Nejčastějším problémem (nejen) po zimě bývá kvalita trávníku. Je-li opravdu ve špatném stavu, musíte počítat s tím, že zeleného, hustého koberce nedosáhnete lusknutím prstů a může trvat i několik sezón, než se promění do požadované podoby.
- Obzvláště léta neopečovávané pozemky zarostlé vysokou stařinou a nálety je třeba nejprve zkultivovat – vezměte výkonný křovinořez a odstraňte vyšší porosty travin a křovin, které na zahradě nechcete. Vše posekané pak z plochy odstraňte.
- Častým problémem po zimě bývá trávník prorostlý mechem nebo plný plsti. Vyhrabávání hráběmi většinou nestačí, proto vsaďte na vertikutaci. Výkonný vertikutátor trávník provzdušní, odstraní z něj plsť i mech, zajistí lepší přísun vláhy i vzduchu ke kořenům a napomůže odnožování.
- Po vertikutaci nezapomeňte trávník pohnojit, těžší půdy můžete propískovat křemičitým pískem.
- Řídké porosty dosejte osivem vhodným pro vaši zahradu a klimatické podmínky. Nezapomeňte nově osetá místa pravidelně zalévat.
- A hlavně po celou následující sezónu trávu pravidelně sekejte a v případě sucha zavlažujte.
Co dělat, když ani vertikutace trávníku nepomůže?
Jestliže je trávník opravdu v žalostném stavu, obnovte jej kompletně. Posekejte vysoký porost, půdu zryjte, vytrhejte plevel a staré drny i s kořeny. Pokud vás představa této činnosti děsí, ulehčete si ji slupovačkou, která odstraní travní drny.
Použít můžete i herbicid, který vás zbaví i velmi obtížných plevelů. Postřik je ale třeba několikrát opakovat, abyste zničily i hluboké kořeny. Následně pozemek provzdušněte vertikutátorem, přidejte trávníkové hnojivo, zarovnejte do roviny, nechte pár dní odpočinout a vysejte požadované osivo (na 100 m2 budete potřebovat přibližně 2,5–3 kg osiva).
Vraťte život stromům
Po zimě také zkontrolujte stav stromů, zda nejsou napadeny houbovými chorobami, a obnovte je řezem. Odstraňte suché, polámané či napadené větve, odřežte kolmé výhony a provzdušněte korunu. Obecně platí, že jabloně a hrušně prořezáváme v období klidu (v zimním či předjarním období), třešně, švestky, višně, meruňky či broskvoně v době, kdy se začnou objevovat květní pupeny, nebo kdy už kvetou.
Nezapomeňte na záhony
Důkladnou péči po zimě potřebují i záhony, a to jak okrasné, tak zeleninové. Nakypřete půdu, odstraňte mech a plevel, přidejte hnojivo. Ostříhejte všechny suché výhony a ošetřete nebo zlikvidujte rostliny napadené škůdci.
Nevzdávejte se
Nebudeme vám mazat med kolem pusy a chlácholit vás, že zanedbanou zahradu dáte do kupy za jeden víkend a zcela bez námahy. Tak to opravdu není a každá náprava si vyžaduje svůj čas – mírně zanedbanou zahradu zvládnete upravit za pár dnů či týdnů, s velmi zanedbaným pozemkem budete bojovat i několik sezón. Zvolíte-li ale správné postupy a výkonnou zahradní techniku, která vám ušetří práci, odměnou vám bude perfektně střižený zelený pozemek plný klidu a pohody.
Sdílet / hodnotit tento článek