Pod celým projektem je sice jasně podepsané proslavené skandinávské studio Snøhetta, ale záměr sám by nevznikl bez invence a podnětů podnikatele Toma Norlanda. Jeho nápadem bylo přiblížit krajinu drsného severu lidem, ovšem s patřičnou dávkou komfortu. Aby to, co se na první pohled jeví jednoznačně nepřístupně, zjemnil kontrast pohody.
Projekt Bolder „prodává“ zážitek z nevšedního místa – na což můžeme nahlížet kriticky - ale dává si přitom záležet na tom, aby sám stavební zásah nesnížil hodnotu lokality. A to je jednoznačný klad.
Bolder tedy roste z autentické atmosféry divoké norské krajiny při západním pobřeží, a je koncipován tak, aby co nejlépe ladil s okolní přírodou a stíral hranice mezi pobytem lidí uvnitř a venku. Do té míry, aby vznikal pocit, že mezi exteriérem a interiérem nevytváří bariéru stěna, zeď či sklo, ale právě ta pohoda. O tu už se pak postarali specialisté na design interiérů ze studia Vipp.
Na architektech ze Snøhetta v tomto případě leželo vytvoření onoho vnějšího rámce objektů. A to – vzhledem k jasně definovaným požadavkům investora – nebylo úplně lehké.
Tři plus jedna, mezi skalami
Čtyři chaty jsou vedeny tak, aby vytvořili jen minimální stopu a ladili s okolím. Nad zem, do příkrého svahu, jsou vyzdviženy na velkých betonových sloupech. Primárním materiálem, který promlouvá z fasády, je dřevo. A jejich výrazu dominují prosklené fasády, které z vnáší venkovní prostředí dovnitř, a činí celý obyvatelný a vyhřátý prostor jednou velkou soukromou rozhlednou.
Panoramatický dojem posiluje i to, že nad modravou hladinou fjordu se počasí neustále mění, a tak i výhled sám se nedá považovat za statický.
Stylten, Myra a Stjerna nabízí přibližně 38 metrů čtverečních obytného prostoru, Eldhuset, která se momentálně dokončuje a zpřístupněna bude letos na jaře, nabídne těch metrů rovnou šedesát. Vzájemně si jsou chatky podobné, ale nikoliv úplně shodné. Přizpůsobovaly se terénu, svými výhledy se vzájemně nepřekrývají. Některé jsou dostupné snáze (všechny se napojují na centrální zpevněný chodník), ale do některých musíte vstoupit po skleněném můstku.
Lehké spojovací mosty nad krajinou jsou vyrobeny z cortenové oceli. Architekti si ji vybrali, protože svým přirozeně rezavějícím povrchem zapadne do palety přírodních materiálů. Jsou, podobně jako chaty, mírně vyzdviženy nad zem, aby se minimalizovala jejich stopa v terénu, a vodící světla jsou tu neutrální, tlumená, aby nenarušovala výhledy do stran i po západu slunce.
I přírodní materiály mohou být luxusní
Vstupy jsou na úrovni patra, tedy tam, kde je upraven prostor jako kuchyně kombinovaná s obývacím pokojem a jídelním koutem. Naopak do přízemí, které je intimnější, byly umístěny ložnice a koupelny. Byť je interiér veden v typicky skandinávském minimalistickém duchu, působí luxusně výběrem materiálů. Nejen dřevo, ale i kůže a mramor tu našly své místo. Barvy jsou tu spíš zemité, nerušivé, textury organické.
Lidé, stojící za návrhem interiérů, to popisují slovy: „Promyšlenost je základem výběru materiálů a zdůrazňuje meditativní plynutí, které celý prostor navozuje.“ Je to elegantní, nadčasové, dobře vypadající. Zajímavě je řešený střešní světlík, který je oproti interiéru mírně vychýlený, a tak v interiéru podporuje dojem stavu beztíže. Jako kdyby obydlí bylo modulem, který se skutečně nad fjordem vznáší.
Architekti si dali hodně záležet na tom, aby objekty nechaly „splynout“ s okolní krajinou. Proto do vnější podoby staveb promlouvá žula přímo ze skalních útesů, i borovice na svazích. Chaty přebírají jejich barvu i materiálovou podstatu - beton základových sloupů je obložen kamenivem přímo z lokality, fasády jsou neošetřené a budou postupně přirozeně vyzrávat na barvu kmenů živých stromů.
Pro vodu k prameni
Pro stavbu se jinak využilo i dřevo dubové, a v každé chatce bylo ošetřeno odlišným způsobem, takže i zážitek z pobytu v každé z nich je trochu originální. Chaty jsou vytápěny elektřinou, ale „areál“ se nachází mimo konvenční elektrickou síť, a proto musí vystačit s vlastními obnovitelnými zdroji.
Projekt Bolder si klade za cíl odlišit pohodou interiéru oddělit obyvatele od vnějšího prostředí. Ale neváhá jim také připomínat, jak to venku vypadá - vodu si ubytovaní zatím musí nabrat přímo z pramene, který je jen kousek od parkoviště, které se nachází na temeni hory u fjordu. Po takové výpravě si hned budou pohodlí uvnitř vážit víc.
Skandinávské studio Snøhetta tu znovu demonstrovalo, že si dokáže poradit i s hodně netradičními zakázkami, a že dokáže i tak komplexní projekt zasadit do přenádherné a čisté krajiny velmi nerušivým způsobem.
Údaje o projektu
Název projektu: | The Bolder Cabins |
Typ projektu: | rekreační chaty |
Architektonické studio: | Snøhetta |
Lokalizace: | Lysefjorden, |
Vedoucí architekt: | Aaron Dorf, Aase Kari Mortensen |
Kuchyně, interiér: | Vipp |
Klient: | Tom Bjarte Norland |
Rok dokončení (finalizace): | 2023 |
Užitná plocha: | 38 (3x) a 60 (1x) m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek