Oceánie
Sestavování žebříčku bylo někde trochu snazší. Třeba na území Oceánie si dlouhá staletí vystačili s mareou (posvátnou budovou) na tahitském Mahiatea. S výškou 15,5 metrů se mezi největšími budovami udržela témě 2000 let, než ji v roce 1867 předběhla pětačtyřicetimetrová budova radnice v Melbourne. Hranice pokořených 100 metrů výšky tu přišla až se stavbou výškových budov v Sydney, konkrétně pak na s hotelem Australia Square Tower. Současnou nejvyšší budovou v oblasti je Sky Tower v Aucklandu (vybudovaná v roce 1997) s výškou 328 metrů.
Evropa
To v Evropě dominovaly svou výškou dlouhá staletí budovy náboženského účelu, katedrály. Když vynecháme první výškovou budovu (49 metrů) římského Kolosea, je stavební historie největších budov dlouhým přehledem katedrál. V Santiago de Compostela (76 metrů), v opatství Malmesbury, katedrála v Lincolnu a Straslundu, Štrasburku, Rouenu (151 metrů). Teprve v roce 1889 dochází ke změně, a největší budovou Evropy se stává budova dokazující technický pokrok - Eiffelova věž. S výškou 324 metrů trumfla předchozí sakrální stavby. Dnes bychom ale největší evropské budovy musely hledat o poznání východněji, v Moskvě. Třeba takovou 339 metrů vysokou Mercury City Tower. Překonat jí ale záhy má moskevská Věž Federace (373 metrů).
Severní Amerika
Za zmínku stojí i Vargicovo barevné rozdělení budov, které jistě zaznamenáte v evropské linii. Červení vyznačené siluety budov jsou totiž těmi, které byly za doby své existence někdy prohlášeny nejvyššími budovami světa. Zejména v období 1240-1890 je zde evropská dominance jasně patrná, stejně jako její příkrý konec s boomem v Severní Americe. Konec jedné éry vymezila stavba Městské radnice ve Filadelfii, následovaná sérií mrakodrapů v Chicagu a New Yorku. Willis Tower byla s výškou 530 metrů poslední největší budovou světa ve Spojených státech. Vládu totiž na krátko převzala CN Tower v Torontu (553), ale ani když Američané vystupňovali svou první budovu WTC k oblakům (541 metrů), na světové prvenství už to nestačilo.
Asie
Světu totiž začaly výškou dominovat budovy v Asii. Třeba taková Burj Khalifa v Dubaji (828 metrů) která zůstane na dlouho nepřekonanou. Jaká je největší budova jihu Ameriky? Je jí Gran Torre v Santiagu (300 metrů). Jinak se tu ale světově významným budovám nikdy moc nedařilo. Rozdíl neuvidíme ani v Africe. I tam už éra „výškových budov“ dávno pominula s monumenty pyramid. Světového prvenství ve výšce se tu dosáhlo jen jednou, a to v období od roku 280 před Kristem do roku 1240 našeho letopočtu, stavbou Velkého majáku v Alexandrii.
Sdílet / hodnotit tento článek