REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Svítící žížaly na náměstí rozveselily lidi po lockdownu

Umění pro umění, jednorázové expoziční řešení, konceptuální moderna. Jinými slovy nahodilé prvky, jež tu a tam krášlí náměstí každého města, a přitom se pojí s otázkami kolemjdoucích, co takové dílo nejspíš nakonec znamená a kdo to vlastně financuje. Sky Castle od australské umělkyně Lyndal Hallové a kreativců ze studia ENESS měl tímhle směrem také našlápnuto. Jenže se trefil do chuti a nálady lidí, kteří si tenhle kousek instantní pohodové atmosféry zamilovali.
Zdroj: zhuruiphoto

Loni v lednu se obyvatelé Austrálie vzpamatovávali z průběhu svého třetího lockdownu, a na pokleslé náladě lidí to bylo znát. Nastřádaná únava, otupělost a psychické vyčerpání si prostě vybíralo svou daň, a chtělo to alespoň minimální pozitivní signál k veřejnosti, že třeba bude zase lépe a na konci tmavého tunelu bliká světélko. A tohle pomyslné světlo naděje se pak skutečně v únoru 2020 jasně rozzářilo. Kde? V Melbourne, na náměstí Fed, poblíž křižovatky ulic Flinders a Swanston. V podobě duhově rozzářených oblouků Nebeského zámku, světelné a akustické instalace od designérského studia ENESS. Jaké je jeho poselství? To je právě trochu chyták. Umělci (Nimrod Weis, Jarrod Hamlbeton a Lachlan Major), vedení svou kreativní ředitelkou Lyndall Hallovou, totiž s nějakým košatým výkladem svého díla šetřili, a vesměs nechali volně na divácích a kolemjdoucích, aby si mysleli „to své“.

Světlo, které prozáří temnou noc

 Z průvodní interpretace se dá ale odtušit, že čím je tma větší (a situace se jeví být zoufalejší), tím je i světlo malé svíce jasnější a výraznější (a naděje zřetelnější). Proto také tohle dílo nezáří za denního světla, a k životu se probírá až s noční tmou. Kombinovaná instalace Sky Castle byla nezávisle koncipována jako vyjádření svobody, obraz radosti a veselí po vymanění se z dlouhodobé sociální izolace, ztvárnění okamžiku pozitivní nálady po překonaných těžkých časech. Zkrátka a dobře, byla symbolickým zobrazením „lepších časů“. A musí se nechat, že se lidem procházejícím kolem Fed Square tahle barevná novinka zalíbila. Jednak proto, že příjemně vyplňovala sterilní prostor města, ale v zásadě jej nijak hluboce neměnila. Oblouky Nebeského zámku jsou totiž nafouknuté, s „kouzelným“ LED podsvícením zabudovaným dovnitř. Nic náročného ani nákladného. Navíc kromě záplavy světel v noční tmě nabízí nečekaný interaktivní prvek.

Foto: zhuruiphoto

Jednotlivé oblouky totiž vydávají zvuky, respektive „hrají“ v tónech ne nepodobnému elektrickému xylofonu, podle toho, jak blízko nebo daleko od nich (či pod nimi) procházíte. Poté co zazní tón, se změní i barva celého oblouku. Jeden tón za každý průchod zní osaměle a jeden takový procházející člověk moc velký hudební part nerozehraje a prostor nerozsvítí. Ale když se na nočním náměstí sejde celá řádka procházejících lidí? Je z toho docela zajímavý orchestrální i vizuální kousek. Však také jak se postupně chýlily proti-pandemické karantény v Melbourne ke svému konci, zněla tato neumělá hudba na náměstí stále častěji. Obyvatelům města z okolí to připomínalo, že se situace okolo vrací zpět do normálu, že město není ztichlé jako dřív a že pořád žije. A lidé se s tímto milým pocitem v časech všeobecné nejistoty a vyčerpání identifikovali.

Nenáročné a proto smysluplné

Byl to neexpanzivní a nenásilný prvek pouličního umění, líbivě pochopitelná a jednoduchá záležitost. Nic na velké přemýšlení a dumání, co tím asi chtěl umělec sdělit. Poté, co si Sky Castle odbyl svou premiéru v Melbourne, vyrazil – vybaven povšechně dobrou reputací – do světa. Objevil se například v čínském Šen-čenu. A pak se z asijského turné vydal do Kanady a Bruselu, aby se zase vrátil do Austrálie. Zazářil a zlepšil náladu lidem v Adelaide, v Sydney a později byl k vidění na festivalu v Brisbane. Kde už se instalace  - zabírající v plně rozložené kompozici plochu 500 metrů čtverečních - nedala přímo myšlenkově navázat na pandemickou linku, ale vlastně jen na obecný prožitek veselí a dobré nálady. Z jednorázovky, konceptuální moderny a dočasného prvku oživujícího veřejný prostor, se stala mobilní a v podstatě trvale žádaná záležitost. Designéři, umělci a kreativci ze studia ENESS s takovou popularitou nejspíš ani nepočítali. Protože o letošní přítomnost Sky Castle na vánočních ulicích nyní soupeří hned několik měst v Austrálii. Jak je to možné?

Foto: zhuruiphoto

Lidé si tuhle nenáročnou hru světel a zvuků oblíbili natolik, že z ní chtějí udělat novou tradici. Zvyky a obyčeje se vyvíjejí a vznikají postupně, prochází nejrůznějšími fázemi pochopení a racionalizace. A zrovna tak se to má i se Sky Castle. Nejprve symbol naděje a světélka na konci tunelu, pak prožitek radosti a veselí a nakonec pohody vánočních oslav. Řada zažitých vánočních tradic vznikla zrovna takhle. Sky Castle si prostě začal žít svým vlastním životem, což je pro jeho tvůrce/umělce tou největší pochvalou. A bude dělat hezkou sváteční atmosféru i ve městech, kde sníh v zimě k vidění nebývá.

Název projektu: Sky Castle
Lokalizace: aktuálně Melbourne, Austrálie
Architektonické studio: ENESS
Vedoucí projektu: Nimrod Weis
Zvukový design: Jarrod Hambleton
Industriální design: Lachlan Major
Kreativní projekt: Lynadl Hall
Zastavěná plocha: 500 m2
Realizace: únor 2020

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Sebastian Arquitectos

Poslední den v roce: Vzpomínka na oběti pandemie i vánoční odkaz hvězdné naděje

Paseo de la Independencia, jedna z hlavních dopravních tepen aragonské Zaragozy, je místem kudy kráčely dějiny. Doslova. A většinou při tom za sebou zanechávaly mrtvé. Takže ještě dnes je tato ulice, začínající u Plaza de España a končící na náměstí Plaza de Paraíso, bulvárem zasvěceným vzpomínkám. Něco jako naše…

Kam se poděly Vánoce? Hledat je můžete v kouzelném Šeptajícím lese

Kam se poděly Vánoce? Hledat je můžete v kouzelném Šeptajícím lese

Hravé pojetí technicky nenáročné a přitom vizuálně poutavé instalace, obohatilo v roce 2018 vánoční trhy v severoitalském Neumarktu. Návštěvníkům, hlavně těm dětským ale i hravým dospělým, zprostředkovalo zajímavý zážitek, plný koled a překvapení. A o tom přeci Vánoce jsou, ne?

REKLAMA