Intenzivní rozvoj fotovoltaiky a zavádění energeticky úsporných opatření snížily letos ve třetím čtvrtletí spotřebu elektřiny ze sítě po očištění o vliv počasí o 9,1 procenta proti dlouhodobému průměru za roky 2017 až 2021. Vyplývá to z výpočtů firmy Amper Meteo. Jde o největší úspory od začátku loňského roku. Proti dlouhodobému průměru (2016 až 2021) naopak solární elektrárny vyrobily o 44 procent elektřiny více. Od července do září byly podle údajů společnosti ČEPS připojeny nové solární zdroje s výkonem 300 MW, uvedl v tiskové zprávě Martin Nádeníček ze společnosti Amper Savings, která se věnuje energetickým úsporám.
"V létě mají vliv na zvýšené náklady na energie hlavně klimatizace. I přesto, že letošní třetí kvartál byl meziročně o 1,7 stupně Celsia teplejší, tak na zvýšené spotřebě elektřiny ze sítě se to neprojevilo. V létě je výroba fotovoltaických elektráren vysoká a malí výrobci generují často větší přetoky do sítě, které ale nejsou nyní finančně příliš zajímavé. Proto mnoho z nich osazuje domácnosti klimatizacemi, jejichž spotřebu pokryjí prakticky bez nákladů elektřinou vyrobenou střešními panely. U větších podniků pomáhají nainstalované střešní fotovoltaické panely výrazněji snižovat náklady na chlazení za účelem udržení komfortního prostředí pro zaměstnance," vysvětlil Nádeníček.
Boom fotovoltaik nastal po loňském skokovém zdražení elektřiny především v důsledku ruské agrese na Ukrajině. I když cena zase klesla na nižší hodnoty, rozhodla se řada firem i majitelů domů pro fotovoltaiky, aby měli energii levnější a byli více nezávislejší na dodávce elektřiny ze sítě.
Teplé zářijové počasí výrazně ovlivnilo porovnání spotřeby plynu. Meziroční pokles spotřeby za třetí čtvrtletí byl 8,8 procenta, po očištění o vliv počasí však jde o nárůst spotřeby o čtyři procenta. "Toto číslo nicméně obsahuje velkou nejistotu, protože ještě nezačala topná sezona. Většina obyvatel neměla šanci nějaké úsporné opatření udělat a zatím tak v datech spotřeby plynu téměř není informace o ochotě lidí šetřit. Nicméně vzhledem k relativně klidnější situaci a nižším cenám na trhu s energiemi ve srovnání s minulým rokem bude zajímavé sledovat, zda se ochota lidí šetřit opravdu meziročně nesnížila. To se ukáže po skutečném začátku topné sezony," vysvětlil Kamil Rajdl ze společnosti Amper Meteo. Z dlouhodobého hlediska jsou podle něj úspory viditelné. Proti letům 2017 až 2021 Češi uspořili ve třetím čtvrtletí 21,7 procenta plynu a po očištění o vliv počasí činí úspory 14,7 procenta.
Intenzivní rozvoj fotovoltaik pomáhá zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny v Česku. Od začátku roku dodaly 7,3 procenta elektřiny odebrané ze sítě, ve třetím kvartálu 10,4 procenta. Podíl solární elektřiny na celkovém množství elektřiny z obnovitelných zdrojů činí od začátku roku 55 procent.
Firma Amper Meteo vychází při svých výpočtech a analýzách z veřejně dostupných dat. Data o spotřebě elektřiny čerpá od společnosti ČEPS, o plynu získává aktuální data od firmy NET4GAS. Zároveň pracuje s daty Energetického regulačního úřadu a společnosti ČEZ. ERÚ má zatím dostupná data o spotřebě elektřiny za osm měsíců.
Sdílet / hodnotit tento článek