REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Je to skleník, stodola nebo rodinný dům? Dřevostavba ladí i s přírodou

Konstrukčně jednoduchý, přesto působivý dům, vonící dřevem. Skleník zimní zahrady, který je nedílnou součástí domácnosti. Obydlí, které oživuje vesnici a přitom nenarušuje své lesní okolí. A stavba, která se sžívá s lidmi i s medvědy. O domu v Hribljane se dá napsat mnohé, nic z toho ale dostatečně nevystihuje celou podstatu a atmosféru krásného rodinného domu.
Foto: Miran Kambič

Hribljane je jednou z mnoha malých osad, samot ztracených ve slovinských horách mezi Rakitnou a Cerknicí. Civilizace odtud není daleko, jen je obtížně dostupnější. Většinou pěšky nebo autem 4x4. A proto ve zdejších lesích panuje příjemný klid, nerušený místními ani turisty. Není zase tak neobvyklé tu narazit na medvěda, ale když si zvyknete, že tyto největší evropské šelmy budete mít za sousedy, dá se tu s nimi i bydlet. Jen je zapotřebí být dobře připraven a myslet na to už při konstrukci vlastního obydlí.

Tento neobvyklý aspekt divočiny pak vysvětluje dimenze projektu Hribljane House. Křížence mezi chatou, skleníkem a rodinným domem, zasazeným do malebné krajiny. Scenérie tu zahrnuje prosvětlené květnaté loučky, husté smrkové lesy a světlejší borovicové háje. A v případě stavební parcely, respektive rozlehlého polo-lesního pozemku pro stavbu, pak i protékající Jazbinský potok. U něj narazíme na zříceninu starého mlýna a svah, který dotváří charakter lokality, využívají v zimě místě jako sjezdovku a prostor pro sáňkování.

Foto: Miran Kambič

Tak trochu jako stodola z vesnice

Slovinští architekti ze studia Medprostor d.o.o. se tu rozhodli rozpracovat působivou vizi obydlí, jež vzdává hold tradicím, ale pojímá je v „netradičním“ duchu. Dům se objemem i tvarem přibližuje pojetí, které je tu typické pro stodoly. Podtrhuje to i dřevěný plášť fasády, silueta. Protože zemědělské usedlosti tu nebyly historicky nikdy umisťovány až na okraje sídel, přebírá nový dům svůj tvar a materiálový jazyk z místně používaných poměrů a materiálnosti, aby napomohl oživení vesnice-osady Hribljane.

V průběhu zpracování tohoto projektu, ve fázi návrhu, architekti zvažovali různé možnosti uspořádání domácnosti. Aby nakonec dospěli k rozhodnutí, že vnitřní prostor bude kryt jednou kompaktní střechou a nečleněný objem do sebe pojme všechny uživatelské programy. Spojitý objem totiž nahrává energetické efektivitě provozu, bezpečnosti i uživatelskému komfortu. Dům tak co do parametrů užitné plochy nabobtnal do nezvykle velké obdélníkové dvoupodlažní jednotky, s 320 metry čtverečními. Zastavěná plocha přitom činí 194 metrů čtverečních, což o dispozicích domu prozrazuje mnohé.

Foto: Miran Kambič

Dům stojící nad věcí

Se sklonem terénu, počínajícím spádem svahu, se obydlí vyrovnává mírným vyvýšením nad úroveň terénu. Které dům vizuálně vylehčuje. Navzdory své nepopiratelné velikosti je tak dům – pokud jej nebudeme vnímat jen jako jednotlivost ale součást širší krajiny - sotva znatelný. Vůči svahu se hlásí jen čelním štítem, v týlu z něj vidíme jen stavbu nižšího profilu. A protože jeho dispozice sleduje stávající terén, nikde výrazně nevyčnívá. Průběh přízemí je skoro celo-plošně prosklený, vypadá to, že dřevěný prvky se vznáší nad zemí. To napomáhá postupnému stupňování obytných prostor, základy se dotýkají země jen místy.

Parkoviště – garáž je ukryta v rozsedlině pod domem, cesta pro pěší vede borovicovým hájem (druhá cesta je součástí turisticky značené stezky) až k hlavnímu vchodu. Do partie, která připomíná dvoupatrový skleníku na konci domu. Obytné prostory tvoří kuchyně s velkou jídelnou a nezbytně tradiční krbová kamna, která spojují kuchyň s obývacím pokojem v jednu prostornou místnost.

Foto: Miran Kambič

Podél rampy, dlouhého spojovacího koridoru vedoucího kolem obývacího pokoje směrem k dílně, jsou umístěny soukromé prostory. Zde se také nachází schody do horního patra. Tam bychom hledali ložnici pro hosty a dětský pokoj. Je současně dostatečně daleko – aby nerušil – ale přitom napojený na zbytek domácnosti. Svou stěnou se otevírá do onoho skleníku s dvojitou výškou.

Konstrukční kostra domu je ze surového dřeva, všechny finální vrstvy a obklady jsou z přírodních materiálů. Dřevem obložené stěny a příčky dodávají domu velmi příjemnou a hřejivou atmosféru. Zapomenout ale nesmíme ani na přírodní cihly (porývají podlahu v přízemí), kokosový koberec pokrývající a změkčující podlahu. Podélný vzhled domu dále umocňují příčky fasády v podélném směru, zatímco různé štěpiny a zářezy rozdělují dům a odhalují programy uvnitř.

Foto: Miran Kambič

Proč se skrývat před přírodou?

Architekti z Medprostor d.o.o nad projektem domu v Hribljane tvůrčím způsobem hloubali. „Příroda nám svou existencí dává možnost vytvářet obydlí, abychom se před ní chránili,” říkají. „Což je paradox, když se nad tím zamyslíme. Ale on je to rovněž také velmi bohatý podnět k zamyšlení nad tématem obydlí…

Touto realizací pak hledají architekti cestu zpět k tomu, aby stavba rodinného domu napomáhala sepjetí obyvatel s přírodou, a přestala odlišovat „prostor lidí od prostoru přírody“. Protože s narůstajícím komfortem obvykle dochází k přerušení vazeb, a snaha zkrotit divočinu oddaluje obyvatele od okolí. Jejich dům se nesnaží přírodu krotit, ale snaží se s ní splynout. Materiálově, pohledově. Příroda tu i nadále zůstává dominantou a v důsledku toho celý soubor působí jako jeden celek, ve vzájemném souladu.

Foto: Miran Kambič

Tento přístup se líbí. Medprostor d.o.o se dočkal za tuto realizaci v roce 2020 ocenění (formou German Design Award). Stanovisko poroty znělo: „Díky konstrukci domu, která se skládá z řad jednotných modulů, je proces výstavby vysoce efektivní a flexibilní. Zatímco dřevo uvnitř vytváří příjemnou obytnou atmosféru, zvenčí propojuje stavbu s okolní přírodou.“ A o tom asi celý dům v Hribljane je.

Údaje o projektu

Název projektu: Hribljane House
Typ projektu: dřevostavba, rodinný dům
Architektonické studio: Medprostor d.o.o
Lokalizace: Hribljane, Cerkninca, Slovinsko
Vedoucí projektu: Rok Žnidaršič, Samo Mlakar, Jerneja Fischer Knap
Spolupráce: Mojca Gabrič, Martin Kruh
Dodavatelé stavby: Irner d.o.o., Lesko d.o.o., Pečarstvo Hrovat s. p.
Dodavatelé materiálu: Menerga d.o.o.
Elektro: Proelit d.o.o.
Strukturální inženýring: Sora inženiring d.o.o.
Zahájení projektové fáze: 2014
Rok dokončení (finalizace): 2018
Zastavěná plocha: 194 m2
Užitná plocha: 320 m2
Plocha parcely: 1880 m2
Klient: soukromá osoba

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Florian Holzherr

Vila je přehlídkou inspirace zahraniční architekturou. Těžko tipovat, odkud je

Většinou nebývá takový problém na první až druhý pohled přiřadit stavbu výrazného architektonického řešení k nějaké konkrétní lokalitě. Jenže projekt, letos řešený studiem Steiner Architecture, je dočista jiný případ. Rodinný dům vilkovitého typu se prostě brání nějakému klasickému zařazení, respektive nabízí těch…

Foto: Boys Play Nice, Salon dřevostaveb 2022

Nápaditá chata pro milovníky přírody s velkorysým výhledem na vodní hladinu

Prostředí okolo Vranovské přehrady zvané Moravský Jadran milovali hlavně moravští trampové. Zdejší louky a lesy svádějí k nostalgii, odpočinku i vodním sportům a stále se řadí k nejvíce vyhledávaným lokalitám jižní Moravy. Nahlédněme do nevelké chaty ve Vranově nad Dyjí, ke které hravě připlujete na kajaku.

Foto: Gilbert McCarragher

Pastva pro oči nebo trn v oku? Dům na ostrově budí emoce

Zajímavý podnikatelský záměr, hledání schůdné cestičky v minovém poli stavebních regulí, oživení stavby s mnohasetletou historií, blesková stavba díky konstrukčnímu systému skládačky. Mannal House budí pozornost zaslouženě.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA