Oním architektem byl Sigurd Larsen, projektant s dánskými kořeny a berlínskou praxí. Člověk, který přírodní architektuře rozumí. A poté co ve spolupráci s partnery navrhl a dohotovil tři první objekty ze série Treetop Hotel Løvtag, jež se setkaly s velkým úspěchem, padl návrh na rozšíření celé kompozice o dalších 6 objektů.
Projekt, který roste
Tím ovšem původně hravě bláhový záměr v dánských lesích na poloostrově Als Odde překročil svůj stín. Domů v korunách stromů už tu pár máme, ale sotva kde jinde jich pohromadě je tolik, aby to vydalo na plnohodnotný hotel.
Sestava nynějších devíti stromových pokojů Treetop Hotel Løvtag se nachází ve smíšených lesích, nedaleko fjordu Mariager. Cesta k nim vede příjemnou zalesněnou krajinou nevysokých skal a světlých porostů, v dotyku blízkého moře. Na vaše smysly tedy působí chladivý stín korun stromů, svěžest mechových polštářů a splývavých lišejníků, vůně pryskyřic jehličí i slaného vzduchu. Les přitom není vyloženě severskou divočinou: srnku nebo zajíce tu běžně potkáte, ale medvěda nebo vlka nikoliv. Nakonec, ani do restaurace to odtud není daleko. Takže se nemusíte bát.
Strach nemusíte mít ani z výšek a závratí, protože v cíli cesty na stromech usazené obytné apartmány disponují příhodným můstkem, po kterém se dá vystoupat přímo k ubytování. Žádné šplhání ve větvích. Jednotlivé obytné kóje jsou sice usazeny ve výšce 6-8 metrů, ale připevněny jsou na stromech ve svahu, takže výškový rozdíl není tak drasticky patrný. Výsledek lze připodobnit pobývání v pokoji s balkonem v úrovni druhého patra. Dá se ale odtušit, že na takové maličkosti nebudete mít čas. Protože budete ohromeni.
Skromný kemp? Ne, prostorný apartmán
Apartmány na stromech se sice pyšní legendou skandinávského minimalismu a dánské úpravnosti ve stylu hygge, ale tábornickou skromnost byste v nich hledali marně. Není to alternativní kemp ve výškách, ale přehlídka (vzhledem ke stavebním podmínkám) nebývale komfortního zázemí. Hraničícího až s luxusem. V apartmánu, koncipovaném do tvaru hvězdice, totiž k pohodlí nechybí vůbec nic. Každý hrot oné pomyslné hvězdy v sobě totiž nese prostor o specifickém využití.
Byť se tedy jedná o jednu spojitou místnost, nechybí tu kuchyňský kout s linkou a dřezem, plně vybavenou koupelnu se sprchou, toaletu, úložné prostory pro vybavení, malou jídelnu s kulatým stolem a posezením, obývací pokoj s výhledem do dálek, gauč, a samozřejmě ložnici s dvojpostelí. Vše krásně sladěné, vedené se světlých barvách a přiznaných přírodních materiálech, v zajímavém designu stvořeném na míru tomuto místu. Hladké obklady stěn, lehkost a dostatek světla. Kdyby uprostřed místnosti nestál kmen stromu, těžko uvěřit, že jste v lese. Apartmány původní trojice (nazvané Et, Ro a Ly) mohou každá nabídnout ubytování čtyřem lidem.
A když už si říkáte, jste ona překvapení dokázali vstřebat? Pak se Sigurd Larsen vytasí s dalšími bonusy. Vnějším ochozem, z něhož se vám nabízí panoramatický rozhled do okolí, střešní rozhlednou/plošinou, z níž jde vidět až na fjord, a terasou/balkonem pod korunami stromů, kde si můžete v klidu posedět ve výškách a probouzet se u kávy do nového dne. Byť se v detailech mohou jednotlivé apartmány lišit, všechny nabízí 31 metrů čtverečních spojitého pokoje pod střechou, 20 metrů střešní terasy plus balkon. Jak to, že to nespadne?
Stromy i vnější opora
Dá se říct, že architekt tu trochu podváděl, a byť v každém apartmánu uprostřed nechal vyniknout jeden kmen, zužitkoval jich k opoře stavby víc. Nosná konstrukce je tedy upevněna k vícero stromům a navíc si ještě vypomáhá čtveřicí tenkých ocelových pylonů, spuštěných až k zemi. Na efektu to ale výsledku rozhodně neubírá. Orientace průhledů, oken a scénických teras u každého objektu metodicky zhodnocuje to, co je v těsném okolí k vidění. Můžete se tedy těšit výhledem na mechovou dolinku, zurčící potůček nebo rozbrázděnou skálu. Případně výhledem na Kattegat nebo Mariager.
Materiálové řešení tu pochopitelně podléhá požadavkům na stabilitu konstrukce, nízkou hmotnost stavebního materiálu a přitom odolnost vůči klimatickým podmínkám, protože počasí tu není vždy vlídné. I proto se tvůrce projektu shlédl v TermoWood, upraveném dřevu z lokálních zdrojů. Vnitřní klima ovlivňuje převládající jiho-západní orientace oken, která je kompromisem mezi přirozenou klimatizací a nepřehříváním. Zapracované přírodní materiály jsou neošetřené, aby s postupem času získávaly patinu a splynuly s lesem. Počítá se přímo s tím, že jednou dočista obrostou mechem.
Ne každý dobrý nápad funguje
Největší výzva pro stavitele? „Zpočátku jsme měli spoustu brilantních nápadů o tom, jak z prefabrikovaných částí vytvoříme dvě poloviny jednoho apartmánu, a připevníme je ke kmeni stromu. Ani jedna z nich ale nefungovala,“ říká Larsen. „Hodně jsme přitom zápasili s tím, že pro takovou manipulaci by bylo zapotřebí těžké techniky, jeřábu, přičemž hrozilo poškození okolních stromů. Takže nakonec apartmány vznikaly z materiálu přímo na místě, a byly sestavovány kus po kusu místními tesaři.“
Apartmány sice ustojí stálé obývání, ale počítá se s tím, že ubytovaní je budou využívat jen k přespávání, zatímco volný čas budou trávit projížďkami na kole, kajaku nebo rybařením. Netradičně nastavená spolupráce mezi architektem, konzultantem cestovního ruchu a inženýrem lesnické školy přinesla své ovoce. Za první rok po otevření nebyl v Treetop Hotel Løvtag jediný termín volný. Apartmány v korunách stromů jsou prostě senzací, kterou chce vidět každý.
Údaje o projektu
Název projektu: | Treetop Hotel Løvtag Denmark |
Typ projektu: | hotel v korunách stromů |
Architektonické studio: | Sigurd Larsen |
Lokalizace: | Hadsund, Mariager, Als Odde, Dánsko |
Dodavatel stavby: | BB Bygge & Entreprenørfirma |
Inženýring stavby: | LB Consult Rådgivende Ingeniør AS |
Design nábytku: | Hay, Sigurd Larsen |
Klient: | Løvtag IVS |
Rok dokončení (finalizace): | 2019 – první tři apartmány |
Užitná plocha: | 153 m2 – první tři apartmány |
Sdílet / hodnotit tento článek