REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Digitalizace a robotizace více o tématu

Virtuální i rozšířená realita v praxi na stavbách. Podívejte se na budoucnost stavebnictví

Virtuální realita nebo rozšířená realita. Dodnes možná vnímané jako hračka pro nadšence, pro hraní moderních počítačových her a podobně. Své využití má i zcela praktické například v automobilovém průmyslu, edukativních projektech ale i přímo na stavbě. Na stavbách se již reálně používá a má mnoho výhod při řízení projektu nebo zanášení změn, komunikací s profesemi atp. Pojďme se podívat na budoucnost stavitelství, která se mnohde již stává realitou. Nejen virtuálně.
Zdroj: AdobeStock - Gorodenkoff
Zdroj: AdobeStock - Gorodenkoff

Pozvání do redakce přijal Erik Štefanovič, CEO ve společnosti DELTA Group Česká republika, která s virtuální realitou na stavbě již reálně pracuje.

Rozhovor o virtuální realitě s ukázkou využití na stavbě a v budovách

Jakými způsoby můžeme využít virtuální realitu pro stavební projekty?

Pokud virtuální realita vychází z kvalitně zpracovaného BIM projektu, pak má obrovskou přidanou hodnotu pro klienta. Vytváří totiž tzv. digitální dvojče. Toto dvojče jasně a velmi reálně ukazuje klientovi to, jestli to, co chce – jeho představy o budoucím objektu, skutečně dostane.

Dříve to bylo tak, že vše bylo dlouho na papíře nebo ve 2D online prostoru, kterému investor často do detailů neporozuměl, takže jestli budova splní jeho očekávání zjistil investor až ve chvíli, kdy budova již stála. A to je v případě nespokojenosti již pozdě.

V tomto ohledu je VR malý zázrak. Prohlédnete si vaši nemovitost ve fázi projekce, dříve než stojí a máte tu výhodu, že můžete dělat potřebné změny ještě před započetím realizace/dokončením stavebního díla, tedy ověříte si správnost/funkčnost své vysněné budovy ještě před jeho dokončením.

Druhé plus, které vnáší VR do developmentu stavebních projektů je podpora prodeje. U specifických nemovitostí - zejména u bytů – podpoří VR svým realistickým zobrazením objektu a interiéru - silně zájem klienta o koupi nemovitosti. Ta možnost se projít svým budoucím bytem, přestože ještě nestojí, je silný zážitek, který vzbudí silnou motivaci ke koupi/silně ovlivní nákupní rozhodování.

Třetí významné plus se týká techniky budovy. Je důležité si uvědomit, že ve stavebnictví je velká část díla schovaná. Často ani majitel domu netuší, kde vedou kabely s elektřinou a jiné rozvody a takto díky VR a 3D brýlím vidíte to, co nám běžným uživatelům budov konstrukce zakrývají, ale přitom jsou velmi důležité pro správné fungování objektu, a především silně ovlivňují komfort jeho obyvatel.

Díky VR v provozu budovy odpadá nutnost hledat tyto technické detaily, stačí nasadit 3D brýle a nebo pomocí tabletu najdete velmi rychle, kde je hlavní uzávěr plynu či kudy vede elektřina v technických místnostech.

Takže kdybych to měl shrnout, tak vidím základní tři výhody:

  1. ověření správnosti/funkčnosti díla před realizaci
  2. umožnit i dalším účastníkům si prohlédnout nemovitost před dokončením
  3. ulehčuje provoz a údržbu budovy, zobrazuje skryté části stavebního díla (TZB)

Někomu se možná mohou plést pojmy, užívané v souvislosti s novými audiovizuálními technologiemi virtuální realita a rozšířená realita…

Momentálně jsou užívané 3 druhy názvosloví: Augmented Reality (AR) – pohled na reálný svět se částečně překrývá s digitálním světem a s informacemi. Virtual Reality (VR)  - zcela se uživatel ponoří do digitálního světa a vše co vidí je nereálný, digitální svět a Mixed Reality (MR) – prostřední, které se nachází mezi nimi. V reálném světě se zobrazují digitální objekty. Správný název, nadřazený pojem těmto třem je Extended Reality – reálný svět přechází do digitálního světa.

Jak vlastně souvisí virtuální realita s BIM? Lze to porovnat či přímo propojovat? Kam předpokládáte že se bude ubírat vývoj projekčních a prezentačních technologií ve stavebnictví? A jak budou vypadat a co umožní virtuální modely měst?

O tom všem jsme si povídali s Erikem Štefanovičem z DELTA Group ČR ve studiu ESTAV.cz. Podívejte se na rozhovor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Digitalizace a robotizace

  1. Budoucnost architektury. Virtuální hala umožňuje procházet projekt ve skutečné velikosti
  2. Virtuální i rozšířená realita v praxi na stavbách. Podívejte se na budoucnost stavebnictví
  3. QR kódy. Jak je lze efektivně využít ve stavebnictví?
  4. Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví
  5. Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Česká agentura pro standardizaci

Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví

Jednotvárné a těžké lidské práce nás – snad brzy – zbaví roboti. Tomuto trendu se nevyhne ani stavebnictví. Metoda BIM k tomu otevírá dveře. Informace s Digitálního modelu stavby (DiMS) umožní řídit autonomní stroje i roboty. Takže záhy může nastat doba, kdy lidí na stavbě bude třeba mnohem méně.

Virtuální realita poskytuje nekonečné možnosti, zdroj: Virtuplex.cz

Budoucnost architektury. Virtuální hala umožňuje procházet projekt ve skutečné velikosti

Chcete se po svém vysněném domě projít dříve, než bude postavený? Nemyslíme tím, že si prohlédnete vizualizaci na počítači, skutečně se projdete, nakloníte se z okna, posunete pohovku. Neladí vám barva výmalby k oblíbenému obrazu? Stačí dát pokyn a v mžiku se změní. Možnosti Virtuplexu jsou takřka nekonečné. Redakce…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA