REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak dostat dům z minulého století do kondice. Kombinace bílé a dřeva je prostě nadčasová

Kompletní rekonstrukce řadového třípodlažního domu, postaveného svépomocí v sedmdesátých letech pro nástupce původních stavebníků, je nesnadný úkol pro investora i projektanta. Jak dopadne vybourání necelé poloviny stavby avelmi výrazná změna celé infrastruktury?
Foto: Studio Flusser
Starý dům a mladá žena – hojnost práce zaručena.
Holandské přísloví

Vyřešit dům z minulého století je opravdový úkol

Spousta domů v minulém století vznikalo z důvodů úspory financí na profesionálních řemeslech takzvaně svépomocí. Zde se jeden takový adept nabízel k celkové revitalizaci a rekonstrukci kolektivu architektů. Tato situace není zcela běžná, není však ani výjimkou, tak se do toho pusťme. Takový zásah je vždy veliká loterie, protože ten, kdo si stavěl v té době svoje bydlení, musel řešit velké dilema a zvažovat kompromisy. Materiály odpovídaly kvalitě, která vždy nebyla až tak na výši a sortiment byl taky značně omezený. Pokud jste chtěli něco nadstandardního, bylo nutné si značně připlatit, což byl taky často problém. Stavitel, i když využil odborného dozoru nebo přímo částí práce profesionálů, byl pořád takový poučený laik, který získal vědomosti a profesní kvality, kde se dalo. Sice tehdy platilo, že co Čech, to obratné ruce všeuměla, ale vše má své limity. Tudíž poplatně těmto vstupním podmínkám bylo třeba řešit daný rébus v současné době. Ne vše bylo ve vyhovujícím stavu, změny dispozice byly nezbytné, a i proto bylo třeba postupovat opatrně, ale radikálně. Tudíž necelá polovina stavby vzala za své a v návaznosti na to bylo třeba stavbu markantně vyztužit a vyměnit celou infrastrukturu. Okna, povrchy, zateplení, změna podkroví, přesunutí místností v dispozici do zcela jiného gardu, to je jenom část řešených úkolů. Nicméně, pokud byl čas na kompromisy ve stavbě původní, tady bylo třeba se jich vyvarovat a dotáhnout vše k metě, kterou si většinou stanoví architekt s investorem, při studii a vstupní analýze.

Průhled v 1.NP s kuchyní a schodištěm. Foto: Studio Flusser

Výsledek, který stojí za to

Pokud se podíváte na dispozice v projektové dokumentaci a posléze na fotografiích výsledku, seznáte, že práce byla odvedena skvěle. Dispozice jsou „učesané“, přehledné a vše je tak, jak má být. Pokud dokáže architekt dát domu systém, kdy smysluplné vazby uvnitř dispozice jsou jednoduché a nekomplikované, pak je vítězství na dostřel. Jak potom uchopí materiálové pojetí není sice podružné, ale je to věcí investora a těch, kterým bude dům říkat pane. Tudíž to může být velmi rozličné pojetí, které je většinově osobité a poplatné naturelu obyvatel domu. To už je to nebe, pro každého z nás. Ale je třeba to vše vybudovat na základu, který funguje. Zvolíte-li fasádu bez příkras, nekomplikovanou, minimalistickou či chcete-li takřka funkcionalistickou jako v tomto případě, je zcela na vás. Stejně tak materiály v interiéru jsou zvoleny s ohledem na představy architekta i klienta. Skvěle působí tmavé dřevo užité v interiérech, světlé dřevo ve schodišťovém tělese včetně stropu a na části podlah, v kontrastu s bílými omítkami stěn. Perforované povrchy s diagonálním uspořádáním tvoří jistou rustikálnost dřevěných ploch, obkladu schodiště a některých dveří včetně mobiliáře a jsou pro tento dům specifické. Obdobný motiv je poté využit i v některých částech podlah s dlažbou. V konečném účtování je dům vyřešený skvěle, esteticky velmi zdařilý, ale taky osobitý a jedinečný, prostě ten „jejich dům“. Zní to velmi jednoduše? Nedejte se mýlit, je za tím spousta práce, různých nechtěných překvapení, spousta peněz i starostí a hledání správného řešení. Nicméně rodinný dům je většinou na celý život a často je třeba k jeho zdařilé realizaci překonat trochu překážek a popasovat se s nimi. Výsledek totiž potom za to stojí. Ale to už je na vás, jak ho posoudíte…

Kuchyně. Foto: Studio Flusser

Základní popis

Rekonstrukce rodinného domu

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Autorská zpráva

Klient, kterého jeho specializace a nepostradatelnost „honí“ několikrát měsíčně doslova po celém světě, se rozhodl zakotvit s rodinou v jednom ze starších řadových domů, snad shodou náhod „na dohled“ od letiště. V třípodlažním řadovém domě s polozapuštěným suterénem, s předzahrádkou i zahradou, s výhledem z vyšších podlaží daleko do bitevní bělohorské krajiny. Většinu bonusů již dům má, ale jak to tak bývá, přeci jen ho bylo třeba zhruba z poloviny pobořit, přestavět a kompletně převybavit infrastrukturou 21. století, aby bylo možné skutečně využít jeho obytný potenciál naplno.

Průhled z obýváku na kuchyni a schodiště. Foto: Studio Flusser

Když jsme přišli, páteř řadového domu tvořilo jemně depresivní ocelové schodiště zazděné v tmavém koutě domu. Začali jsme tím, že jsme jej vtáhli do obytného prostoru a v podlaze si vyřízli tzv. schodišťové zrcadlo. Tím se schodiště prosvětlilo a obývání vertikálního domu se stalo díky novému průhledu více společenskou záležitostí, než umožňovala původní přísně oddělená podlaží. Nebylo to úplně jednoduché, neboť podlahové konstrukce tvoří hurdiskové stropy, realizované v 70. letech svými obyvateli osobně, tak jako je nakonec svépomocí zhotovena celá stavba. Proto bylo nutné se statikem a stavbou prověřit každý krok dvakrát, abychom se nedočkali nepříjemných překvapení a předešli rizikům úrazu pro zhotovitele, kdyby někde v minulosti zedníci-laici něco podcenili. Celková rehabilitace znamenala kromě ztužení domu i kompletní výměnu vnitřní infrastruktury, včetně úpravy elektro přípojky, výměnu oken, zateplení fasád, demolici a znovupostavení terasy, opravu (přestavbu) střechy, výměnu všech povrchů a mnoha skladeb. Velké změny proběhly i v dispozici, kde jsme přeorganizovali vnitřní provoz, přehodili některé místnosti na opačné strany domu než bývaly, či propojili kuchyni s obytným prostorem a schodištěm současně otvorem v nosné zdi na samé hranici statikovy odvahy.

Interiér jsme pak dotvořili tak, jak jsme zvyklí – aby byl krásný pro jeho obyvatele a žilo se jim v něm jako na jedné nekonečné dovolené.

Schodiště. Foto: Studio Flusser

Doplňující informace

Studio No Architects
Autor MgA. Jakub Filip Novák
Mgr. MgA. Daniela Baráčková
Ing. arch. Petra Doudová
Ing. arch. Barbora Jelínek
Adresa studia Janáčkovo nábřeží 713/33, 150 00 Praha 5, Česká republika
Umístění projektu Praha
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2019
Rok dokončení 2022
Zastavěná plocha 110 m2
Hrubá podlahová plocha 318 m2
Užitná plocha 238 m2
Plocha pozemku 291 m2
Fotografie Studio Flusser, info@studioflusser.com, www.studioflusser.com
Spolupráce Stavba: V.O.G.I. systém s.r.o.
Truhlářské výrobky: Truhlářství Duspiva s.r.o.
Materiály Seznam použitých materiálů
keramická dlažba a obklady
betonová stěrka
dubové podlahy
lakovaná mdf, dubová dýha, masiv – truhlářské výrobky
Značky Seznam použitých značek
baterie GroheEssence New – Grohe
židle 811, barová židle Valencia – TON
dlažba Goroka Grafito – Vives
Dveřní klika NOVA – M&T
závěsné světlo Bulb SR1 – &Tradition
lustr DARLING 3352 – Argon
O studiu/autorovi Bližší informace

Studio No Architects je vystavěno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Tato spolupráce zahrnuje kolektiv interních i externích spolupracovníků, schopných pokrýt celou škálu specializovaných profesí, které vydařená architektura vyžaduje.

Zajímají nás citlivá řešení dotažená do detailu, která odrážejí jedinečný příběh každého záměru a každého klienta.

Použité podklady:

  • Citáty – http://www.citaty.net
  • Fotografie – Studio Flusser, info@studioflusser.com, www.studioflusser.com
  • Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO NO ARCHITECTS a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA