REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Železobetonový monolitický dům je naprosto jiný než ostatní. Stal se orientačním bodem města

Stavba rezidence, která ohromuje vším a jen máločemu ve svém okolí se nějak podobá. Rozhodně se ale Dům v Kaunasu nedá označit za nehezkou realizaci. Má své kouzlo, a je vysoce originální.
Foto: Lukas Mykolaitis

Litevský Kaunas má předlouhou historii, a tuto svou přebohatou minulost může doložit pestrou skladbou nejrůznějších objektů, které vynikají působivostí dobových slohů. Pokud ale důsledněji začnete pátrat po tom, co unikátního z architektury nabízí město s 300 000 obyvateli dnes, narazíte většinou na rozpačité ticho.

Proto je takovým příjemným překvapením realizovaný záměr architektonické kanceláře G.Natkevicius & Partners. Ta svým projektem rozčeřila ospalé a klidné vody, a svým projektem Dům v Kaunasu dokládá, že se tu odvážných děl vůbec nebojí.

Foto: Lukas Mykolaitis

Dům v Kaunasu je neobvyklý, netradiční a vzhledem k povaze okolí zástavby nečekaný. Monumentální dvoupodlažní rezidence se suterénem, kolos betonu a skla, by se dobře vyjímala v nějaké exotické metropoli. Ale tady působí dojmem zjevení. Nachází se v malebné centrální části Kaunasu, ve staré vilové čtvrti, jež vyrostla v meziválečných letech. I když se od okolní zástavby odlišuje snad naprosto vším, nedá se říct, že by vyloženě nezapadala. Jinakost téhle stavby je totiž podnětná, inspirující a přitažlivá.

Sídlo neskromných parametrů

Projekt neskromně řešeného domu (s celkovou užitnou plochou 564 metrů čtverečních) je tvořen překrývajícími se betonovými plochami a kruhovými otvory, čímž získává nečekaně výrazný modernistický charakter. Svým originálním způsobem vlastně navazuje na éru prosperity, kdy tu naposledy vyrůstaly okolní vilky. A vrací se k této době nyní, jako pokračovatel nastaveného trendu. A přestože je to na první pohled jednoznačně dominantní stavba, je zasazena citlivě do svažitého pozemku přímo u silnice, takže působí jistou suverénností. Přišla sem jako poslední, ale hned se stala orientačním bodem pro celou čtvrť.

Foto: Lukas Mykolaitis

To, jak je obklopená vzrostlými stromy, zvýrazňuje místní topografii. Z níž si nedělá velkou hlavu a těží z ní, protože díky ní získává výšku a nadhled. Nadhled ostatně vychází z celé hrubě betonové struktury. Architekti zvolili radikálně odlišné stavební pojetí i dimenze tvarů, ale přitom nepřestřelili měřítka. Balancují na správné straně přirozenosti, a tím zapadají do kontextu okolí. Tým architektonické kanceláře G. Natkevicius & Partners to vysvětluje tak, že se tímto projektem snažili vytvořit stavbu, která respektuje a zdůrazňuje své okolí, aniž by ho napodobovala.

Železobeton. Ale také sklo a dřevo

Vnější materialita budovy vytváří silný kontrastní efekt s barevnými domy v okolí, ale přesto zdůrazňuje přírodní i městské prostředí. Tím dává najevo, že jde o stavbu své doby, která se stále dokáže harmonicky začlenit do celé čtvrti. Stavebně výrazná budova se utváří jako shluk úhledných vzájemně propojených objemů, s neméně výraznou texturou. Celková robustní a drsná estetika se tu však zjemňuje díky řadě vložených tenkých vertikálních prvků. A také díky expanzivním skleněným plochám a hlavně velkým kruhovým otvorům, které vyznění do značné míry proměňují.

Foto: Lukas Mykolaitis

Je to prostě pozoruhodná stavba, kterou bychom typově ke Kaunasu asi nezařadili. A architekti si zaslouží poklonu za to, jak dokázali dosáhnout rovnováhy mezi její robustností a křehkostí.

Materiálově může projekt na první pohled působit chladně a nepřístupně, může se zdát, že v železobetonu ztratil svou původní komfortně-obytnou funkci a stal se spíše nadzemním bunkrem. Ale protože své objemy prokládá otevřenými terasami, obrací se výhledům velkými okny a pracuje s tím, co se v místě nabízí, zůstává plně v kategorii velmi příjemných modernistických staveb.  „A kromě toho návrh zahrnuje dřevěné prvky v interiéru, což dodává projektu na vřelosti,“ dodávají architekti s tím, že stavba podle slov místních nevyvolává nějaké negativní emoce.

Foto: Lukas Mykolaitis

Mistrné vyvažování kompozice

Celkově se v návrhu pečlivě prolínají silné masivy s křehkými prvky, čímž je dosaženo vyváženého obytného prostředí. V němž je  - alespoň při pohledu zvenčí – ne úplně snadné se zorientovat. Objem budovy je rozdělen do tří podlaží. V prvním přízemním podlaží (navázaném na výjezd k silnici) je přístup do suterénu domu, kde je navržena poměrně luxusní garáž. Pro osm automobilů. Na samotné parcele pak není pro parkování aut místo.

Schodiště z částečně otevřeného suterénu vede do prvního patra budovy, a do vnitřního prostoru pozemku. První patro domu je rozděleno na dvě části. Zvenčí vidíme tu monolitickou, betonovou. Ale je tu i část prosklená. Nad touto prosklenou částí je zavěšena monolitická konzole třetího podlaží, která díky skleněným plochám vypadá, jako by visela ve vzduchu.

Foto: Lukas Mykolaitis

V přízemí se nachází prostorná hala se šatnou, schodištěm a výtahem, kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Po vstupu do domu prosklenou částí se otevírá vnitřní uzavřený prostor - dvůr a terasa, obstoupená prosklením domu. Terasa je navržena s obdélníkovou betonovou opěrou, s kruhovým otvorem, který tak prakticky kopíruje fasádu. Druhé podlaží nad vnitřní terasou je konzolové, protože první podlaží zabírá pouze prostor haly.

Ve druhém patře jsou navrženy dvě luxusní ložnice se samostatnými koupelnami a šatnami. Okna ložnic ve druhém patře domu jsou zastíněna vertikálními betonovými lamelami. To jednak vizuálně rozbíjí a zmenšuje měřítko stavby, ale také oživuje a zjemňuje fasádu. Je to odvážné, divoké.

Foto: Lukas Mykolaitis

Údaje o projektu

Název projektu: House in Kaunas
Typ projektu: rezidence
Architektonické studio: Architectural Bureau G.Natkevicius & Partners
Lokalizace: Kaunas, Litva
Vedoucí projektu: A. Rimselis, G. Natkevicius
Design interiéru: E.Riaukaite, V.Giedra, I.Kinduryte, E. Mamedovaite
Krajinářský návrh: A.Grabauskiene
Strukturální inženýring: S.Milisauskas
Rok dokončení (finalizace): 2021
Užitná plocha: 564 m2
Klient: soukromá osoba

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

foto: Tomáš Dittrich

Na špatné parcele postavili skvělý rodinný dům. Nemají zahradu, ale krásný výhled

Přejete-li si ke svému bydlení dům, který nemusí nutně vynikat, ale nechcete, aby se vyloženě v okolní husté zástavbě ztrácel? Toužíte po domácnosti plné světla, obydlí, jež není slepé a opájí se bohatými výhledy, ale tísní vás střechy domů v sousedství? Rádi byste dům prostorný a přehledný, ovšem na stavební…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA