REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Je beton z geopolymerů řešením pro budoucnost?

Norské studio Snøhetta se nesoustředí jen na architekturu a design, ale hledá i takové nadčasové cesty k řešení, které by mohl docenit celý globální stavební sektor. A vzhledem k tomu, že beton je v současnosti tím nejvyužívanějším materiálem, za nímž zůstává nemalá ekologická stopa, mohla by tu i skromná změna mít velký dopad.
Zdroj: snohetta.com

Beton se vyplatí, ale zadarmo není. A platí to i z hlediska jeho uhlíkové bilance. Nejproblematičtější součástí tohoto univerzálního materiálu je pochopitelně cement, který je v současnosti odpovědný za 8 % světových emisí oxidu uhličitého. Což stavební sektor staví z hlediska znečišťujících činností asi třikrát výše, než leteckou přepravu, a poměrně dost na to, aby dotahovalo i na zemědělství. Přitom je jasné, že v následujících letech se stavět méně z betonu nebude. Spíš naopak.

A proto se hodí akcentovat určité procesní změny. Když může být zemědělství efektivnější a letecká paliva šetrnější, může se transformovat i stavebnictví. Včetně betonu. Odpovědí, prozatím tedy spíše hypotetickou, pak může být alternativa v podobě uměle upravené horniny, zvaná Saferock. Betonu z geopolymerů. Na kterém je nejpozoruhodnější asi to, že je vyráběn z reziduí a pozůstatků průmyslu (vesměs po těžbě nerostů), odpadního materiálu, které zhodnocuje ve formě anorganických polymerů, minerálů, do velmi stavební podoby. 

Zdroj: Snohetta

Místo hald strusky tak můžeme získat kvalitní stavivo. A kromě toho ušetřit až 70 % emisí, pokud budeme proces výroby betonu z geopolymerů porovnávat s produkcí portlandského cementu.

Příhodným bonusem tu u výsledného produktu je ještě nižší propustnost, odolnost vůči vyšším teplotám a značná chemická rezistence. Což nejsou možná vlastnosti vyhledávané u klasických stavebních projektů, ale v těch techničtěji zaměřených už svou roli hrát mohou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dochází cihlářská hlína. Budeme vyrábět cihly z odpadů v kanalizaci?

Dochází cihlářská hlína. Budeme vyrábět cihly z odpadů v kanalizaci?

Alternativní stavební materiál, který snižuje objem produkovaného lidského odpadu a přitom ještě částečně nahrazuje nedostatkovou surovinu pro výrobu cihel. Zní to dobře, ale zrovna to nevoní. I když se cihly vyrobené z příměsi kanalizačních splašků zdají být fantastické.

REKLAMA