1. Otevírání nedostupných oken a větrání v obtížně přístupných místnostech
Velkou výhodou automatizovaného otevírání oken je možnost větrat i pomocí špatně dostupných oken – ve výškách, střešních oken apod. Případně takových oken, které se nachází v málo přístupných místnostech, jako je půda a podobné prostory. Využít lze v tomto případě i mechanické otvírače, které jsou propojené s daným oknem a umožňují jeho otevření či zavření pomocí kliky, kličky nebo jiného madla.
Zejména pro větší prostory či komerční zařízení je obvyklejší zvolit automatické otevírače elektronické, které lze ovládat buď pomocí dálkového ovladače, případně pomocí centrálního systému. Ten poté sám rozhoduje, kdy okna otevřít a zavřít, především na základě předem nastavených kritérií, jako je vlhkost vzduchu a jeho kvalita. Toto řešení je obzvláště praktické v situaci, kdy je třeba ovládat větší množství oken nebo ve více místnostech.
Zdroj: PK otvírače oken s.r.o.
2. Automatické větrání skleníků či jiných prostor
V rámci skleníků, dílen či jiných komerčních prostorů může být klíčové zajistit správnou teplotu, vlhkost nebo jinou vlastnost vzduchu. Velmi dobrým řešením jsou v tomto případě automatické otvírače oken, které jsou napojené na příslušná čidla umístěná uvnitř či v interiéru. Ty tak mohou provádět větrání na základě předem naprogramovaných údajů, například aby bylo dosaženo ideální vlhkosti vzduchu pro pěstované rostliny. Automatické otvírače mohou být propojeny s těmito senzory:
- Hydrostat, který snímá hladinu vlhkosti ve vzduchu.
- Detektor deště, který zavře okna, aby do budovy či skleníku nevnikla přebytečná vlhkost.
- Senzor pro teplotu, venkovní rychlost větru či pouze času od předchozího větracího cyklu.
3. Otevírání oken pro hendikepované
Koncept bezbariérového bydlení je klíčový pro zajištění pohodlí a kvalitního života pro osoby s omezenou schopností pohybu či jiným hendikepem. Jedním z důležitých prvků přístupnosti každé domácnosti je snadný způsob otevírání všech oken.
Bezbariérové bydlení proto vyžaduje instalaci automatických či mechanických otevíračů oken, aby bylo opravdu dostupné pro případné hendikepované obyvatele. Volit lze opět mezi dvěma základními druhy řešení, jde zejména o mechanické a plně automatické otvírače oken. V prvním případě je stále nutné vyvinout fyzické úsilí k otevření okna pomocí vhodně umístěné kličky, v dalším případě potom stačí využít dálkový ovladač či jinou formu elektronického ovládání.
Sdílet / hodnotit tento článek