ESTAV.cz se ptá...
Jakou stavební připravenost je nutné udělat pro takovou stavbu?
Michal Trpák, odpovídá ...
Stavební připravenost této stavby se konstrukčně prakticky neliší od běžné stavby. Součástí stavby je spodní i horní věnec, který se pokládá buď na základovou desku, a nebo rošt, který může být kotven i na piloty. Tím, že je vytištěná konstrukce, skelet, výrazně pevnější, tak je možné dát Prvoka i na ponton, jako v našem případě. Prvok je rovněž specifický tím, že celá konstrukce se z důvodu transportu na několik míst tiskne na rošty a ty se následně skládají k sobě.
ESTAV.cz se ptá...
Jaká je využitelnost technologie v návaznosti na současnou stavební praxi? Jinými slovy, jak navazuje na další procesy, profese, osazení otvorových výplní, instalací atd. (začištění stavebních otvorů). S jakými rozdíly oproti klasické stavbě musí řemeslníci musí počítat?
Michal Trpák, odpovídá ...
Jedná se technologicky o betonování (fáze hrubé stavby) s tím rozdílem, že umisťování betonové směsi je daleko delikátnější, čistší a přesnější. Existují dvě varianty: za A známá prefabrikace, kde si betonový prvek vytiskneme na hale a poté klasicky osadíme a za B, stěnu nebo prvek tiskneme rovnou na místě, obojí ve fázi vzniku hrubé stavby. Tím, že celý projekt vzniká ve 3D, tak je sice náročnější fáze přípravy, ale z hlediska dalších procesů (například vytištění průchodek, apod) se naopak kompletace zrychluje. Stačí se podívat na výměnu kol ve formuli 1 v 60. letech a dnes - aneb věříme, že procesy, jejich příprava, robotizace a následná souhra činností povedou k exponenciálnímu zrychlení realizace stavby. Náš další krok směřuje určitě k technologii BIM a propojení řemesel i našeho 3D modelu do jednoho souboru. Praxe velkých firem k tomu směřuje.
Buřinka - detail vytištěné zdi
ESTAV.cz se ptá...
Jakým způsobem jdou s technologií konstruovat vícepodlažní objekty? (vodorovné konstrukce atd?)
Michal Trpák, odpovídá ...
Naše technologie momentálně umí tisknou vertikální konstrukce do náklonu až 10%. Stropy je momentálně výhodnější vyrábět prefabrikovaně. V příštích měsících chceme otestovat možnost tištění stropu čistě robotem bez bednění, což by mělo za následek velikou úsporu v absenci bednění a vyrobitelnost celé stavby (i vícepodlažní) touto technologií. S ohledem na pevnost konstrukce by to neměl být problém (potvrdíme si statickými testy), nicméně by pro tento typ konstrukcí byl výhodnější jiný typ robota. V našem případě bychom robota museli přemisťovat např. pomocí jeřábu.
ESTAV.cz se ptá...
Umí technologie něco více, než hrubou stavbu jednoho podlaží?
Michal Trpák, odpovídá ...
Jde o betonování a technologie přináší největší úsporu při výrobě hrubé stavby. Její součástí ale mohou být i interiérové prvky v koupelně (vana, umyvadlo, záchodová mísa), kuchyni (podpůrné konstrukce desky, dřez, nebo i samotná kuchyňská deska), na terase (květináče, část sezení, krb) nebo v obýváku (krb). Technologie umí cokoliv jí naprogramujeme. Místo tiskové hlavy můžeme použít i frézu na dřevo, nebo plazmu na řezání kovu. Aplikace si jistě dokážete představit. Výhledově předpokládáme kolaboraci více robotů.
ESTAV.cz se ptá...
Lze do betonové směsi přidávat recyklát z jiných staveb?
Michal Trpák, odpovídá ...
Ano, respektive lze takový recyklát pro tisk uzpůsobit. Momentálně probíhá vývoj recyklované směsi a již jsme ji i testovali. Na Prvoka, jakožto první stavbu, nicméně používáme směs Master Builder Solution. Součástí tiskové směsi jsou i další aditiva, která by šlo recyklovat. Výhledově bychom chtěli uplatnit např. recyklované PET vlákno místo současného stabilizačního vlákna PP.
ESTAV.cz se ptá...
Lze stavbu po jejím dožití recyklovat? Popište prosím životní cyklus stavby.
Michal Trpák, odpovídá ...
Ano, rozemlít, přidat aditiva a tisknout znovu. Právě tato metoda je nyní testována. Co je možné dělat již nyní, je recyklovat stavbu jako běžnou betonovou stavbu – tedy získávat základní kamenivo jako plnivo do jiných, například dopravních nebo průmyslových staveb.
ESTAV.cz se ptá...
Jaké jsou technické vlastnosti tohoto materiálu? Jaký je součinitel tepelné vodivosti, objemová hmotnost, pevnost v tlaku atd. Jak vysoké budovy lze z materiálu konstruovat?
Michal Trpák, odpovídá ...
Objemová hmotnost je 2000 - 2200Kg/m3. Součinitel tepelné vodivosti bude podobný jako u klasického betonu, provádíme testy, tepelná vodivost se bude testovat v následujících dnech. Pevnost v tlaku je závislá na době tuhnutí a tvrdnutí. nicméně už teď lze k pevnosti říci, že po 24 hodinách dosahuje pevnosti min.25 Mpa a po cca 4 týdnech min. 50 Mpa, reálně 65 Mpa, tedy hodnot téměř třikrát vyšších než u tradičního betonu. Výška budov nebude limitem materiálu.
Sdílet / hodnotit tento článek