REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na velikosti záleží - jak využitelné jsou nejvyšší budovy světa?

Rada pro vysoké budovy a městské prostředí (The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, CTBUH), nezisková organizace sdružující profesionály z oblasti designu, konstrukce a provozu vysokých budov a rovněž výstavby „měst budoucnosti“, doznala od roku 1969, kdy byla založena, značných změn.
Na velikosti záleží - jak využitelné jsou nejvyšší budovy světa?

Z původního okruhu nadšenců, především z Illinoiského technologického institutu v Chicagu, se rozrostla na světově uznávanou společnost, která mimo jiné zodpovídá také za udílení titulu „největší budovy světa“. Zatímco dříve vydržel takový udělený statut řadu let, nyní se boj o výšku stává více prestižní záležitostí, a každoročně soupeří o přední místa celá řada realizovaných projektů.

A právě na prestiži vítěze a majitele či stavitele „toho nejvyššího domu“ celá kampaň CTBUH stojí a padá. A komise pro udělení statusu nejvyšších budov, původně jednající spíše formálně, je pod stále větším tlakem. Proč? Jak upozorňují odborníci z této organizace, stavby obřích mrakodrapů sice rostou do nezměrné výšky, ale ne vždy je jejich výška plně využita, a designově vyvedené hroty a špičky mrakodrapů končící v oblacích mají být zárukou statusu výšky, nikoliv však skutečné velikosti. Kritérium CTBUH hodnotící výšku objektů, vychází z logiky věci: je to vzdálenost mezi úrovní terénu a nejvyšším obyvatelným patrem budovy („architectural top“). A to je právě to. Těch super-vysokých domů (nad 300 metrů) nejsou stovky, jak by se mohlo zdát, ale v roce 2013 jich bylo jen 73. A ve skutečnosti vlastně ještě méně. Jak je to možné?

Problémem je ona hrotem či špicí „promarněná výška“. Když totiž odečteme metry, které připadají na neobyvatelné architektonické části budovy, zjistíme, že 44 (tedy 61 %) všech super-vysokých mrakodrapů je vlastně menších než tři sta metrů, a ve své podstatě tak na titul „super-vysoké“ budovy ani nedosahují. Že některé účelové budovy, například telekomunikační věže, rostou do obřích výšek? Podle aktualizovaných kritérií CTBUH je každá struktura, jejíž „promarněná výška“ činí více než 50 % celkové výšky, považována ze ne-budovu, respektive neobyvatelný objekt technického určení. Fenomenální je například dunajský Burj al Arab, s výškou 321 metrů. Hned 124 metrů totiž tvoří onu neobyvatelnou špici, a je tak vlastně monumentem, budovou, která je z 39 % své výšky neobyvatelná.

Nebojte, úctyhodná Burj Khalifa, která v roce 2010 vyrostla v Dubaji, se s výškou 828 metrů bude stále řadit k nejvyšším budovám světa. Ale její promarněná výška v podobě neobyvatelné špice činí hned 244 metrů. Kdyby stála v Evropě, podle CTBUH by patřila až na jedenácté místo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:Fotolia.com - francois-roux

Největší rezidenční mrakodrapy v New Yorku. Jak se dnes staví věže na Manhattanu

Kdo byl v posledních letech v New Yorku, zaregistroval bouřlivou výstavbu nových mrakodrapů na Manhattanu, které výškou pokořují i nové Světové obchodní centrum. Řeč je o štíhlých bytových věžích na 57. ulici, které se začalo přezdívat billionaires' row. O nových mrakodrapech, měnících panorama Manhattanu, jsme…

Zdroj: AdobeStock - travelview

Empire State Building: 103 podlaží ve stylu art deco slaví 90 let od otevření

Je jedním ze symbolů New Yorku, jehož panoráma dokresluje už 90 let. Empire State Building (ESB), velkolepá věž ze skla, oceli a hliníku ve stylu art deco si svými 381 metry (od úpatí ke špičce antény 443,2 metru), otevřená 1. května 1931, držela až do roku 1972 prvenství mezi nejvyššími stavbami světa. Potom ji…

Zdroj: AdobeStock - Rastislav Sedlak SK

Nejvyšší stavby světa? Egypt, Evropa, Amerika. Již dlouho vládne Asie

Výškové budovy jsou asi nenápadnějším výtvorem v městské architektuře. Jsou výkladní skříní bohatství a prosperity města. Staví se po celém světě, dokonce i tam, kde není výstavba vynucena nedostatkem prostoru, také v České republice. Prvenství patří ovšem již dlouho Asii.

Nejvyšší atrium světa vyrůstá z podzemí a podpírá nebesa

Nejvyšší atrium světa vyrůstá z podzemí a podpírá nebesa

Až donedávna platilo, že nejvyšší atrium, chcete-li zastřešenou dvoranu, bychom nalezli v dubajském hotelu Burj al Arab. Od loňského listopadu to už ale neplatí, a prvenství z hlediska dosažené výšky přebírá stavba mrakodrap Leeza Soho, umístění v čínském Pekingu. Realizace tohoto projektu je přitom poslední dílem,…

INFOGRAFIKA: 5000 let stavební historie nejvyšších budov na kontinentech

INFOGRAFIKA: 5000 let stavební historie nejvyšších budov na kontinentech

Grafik a designér Martin Vargic ze společnosti Halcyon Maps si dal skutečně hodně práce, když sestavoval žebříček nejvyšších budov pro jednotlivé kontinenty v průběhu toku času. Díky tomu je ale možné krásně vidět jednotlivé kulturní typologie budov, a také rozdíly mezi Evropou, Severní Amerikou, Asií a Afrikou (a…

Věž organických tvarů obalená kouřovými skly v sobě integruje řadu funkcí

Věž organických tvarů obalená kouřovými skly v sobě integruje řadu funkcí

Přenést architekturu Bílého města z plošné úrovně nízkopodlažních budov do vertikály. Vytvořit mrakodrap, věž, která bude růst z kořenů stavební historie celého města, a přitom mu bude udávat nový směr rozvoje. Takový je připravovaný projekt Gran Mediterraneo architekta Davida Tajchmana, zacílený na Tel Aviv.

Výtahem až do nebes a dál

Výtahem až do nebes a dál

Světový lídr v průmyslu výtahů a eskalátorů – společnost KONE dodá super výtahy do mrakodrapu Kingdom Tower (Věž království). Ta se s výškou přes jeden kilometr stane po dokončení nejvyšší budovou světa a trumfne tak nynější vysokou krásku Chalífovu věž v Dubaji se 160 patry.

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

V bouřlivém městě New York nikdy nespí ani stavební firmy. Ostrov Manhattan mění tvář každým rokem. Dokončované dominanty se předhánějí v dosažené výšce, další se plánují nebo se již začínají stavět. Na podzim roku 2014 svět zaznamenal dvě klíčové události týkající se v současné době dvou nejvyšších věží New Yorku.

Shard

Bitva o oblohu nad Londýnem

Poslední bitva o oblohu nad Londýnem se odehrála více než před sedmdesáti lety. Ta, která běží nyní, si sice nevyžádá oběti na životech, ale bude neméně dramatická. O život statisíců obyvatel metropole tu totiž jde pořád. Řešená otázka zní, jak se do kvality života Londýňanů promítají výškové budovy a mrakodrapy,…

Na návštěvě nejvyšších věží jižní polokoule

Na návštěvě nejvyšších věží jižní polokoule

První dvě nejvyšší věže jižní polokoule se nachází v novozélandském Auckladnu a v australské Sydney. V obou případech jde o neodmyslitelné součásti panoramat a lákavé turistické cíle obou velkoměst.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA