O víkendu 7. a 8. srpna se pro veřejnost otevřou zdarma desítky běžně nepřístupných budov a festivalový týden přinese řadu doprovodných akcí. Mottem festivalu je Architektura pro všechny, prohlídky budov jsou totiž určené pro širokou veřejnost, včetně například osob se zrakovým a sluchovým postižením.
„Ještě na začátku roku jsme byli optimističtí, v současné chvíli nás pandemická situace opět donutila veškeré přípravy přehodnotit. Koncept festivalu vychází z přímých zážitků z architektury a o tyto zážitky nechceme návštěvníky ochudit. Zvážili jsme proto několik variant termínů a možností realizace jak z naší strany, tak ze strany důležitých partnerů a rádi bychom uskutečnili festival ve standardním formátu. Samozřejmě za dodržení všech vládních opatření, neboť bezpečnost a zdraví všech jsou naší prioritou,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Jedním z hlavních lákadel 7. ročníku festivalu bude palác ARA, jehož kresba od oceňovaného ilustrátora Jana Šrámka bude provázet i letošní vizuál. Impozantní funkcionalistický palác na rohu Perlové ulice z 30. let 20. století si ještě mnozí pamatují jako obchodní dům s příznačným názvem Perla. Jeho výrazným prvkem je zaoblené skleněné nároží. Při stavbě byly použita technologie ocelového skeletu, stejně jako u newyorských mrakodrapů, a díky této své ocelové síle přežil dokonce i dva požáry. „V paláci se pro návštěvníky otevřou dvě patra coworkingového prostoru HubHub a návštěvníci si kromě prohlídky designového řešení sdílených kanceláří budou moci vychutnat i nádherné výhledy z teras,“ upřesňuje Andrea Šenkyříková.
Organizátoři se v letošním roce rovněž chtějí zaměřit na připomínku 150. vyročí narození Jana Kotěry, zakladatele české moderní architektury. Festival tak zpřístupní řadu Kotěrových významných pražských realizací, jako například Trmalovu vilu ve Strašnicích, Laichterův dům na Vinohradech nebo Vršovickou vodárnu v Michli. „Jakmile to situace dovolí, pozveme zájemce nejen do budov, ale i na procházky městem. Společně s architektem Zdeňkem Lukešem uvedeme také přednáškový cyklus věnovaný Kotěrovi a jeho odkazu,“ dodává Andrea Šenkyříková.
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem. Nábor dobrovolníků pro letošní ročník byl již zahájen. Zájemci se mohou hlásit na tomto odkazu.
Kompletní program festivalu bude zveřejněn na www.openhousepraha.cz na začátku června, ale některé z novinek budou organizátoři odhalovat postupně ve facebookové události Open House Praha 2021.
Sdílet / hodnotit tento článek