlení. Tedy širší důraz na otevřenost místností, více světla a vzduchu.

Foto: Agnès Clotis

A pochopitelně také zeleně, která se z fragmentů vegetace na dvoře stala integrální součástí bydlení. Dům je přitom ve svých dimenzích uzavřen do bloku okolní zástavby, a jediný prostor pro růst se skutečně nabízel směrem do dvora. Díky sníženému přízemí tu existovala kapacita i pro „navýšení a dorovnání“ konstrukčního schodu. Výsledkem je pak plnohodnotný betonový přístavek, jakási dvouúrovňová kostka dodávající nové obytné zázemí. Do zahrady vyhlíží velkým prosklenním, jež současně slouží jako posuvné dveře „francouzských“ oken, posuvné dveře na úrovni přízemí a ke křížovému provětrávání z patra.

Velkým oknům sekundují malé obdélníkové rámy oken arkýřových, které prosvětlují specifické oblasti (obývacího pokoje, kuchyňské linky). „Právě toto plátno šedo-betonového bednění brutalistické fasády ze strany zahrady připomíná nejvíc onen jihoamerický architektonický styl,“ říkají Roberto de Uña, Michel Hardoin a Antoine Ragonneau, autoři projektu.

Nezůstalo jen u prvotního dojmu, latinské rytmy určují i vnitřní tempo domácnosti. Atmosféru tu podtrhují třpytivé barvy pestrých tkaných látek a tapiserií, exotické rostlinstvo splývající ze stěn a postávající v koutech.

Foto: Agnès Clotis

Jak se staví domov?

Vnitřní vybavení je přitom vedeno v duchu praktické účelnosti. Nábytek z dubové překližky vyrobený na míru šetří prostorem v místnostech, které nepatří k největším. Dveře a rámy, kuchyňská linka a příslušenství, knihovna, komoda, stůl, rám postele, šatna, To vše je tu vyrobeno na zakázku, přesně podle daných proporcí pokojů. Díky tomu každá místnost, byť standardně zaplněná nábytkem, nevypadá přesyceně. Protože míry odpovídají měřítku. Je to faktor, který z celého domu skutečně dělá home-made, ale nikoliv ve smyslu domácké výroby, jako spíše výroby domova.

Silný dojem z celé přístavby a rekonstrukce fixuje i prožitek ze zahrady, která je okny na interiér velmi intenzivně navázána. V letním horku by bylo snadné zapomenout, že se nenacházíte v tropech a nedíváte se do džungle.

Bydlení pro krásné město

Z hlediska členění vnitřních dispozic je dům rozdělen (na úrovni příčného řezu) rovinou ulice. Po schodech směrem do mezipatra, táhnoucího se směrem k zahradě, se nachází dvě ložnice. Na úrovni přízemí vznikla přestavbou dílny/studia kuchyň. Koupelna a toalety se přesunuly do „suterénu“, který je ale funkčně napojen schodištěm na zbytek domu. Projít musíte přes obývací pokoj, který zase volně splývá se zahradou. Na úrovni přízemí pak zůstalo místo i na malou pracovnu.

Působí to, kvůli schodištím, trochu jako galimatyáš, ale smysl je jasný: nahoře se spí, v úrovni přízemí se pracuje a vaří, dole se odpočívá a relaxuje. Nesourodost je jen zdánlivá, a vyrovnává ji „usazení“ domu jednotícího materiálového a barevného provedení. Bílá a šedá, přiznaná hrubost betonových pilířů a jemnost hlazené lité betonové podlahy, bílé koupelnové dlaždice. A jinak dřevo, hřejivé a neutrální. Měkkost je vyznačená silnými liniemi a objemy. Výsledkem je velmi jasný, elegantní a celkově klidný dům. Tedy, spíše domov.

Bordeaux je krásným městem. A projekt rozšíření a rekonstrukce Home Made ukazuje, že se tu také dá krásně bydlet.

Údaje o projektu

Název projektu: Home Made
Typ projektu: rekonstrukce, rozšíření
Architektonické studio: A6A
Lokalizace: Bordeaux, Francie
Vedoucí projektu: Roberto de Uña, Michel Hardoin a Antoine Ragonneau
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové činnosti: 2019
Rok dokončení (finalizace): 2020
Počet podlaží: 1+1

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA