REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Domy v parku jsou komunitní vesnicí. Jsou připravené na pravidelné záplavy

Wümmehof v brémském Borgfeldu se nachází na adrese Katrepeler Landstrasse, ale asi byste jej opravdu našli, museli ještě chvilku hledat. Zvenčí je totiž tohle ne zrovna okázalé sídlo patrné spíše svou rozlehlou parkovou zahradou. Která má, stejně jako celá lokalita, poměrně pestrou historii.
foto: Felix Brinkhege, Ranil Beyer, Caspar Sessler

Na samém sklonku třicátých let tu předchozí budovu a zahradu, z počátku 20. století a vytvořenou podle návrhů Friedricha Gildemeistera, přestavěl do podoby reprezentativního venkovského domu Friedriech Schumacher. Ve výsledku stavebních úprav se pak zhlédl Friedrich Kellner, ředitel pojišťovny, který si tenhle dvoj-dům – jednopatrové a dvoupatrové stavení - vybral za své letní sídlo. Přikoupil k němu také řádný kus pozemků, na nichž nechal zřídit přírodní park. Soukromý.

V průběhu následujících neradostných let se areál tzv. Wümme dočkal jen pietních úprav, které v podstatě zakonzervovaly onu hlavní budovu a Hofmeierhaus, přesně v duchu tradicionalisticky orientované venkovské výstavby. Areál Wümmehof se jako mimořádný stavební i krajinářský počin následně dočkal památkové ochrany. A vlna jeho reputace neopadla ani v následujících letech, kdy se od roku 1950 stal hlavním sídlem hlavy rodu Hohenzollernů.

Foto: Felix Brinkhege, Ranil Beyer, Caspar Sessler

Tady je princovo

Tady, na Wümmehofu, žil princ Louise Ferdinand Pruský. Vnuk posledního císaře a tudíž asi poslední legitimní adept na císařský trůn, pokud by tedy Němci třeba pomýšleli na znovuzavedení konstituční monarchie. K tomu ale nikdy nedošlo, a v roce 2014 jde celý ten venkovský parkový areál s památkově chráněnými budovami do prodeje. Za blíže nespecifikovanou sumu, která ale – vzhledem k tomu, že jen zahrada měla 10 000 metrů čtverečních – asi nepatřila k nejnižším.

O tom, co bude s pozemkem a stavbou, jež znamenala tolik pro památkáře i politické konzervativce, se pak dlouho jen spekulovalo. Zvlášť poté co se proslechlo, že investor přikoupil i další tři nemovitosti v sousedství. Ale to už se dostáváme k současnosti a realizaci významného architekta Felixe Brinkhegeho. Jeho jméno trochu zmiňujeme i proto, že ještě než vyrazil na zkušenou do Londýna a stal se profesně proslulým, architekturu studoval v Praze.

Foto: Felix Brinkhege, Ranil Beyer, Caspar Sessler

A právě on byl pověřen částí prací, zacílených na pozemky Wümmehofu. Přesněji, na jeho bedrech ležel úkol šetrně rozšířit ubytovací kapacitu, a do parku v sousedství památkově chráněné budovy - mezi řekou Wümme, hrázemi a přírodní rezervací Wümmewiesen – vsadit několik objektů určených jako nízkoprahové/komunitní bydlení.

Cíle přitom mělo být dosaženo bez výrazného rozdělení pozemku ani bez hodnotu snižujících zásahů do parku. Což byl jistě úkol poměrně nevděčný, už proto, že místo a jeho proměna byly ostře sledovány po celou dobu plánování a realizace.

Foto: Felix Brinkhege, Ranil Beyer, Caspar Sessler

Raději menší a více

Jádrem tohoto rozšíření Wümmehof Houses jsou čtyři bytové jednotky, koncipované jako dvojdomky a dvou samostatně stojících domů. Společnou limitou je tu velikost užitné plochy, která se pohybuje od 100 po 130 metrů čtverečních. Umírněnost měřítek a přiměřená kubatura měla napomoci stavbám splynout s okolím. Některé stávající budovy na pozemku byly proto znovu rozděleny, umenšeny a renovovány, v souladu se záměrem a památkovou ochranou.

Důležité pro architekta byla předejít tomu, aby vznikla nějaká přílišná pravidelnost evokující řadovou zástavbu. A místo toho chtěl rozvést typologii jakési venkovské farmy, která s pojetím původního sídla lépe souzněla.

Proto byly nové domy převážně stavěny na již zastavěných/uvolněných pozemcích, respektive na místě koňských stájí, seníku, garáže pro vozidla. Složitější to bylo u bývalé vrátnice, která byla vystavěna v roce 1935 a byla též součástí památkové ochrany typu A, tedy stejného, jako měl jádrový objekt hlavní budovy a Hofmeierhausu.

Foto: Felix Brinkhege, Ranil Beyer, Caspar Sessler

Pozor na velkou vodu

Záměr se ale neomezil jen na zbourání/modifikace původních staveb, jejich přestavění. Do plánování se silně promítal fakt, že celá oblast parkové zahrady leží před hrázemi a nachází se tedy v záplavovém území řeky. A že i blízká přírodní rezervace s mokřady je pravidelně řízeně zaplavována. Takže parcely určené nyní k záplavě musely reagovat na periodicky možnou vyšší hladinu podzemní vody.

Řešeno to bylo usazením staveb na malých obytných lafetách, které objekty mírně vyzvedly nad terén. Usazení domů na litá betonová lůžka bylo praktické i proto, že na rozdíl od hliníkových rámů (což byla druhá zvažovaná varianta) mohou být ponechány v exponovaném stavu.

Foto: Felix Brinkhege, Ranil Beyer, Caspar Sessler

Do parkové krajiny se vytvořené domy hlásí dočerna opalovanými dřevěnými fasádami. Formálně jde o ony dnes tolik populární japonské karbonizace Shou Sugi Ban – ale architekt se zdráhá je tak nazývat. Stejně se totiž opracovávalo a konzervovalo stavební dřevo na domcích těch, co v okolí řeky Wümme těžili rašelinu po staletí. Zajímavou materiálovou volbou je i sázka na klinkerové cihly.

Vznikaly v nedaleké cihelně, za dodržení původního různo-teplotního postupu. Výsledkem je cihla, která se svými vlastnostmi neliší od těch, z nichž jsou postaveny všechny památkově chráněné objekty na Wümmehofu. Domy zastřešují jednoduché neošetřené hliníkové plechy, se stojatou drážkou, a místně je doplňují dvojité žlabové zámkové tašky. Tím splývají s okolními hospodářskými budovami.

Foto: Felix Brinkhege, Ranil Beyer, Caspar Sessler

Standard v souladu s historií

Vnitřní povrchy jsou z velké části ponechány surové, působí až nedokončeným dojmem. Záměrem ale je, aby architekt nevytvářel kompletní rámec života budoucích obyvatel, a oni sami si mohli zvolit, jakým způsobem si domky zabydlí. Dubové dřevěné podlahy, hliník v rámech oken (okna jsou ještě obložena dubovými okenicemi) a leštěné betonové stěrky vytváří neutrální objem k volnému užívání. Všechny nové budovy jsou zatepleny podle standardů nízkoenergetických domů, klimatizaci a systémy podlahového vytápění.

Lokální hříčkou jsou pak tzv. květinová okna. Jde o konzolový prosklený prvek, který – pokud v něm nechybí zalévaná kytice – signalizuje, že budova je trvale obydlená. Tuhle zajímavost v Brémách aplikovali po generace jako techniku odhánějící zloděje.

Foto: Felix Brinkhege, Ranil Beyer, Caspar Sessler

Historická zahrada o rozloze 10 hektarů byla víceméně ponechána nedotčena, místně byla dokonce obnovena, jak jen to bylo možné v průběhu navazujících stavebních prací. Lidé, kteří nyní domky ve Wümmehofu obývají, sdílejí zahradu a společný mají i přístup k řece, přes malé molo a loděnici.

Údaje o projektu

Název projektu: Wümmehof Houses
Typ projektu: komunitní bydlení v památkově chráněném parku
Architektonické studio: Felix Brinkhege
Lokalizace: Wümmehof, Borgfeld, Brémy, Německo
Vedoucí architekt: Felix Brinkhege
Stavební dozor, realizace: Felix Brinkhege
Dodavatelé materiálu: Torfbrand Architektur-Klinker, fdu GmbH & Co. KG
Klimatizace, vytápění: ConcreTec GmbH & Co. KG
Geologický průzkum, drenáž: Underground
Klient: soukromý investor
Rok dokončení (finalizace): 2016
Užitná plocha: 7x 100-130 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Paco Marín

Modulární rodinný dům posazený mezi stromy kompromisy neřeší

Neustále balancovat mezi pracovním a rodinným životem? Řešit kompromis bydlení ve městě nebo blízko přírody? Rodina z Madridu tomu učinila přítrž, a nechala si na zalesněném pozemku vystavět bydlení, kde mají všechno. Zázemí pro práci i rodinu. S hezkou zahradou k tomu.

Foto: Åke Eson Lindman, James Silverman

Starý mlýn rekonstruovali do podoby romantického ubytování

Početná rodina získala do vlastnictví historickou zemědělskou usedlost, a její objekty dnes přestavují do nové podoby. Ze starého rozpadajícího se mlýna se rozhodli vytvořit romantické útočiště. A po vzoru japonských čajových ateliérů z něj vytvořili místo pro dokonalý „rituál sauny“.

Zdroj: mariashot.photo, Blue Sky

Skleněná vila na břehu jezera sází na kontakt s přírodou a černobílý interiér

Kompletně prosklený interiér soukromí obyvatel neubere, když se stavba nachází téměř na hladině jezera. A to přesně holandští architekti zamýšleli. Při pobytu v Glass Villa máte pocit, že se unášíte na klidných vlnách pohodlí. Interiér vily je koncipován do černobílé, tak aby nekonkuroval jedinečné přírodní scenérii.

Organická sauna na břehu jezera

Organická sauna na břehu jezera

Saunování v divoké přírodě je požitek sám o sobě. V kombinaci s moderní architekturou však nabízí mnohem víc. Příkladem je sauna připomínající jeskyni, ve které je možné spočinout na vlnách z cedrového dřeva. Odvážný projekt u jezera Grotto v kanadském Torontu je dílem tvůrců z ateliéru Partisan.

REKLAMA