REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Letní stavby v zahradě pro vás i vaše děti

Letní období je časem pro dobrodružství a pobyt v přírodě. Kouzelnou lesní krajinu či tajemnou zahradu s nejrůznějšími stavbami a herními prvky můžete vytvořit i doma. Stačí trochu fantazie a celý svět vám leží u nohou.
Zdroj: Hornbach

Děti určitě osloví důmyslná zahradní scenérie, kde budou mít prostor pro své hry. Můžete společně vybudovat třeba stromový přístřešek, zavěsit houpací síť, provazový žebřík nebo instalovat do bujaré zeleně pirátskou bárku. Výrobci herních prvků podporují tvořivost, a kromě hotových hraček nabízejí i nejrůznější stavebnice, které ukazují dětem práci konstruktérů, architektů a designérů. Učí je estetickému cítění, prostorovému vnímání, vizuální komunikaci a lásce k přírodě.

Domky pro děti i domácí nářadí

Zahradní domky a altány je možné sestavovat a měnit podle potřeby dětí a rodiny. Nejlepším materiálem je bezesporu dřevo (nejčastěji smrkové), nicméně lze stavět (přistavovat) i z jiných materiálů. V nabídkách firem se nejčastěji objevují domky z odolného plastu (směs polypropylenu a polykarbonátu) nebo z kovu. Mohou být v běžném tvaru, ale i ve tvaru tajemného hradu, hasičské stanice či domácí ordinace. Oblíbené bývají sestavy dotvořené herními prvky se skluzavkami, prolézačkami a skákadly. Nabídka na trhu je opravdu široká a sestavení nezabere mnoho času. Domky bývají poměrně spolehlivé a dobře poslouží také k uskladnění zahrádkářských, sportovních, grilovacích, campingových i dalších potřeb. Mohou dobře fungovat i jako dílny, pracovny, ateliéry či relaxační prostory. Chceme-li domky společně s dětmi užívat celoročně, vyplatí se zateplovat. Nesmíme zapomenout ani na dobré ukotvení a celkovou údržbu.  

Foto: Hornbach, Vladeko, Vlastimil Růžička

Postavte dětem domek na stromě

Rodiče si často lámou hlavu nad tím, jak připravit pro děti inspirativní prostředí, které by je motivovalo k vlastní tvůrčí činnosti a přilákalo je do přírody. Není to zas tak složitý úkol. Osvědčilo se vyčlenit jim část zahrady v přírodním stylu, kde mohou cítit vůni květin, pozorovat ptáky a motýly, ochutnat šťavnaté plody, dotknout se kamenů, pozorovat, jak ve větru vlají trávy a létají semena rostlin. Pozorováním přírody se naučí ji správně porozumět. Sami si pak jistě řeknou, kde by měla stát jejich hlavní pozorovatelna, kde bude pozemek, na němž si vysadí vlastní zeleninu, dotknou se rukama hlíny a užijí si radost z vlastnoručně vypěstovaných plodů. Skrýše, prolézačky, skluzavky, útulná místečka na hraní a sofistikované domečky se pak budou rodit takřka samy. I na stromy jistě dojde. Neboť, kde jinde by měla stát hlavní pozorovatelna mladého přírodovědce? Přestože výstavba domku na stromě se může zdát zpočátku dosti odvážným projektem, zcela jistě to za pomocí rodičů zvládnou.

Vlastní nebo hotová stavba?

Na začátku vždy stojí rozhodnutí, zda využijeme již hotových staveb nebo si vybudujeme své vlastní „hnízdo“. Výrobci se předhánějí v tom, jak nám naše počínání ulehčit. Můžeme nakoupit materiál (třeba i obyčejné roští nebo vrbové proutky) a s pomocí dětí se pustit do jednoduché stavby (např. iglú z vrbového proutí). Lze být k sobě i náročnější a budovat sofistikovanější stavby s vlastním nákresem a děti zasvětit do práce architekta a řemeslníka v jedné osobě. Domek na stromě se bez silného stromu neobejde. Je třeba zvolit opravdu masivní zdravý strom s pevnými základy, tlustým kmenem a silnými větvemi. Pro zajištění stability je třeba pevné opory. Nejčastěji se používají speciální nosné sloupy, nebo se přišroubují podpěry či nosné trámy plošiny přímo ke kmeni stromu. Vhodnější, a především šetrnějším k samotným stromům je ale zcela jistě výstavba kvalitních nosných sloupů, které jsou zapuštěny do země v blízkosti stromu. Strom se nepoškodí a je zajištěna i větší stabilita celé stavby.

Letní stavby v zahradě pro vás i vaše děti Foto: Hornbach, Vladeko, Vlastimil Růžička

Nesmíme zapomínat ani na to, že každý materiál má jiné potřeby a míru odolnosti. V případě dřeva bychom neměli zapomínat na pravidelné ochranné nátěry dřevěných trámů, vhodná je též impregnace proti dřevokaznému hmyzu a houbám, dešti a jiným povětrnostním vlivům. Do všech prací bychom měli zapojit děti – od návrhu až po samotnou stavbu. Lépe pak budou rozumět nejenom samotné přírodě, ale i jednotlivým profesím, které se stavbou domu a jeho vybavením souvisejí.  

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Tomasz Zakrzewski

Na místě trpícím důlním průmyslem vybudovali originální park pro děti

Brownfield je nemovitost, která již ztratila svoji funkci, nejčastěji po průmyslové činnosti, těžbě, vojenských posádkách. Kde někteří vidí jen problémy, jiní vidí příležitost. Co s areálem, který donedávna hyzdily důlní výsypky a torza hutní techniky? Polští architekti si věděli rady.

Nechte dítě, aby se podílelo na zařizování dětského pokoje

Nechte dítě, aby se podílelo na zařizování dětského pokoje

Zařízení pokoje vašeho dítěte má na jeho vývoj větší vliv, než si myslíte. Prostředí, kde dítě vyrůstá, by mělo být zdravé a bezpečné. Stejně tak by ale mělo poskytnout prostor pro hraní a být povzbuzující pro učení i odpočinek. Zohledněte velikost místnosti, její uspořádání a barvu. Dobře uděláte, když děti…

Bezpečnost herních a sportovních prvků na hřištích

Bezpečnost herních a sportovních prvků na hřištích

Statistiky jsou neúprosné. Úrazy jsou obecně považovány za největší zdravotnický problém dětského věku. Ročně je v České republice hospitalizováno cca 30 000 dětí, z toho 9% (cca 2 700) pro úraz způsobený na dětském hřišti, resp. 8% (cca 2400) pro úraz způsobený na sportovišti.

REKLAMA