Mezi mnou a Edisonem je veliký rozdíl, Edison má za sebou společnost, vydával akcie, které šly nahoru, měl-li úspěch, když ne, stoupaly akcie petrolejářské, a to bylo dohromady svázáno. Edison měl za sebou peníze, laboratoře, pomůcky a pomocníky.
Co může mít společného František Křižík se současným bistrem?
Neodbytný sen majitelů bylo moderní bistro, ale moderní bistro, které tepe životem s možností snídaně, oběda, večeře, skvělé kávy, vína, ale i zákusků. To vše v esteticky zdařilé reminiscenci na téma karlínské osobnosti z oboru elektrotechniky, Františka Křižíka. Jak spojit dům ze 30. let 20. století s bistrem, jež bude mít svoje kouzlo? No, zcela prostě. Svěříte realizaci zapálenému týmu architektů, kteří přijdou s myšlenkou i jejím finálním řešením. Vypadá to snadně. Pokud se trefíte, pak to snadné skutečně je. Bílé stěny, židle značky TON, masívní dřevěné stoly na míru, podnože a železné pláty z masívní oceli s původní patinou. Bistru vévodí barový pult s masívní dřevěnou deskou. Úmyslně odhalené spojení osvětlení stolů a jejich propojení s obsluhou, přiznané vypínače, spoje i světla jsou vysmeknutou poklonou Františku Křižíkovi a zároveň symbolizují propojení stolů, potažmo hostů s obsluhou.
Vše je nádherně hravé, s nápadem, který dává místu příběh. Je to příjemné posezení, na které jen tak nezapomenete. Proti původním prostorám s nevkusně červenými stěnami a nedostatkem světla je tohle řešení vzdušné, esteticky zdařilé a má svůj vlastní příběh. Místo plní sen majitelům i návštěvníkům, plní si své poslání a má taky svoje kouzlo. Co víc si přát? Pokud schází ještě něco, obraťte se, prosím, na obsluhu bistra Proti proudu.
Detaily osvětlení s rozvody Foto: BoysPlayNice
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Proud a spojení jsou hlavní motivy interiéru bistra Proti proudu v pražském Karlíně. Inspirace karlínským inovátorem v oblasti elektrotechniky – Františkem Křižíkem – se prolnula s myšlenkou propojení skrze dobrou kávu a skvělé jídlo.
Hlavní barovou stěnou z bílé překližky s perforací je vytvořen rastr, na který jsou navázány veškeré prvky na stěně, od vodicích terčů drátů po roli popsanou v každodenním menu.
Síť drátů rozbíhající se od spínačů za pultem ke světlům nad stoly zviditelňuje propojení mezi obsluhou a hosty.
Světla jsou ovládána jednotlivě, rozmístění spínačů v rastru stěny za pultem přepisuje rozmístění světel v prostoru. Světla se rozsvěcují a zhasínají s přicházejícími a odcházejícími hosty, s každým otevřením vstupních dveří se tak bistro trochu rozproudí.
Textura překližky je tlumeným odrazem vzoru kamenné podlahy, stejně tak dubová deska pultu a jednotlivých stolů. Ocelovým prvkům je ponechán charakter surového černého železa. Výjimkou je jen rezavý pult s mottem, které rez neohrozí – IN COFFEE WE TRUST.
Doplňující informace
Studio | Mimosa Architects |
Umístění projektu | Březinova 22/471, Praha 8 – Karlín |
Země projektu | Česká republika |
Rok projektu | 2014 |
Rok dokončení | 2015 |
Klient | Karolina Konečná, David Konečný |
Sdílet / hodnotit tento článek