REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Staví komunitní vesničku pro cyklisty. Na starém brownfieldu roztočili kola podnikání

Opuštěné, nevyužívané, zanedbané. A dost často i s kontaminovanou půdou. Brownfieldy jsou ploškami promarněných příležitostí, o jejichž zvelebení se často a dlouze hovoří, ale málokdy se dočkají nějakého smysluplného využití. Regenerativní procesy si totiž žádají čas a nemalé investice. Projekt ze Skotska je příběhem o úspěšném zacelení jedné takové jizvy v krajině.
Foto: Henry Woide

Hned ze startu dodat, že projektu architektů ze studia Loader Monteith hodně pomohla situace v místě. Lokalita jejich zájmu, stabilizovaný/rekultivovaný brownfield, se totiž nacházel jen kousek od Inverness v severním Skotsku. Přesněji řečeno v místě, kde už končilo katastrální území města a začínala „divočina“. A ta jizva v krajině nakonec nebyla zase tak hlubokým zraněním. Byla totiž jen rozsáhlým pozemkem, zaneseným stavební sutí a zeminou ze skrývek po stavbě silnice.

Když byla před lety slavně rekultivována, zůstala 5600 metrů čtverečních velkým oraništěm. A právě v něm uviděli potenciál lidé z H&I Adventures. Kdo? Údajně ti největší provozovatelé půjčoven horských kol a poskytovatelé organizovaných adrenalinových cyklo-jízd ve Skotsku. Úspěšní podnikatelé, kteří chtěli od svých bicyklů, bláta a přehazovaček udělat krok do byznysu s nemovitostmi. Pozemek brownfiledu koupili, aby ho v několika navazujících fázích zužitkovali pro rezidenční výstavbu, rodinné domy.

Foto: Henry Woide

Ale protože jsou opatrnými investory, v té počáteční první fázi se nechtěli pouštět do příliš ambiciózních kroků. Rodinné domy, jako „testovací projekt“, chtěli vystavět jen dva. A k nim ještě provozní zázemí pro velkou půjčovnu kol, i s dílnou. Právě proto, že na téhle lokalitě končí město a začíná ta divočina přírody. Ideální místo pro jejich další terénní pobočku. Ten plán měl ještě jeden aspekt, který je poměrně taktický.

Nevytváříme domy, ale komunitu s potenciálem

Finální dvě desítky rodinných domů, vzdálených městu, by samy o sobě asi neměly příliš velký potenciál. Ale v H&I Adventures si představují, že do dalších let na jejich pozemku vznikne celá malá vesnice. Soběstačná, udržitelná. Energeticky i ekonomicky. Protože její obyvatelé naleznou uplatnění ve všem, co s jejich bicykly nějak souvisí. Třeba servis a pronájem jízdních kol, poskytování zázemí pro cestovní ruch.

Foto: Henry Woide

Nechtějí tedy vytvářet nahodilý shluk domů, ale celou komunitu. Venkovskou, soběstačnou, předurčenou k udržitelnému růstu. A to je zase něco, na co slyšel Matt Loader, ředitel architektonické společnosti Loader Monteith: „Od roku 2020 zažívají skotské venkovské komunity nárůst populace, obyvatelé se z měst vracejí nebo stěhují na venkov. Ale pořád tu chybí nějaký přesvědčivý model toho, jak mohou ty rozrůstající se venkovské komunity fungovat. I proto se nám nápad H&I Adventures od počátku líbil.

Fandové adrenalinové cyklistiky z H&I Adventures si dávají hodně záležet na tom, aby se prezentovali kladným vztahem k přírodě. Nejen slovy, ale i činy. A to, že vezmou za svůj znehodnocený brownfield, a vybudují na něm atraktivní komunitu, si získalo po vyhlášení záměru v roce 2020 pozornost v celém Skotsku. O projektu se už během plánování hovořilo jako o vzácném příkladu progresivního přístupu k udržitelnosti a tzv. smíšeném brownfield-developmentu.

Foto: Henry Woide

V první fázi se Catherine Shearer a Euan Wilson, klienti architektů a majitelé H&I Adventures si, snažili přeměnit dlouhý a úzký pozemek u silnice na novou cyklo-základnu a vybudovat dva nové nízkoenergetické domy. Loader Monteith, která už za sebou má reputaci revitalizací venkovských komunit vytvářením co-workingů a komunitních center, pro ně tedy navrhla tři nové budovy. Jak administrativní budovu s dílnou a úschovna kol, tak i oba domy.

Kanceláře i bydlení

Dvoupodlažní kancelář H&I Adventures se nyní nachází na severovýchod od hranice pozemku. Je „zabalena“ do štíhlého opláštění z opalovaného modřínu, jemuž zvláštní výraz dodává detail zbytnělého rohu z cortenové oceli. Zapuštěné prosklení je navrženo tak, aby zarámovalo výhledy přes nedaleké Beauly Firth. Součástí kanceláře je dílna, dvě sprchy a šatny, kuchyně. A nezbytný odpočinkový prostor v přízemí.

Foto: Henry Woide

Kuchyně je orientována na jih s výhledem na upravené parkoviště. Je osvětlena posuvným zasklením, vedoucím od podlahy ke stropu (včetně proskleného rohu), což umožňuje zaměstnancům a návštěvníkům celoroční plynulý přístup do venkovního prostředí. Teplá materiálová paleta dřevěného nábytku definuje interiér, jehož neutralita je jen tu a tam usazena moderním bílým obkladem s černými detaily.

Čisté bílé stěny, leštěné betonové podlahy a dřevěné stropní obložení udržují uvnitř příjemnou atmosféru a zajišťují širší splynutí stavby s okolní krajinou. Kancelářské prostory v prvním podlaží, s otevřeným plánem, pojmou až 10 zaměstnanců. Dlouhé okno poskytuje rozsáhlý výhled na sever. Od jednacího stolu se tu dá vyhlížet na místa, k nimž se budou vydávat cykloturisté. Stavba disponuje pasivní ventilací.

Foto: Henry Woide

A kde se tu bude bydlet? Zatím jsou hotové dva nové nízkoenergetické domy. Usazeny jsou v nejvyšším bodě svažitého pozemku. Topografie terénu tu napomáhá oddělit část pracovní od rezidenční. Domy mají půdorys ve tvaru Z. Ze vstupní haly se rozvíjí otevřený plán kuchyně a obývacího prostoru, který ustupuje do velkorysého společenského prostoru (v souladu se svažitým terénem). K výbavě interiéru patří truhlářsky dovedně vyhotovené vestavěné jídelní sezení, prosvětlené velkoplošnými trojskly.

Nechybí koupelna, dvě ložnice a apartmá s hlavní ložnicí. Venku se počítá s externím přístřeškem pro auto. Dům vytváří svůj charakter a vztah ke krajině uváženým použitím praktických a udržitelných materiálů. Navenek latěmi, do vnitřní konstrukce pak i štíhlým kovem. Ujednocení vnější podoby staveb zajišťuje opalovaná dřevěná fasáda.

Foto: Henry Woide

Kde hledat udržitelnost?

Projekt u Inverness se teprve rozbíhá. Ale teď je už patrné, že plány Catherine Shearer a Euan Wilson z H&I Adventures jsou nemalé. V další fázi má vzniknout dalších šest domů. A ke slovu mají přijít i krajinní architekti, s návrhem vegetačního pokryvu a také četných prvků „modré“ architektury. Nechtějí tu věci dělat jen napůl. Jisté je, že i tyto domy budou fungovat s přirozeným příčným provětráváním, bez potřeby provozně neoptimální klimatizace. O energii se bude starat, tak jako u již stojících objektů, solární energie.

Všechny realizované stavby jsou vybaveny bateriovým systémem, powerwall. Ten prý na rozdíl od generátorů udržuje dům nabitý – bez údržby, paliva nebo hluku. Domy jsou napojeny na síť, ale čerpají z ní jen minimum energie. Vystavěny jsou s důrazem na efektivní provoz. Z brownfieldu, který je povětšinou odkazem promarněné příležitosti, se tu stává nadějný projekt. Který roztočily pedály horských kol.

Foto: Henry Woide

Údaje o projektu

Název projektu: An Office and Two Houses
Typ projektu: smíšený brownfield-development
Architektonické studio: Loader Monteith
Lokalizace: Inverness, Skotsko, Velká Británie
Vedoucí projektu: Matt Loader
Projektový tým: Louis Wiszniewski (plán kanceláře), Iain King (plán domu)
Strukturální inženýring: Adam Hemmings Structural Solutions
Dodavatel stavby: Aspen
Klient: Catherine Shearer and Euan Wilson, H&I Adventures
Zahájení projektové fáze: 2020
Rok dokončení (finalizace): 2022
Výměra užitné plochy (kancelář): 145 m2
Výměra užitné plochy (dům): 130 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA