REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Blíží se zákaz provozování starých kotlů na pevná paliva! Nezapomeňte na jeho výměnu

Pokud vytápíte svůj dům či chalupu starším kotlem na pevná paliva, je docela možné, že nadcházející otopná sezóna je tou poslední, po kterou jej budete moci ještě legálně provozovat. Od 1. září 2022 totiž platí zákaz provozování teplovodních kotlů na pevná paliva, které neplní přísné emisní limity podle zákona č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší.
Zdroj: AdobeStock - Artem
Zdroj: AdobeStock - Artem

Neodkládejte povinnou kontrolu svého kotle, hrozí velké pokuty

Nový zákon o ochraně ovzduší platí od roku 2012. Do té doby si mohl doma topit každý prakticky čím chtěl a jak chtěl. Ovšem díky tomuto zákonu dostal stát do rukou poměrně silný nástroj na to, jak postupně regulovat lokální znečišťování ovzduší, především na venkově. Od roku 2016 musí být každý teplovodní kotel na pevná paliva pravidelně jednou za 3 roky kontrolován odborníkem. Kontrolu smí provést pouze technik, který je zaškolen firmou, která kotel vyrobila, a má k tomu patřičné oprávnění.

Seznam zaškolených techniků pro daný kotel lze nalézt na stránkám ministerstvy životního prostředí: https://ipo.mzp.cz/ . Průměrná cena za kontrolu se pohybuje od 1000 Kč za obyčejný kotel, po 2000 Kč za kotel s elektronickou regulací. Provozovatel kotle musí na vyžádání předložit doklad o této kontrole zástupci obce s rozšířenou pravomocí. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta až do výše 20 tisíc korun.

Povinná kontrola se týká všech spalovacích zdrojů tepla na pevná paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění o jmenovitém příkonu 10 až 300 kW. Týká se tedy i krbových kamen či sporáků s teplovodním výměníkem napojeným na radiátory. U teplovodních kotlů je nejdůležitějším výsledkem kontroly potvrzení, zda může být kotel provozován také po 1. září 2022.

Staré kotle na uhlí a dřevo musí být do roka vyřazeny z provozu

Asi nejzásadnějším výstupem zákona o ochraně ovzduší směrem k lokálnímu vytápění domácností, je zákaz provozu již nevyhovujících kotlů na pevná paliva. Od 1. září 2022 totiž již nebudou moci být provozovány ty kotle, které neplní přísné emisní limity stanovené zákonem. Tedy kotle emisní třídy 1 a 2. Spoléhat na to, že když budu kotel provozovat dál, nic se mi nestane, bych rozhodně nedoporučoval. Za porušení této povinnosti lze uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun!! A z nedávných vyjádření Ministerstva životního prostředí je zřejmé, že stát se chystá přísně kontrolovat dodržování tohoto ustanovení zákona o ochraně ovzduší.

Jak poznám, že můj kotel nevyhovuje?

O tom, zda váš kotel vyhovuje či ne, musí rozhodnout odborník. Pokud dodržujete zákon, pak již máte provedenu povinnou kontrolu svého kotle odborníkem, a v dokladu z této kontroly máte uvedeno, zda lze váš zdroj tepla provozovat i od 1. 9. 2022. Nicméně pojďme si krátce popsat, jak poznám, že můj kotel nevyhovuje.

Kotlem, který nevyhovuje emisním parametrům, je teplovodní kotel na pevná paliva napojený na ústřední topení, který má přidělenu emisní třídu 1 nebo 2, popřípadě kotel, u kterého nelze určit emisní třídu. Jsou to:

  • Každý kotel na uhlí a dřevo, který byl vyroben před rokem 2000. Protože kotle vyrobené do roku 2000 se nezařazovaly do tříd a nelze tak u nich ověřit emisní třídu (emisní limity stanovené zákonem).
  • Ručně přikládané kotle bez ventilátoru vyrobené do roku 2010. Pokud není součástí vašeho kotle ventilátor, který do něj vhání spalovací vzduch, a kotel byl vyroben před rokem 2010, jedná se o obyčejný odhořívací či prohořívací kotel. Tyto kotle byly do roku 2010 vyráběny pouze ve třídách 1 a 2, a jejich provoz tedy bude zakázán. Od roku 2010 se objevily na trhu kotle DAKON typu DOR, které byly zařazeny již do třídy 3. Naopak každý kotel uvedený na trh od 1. 1. 2014 již musel mít minimálně třídu 3, takže ty by již měly vyhovovat podmínkám provozu i po roce 2022.
  • Každý kotel, u kterého nelze určit emisní třídu. To se týká především kotlů, které byly vyrobeny tzv. „na koleně“ a neprošly certifikací.
  • Zplyňovací kotle s ventilátorem a automatické kotle vyhovují, pokud byly vyrobeny po roce 1999. Prakticky všechny ručně přikládané kotle s ventilátorem a tzv. automatické kotle vyrobené po roce 1999 podmínkám provozu vyhovují, protože dosáhly třídy 3 a více.

Tento krátký „návod“ jak poznám nevyhovující kotel je pouze orientační, rozhodnout musí vždy odborník při pravidelné kontrole.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA