REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Stavba kamen a krbů více o tématu

Velikost, výkon a druh kamen či krbů závisí na způsobu využití

Funkčnost topidla je základním předpokladem pro spokojenost uživatele. Aby individuálně navržené topidlo maximálně vyhovovalo požadavkům zákazníka, musí být ještě před jeho stavbou zřejmé, v jakých podmínkách bude topidlo pracovat, jak bude využíváno z hlediska času, a tudíž jak správně navrhnout konstrukční typ a potřebný výkon.
Velikost, výkon a druh kamen či krbů závisí na způsobu využití

Celodenní vytápění, nebo přitápění?

Stěžejním kritériem při výběru vhodného individuálně stavěného topidla je frekvence využívání kamen či krbu. Těžká kachlová kamna jsou vhodná do prostor, v nichž se topí celodenně, respektive když se v nich zatápí jednou nebo dvakrát denně a po zbytek času vyhřívají prostor sáláním. Naopak pro občasná přitápění nebo víkendové topení jsou nejvhodnější variantou kamna lehké konstrukce, případně sálavý krb.

Těžká či lehká konstrukce má zásadní význam z hlediska rychlosti náběhu sálavého výkonu i doby akumulace - doby, po kterou kamna vytápí prostor sáláním. V případě lehké konstrukce, tedy když je celková hmotnost topidla nižší, tak méně akumulují teplo, ale rychleji hřejí. V případě těžké konstrukce kamen je tomu naopak.

Schéma kamen s akumulačními tahy. Zdroj: Velkoobchod
krby, kamna a komíny
Schéma akumulačního sálavého krbu. Zdroj: Velkoobchod
krby, kamna a komíny

Výsledky výzkumu

Měření v kalorimetrické komoře ve Výzkumném energetickém centru Ostrava v roce 2014 jasně prokázalo známý efekt pomalého náběhu výkonu u těžkých kamen. Vypočteného maximálního výkonu kamna těžké konstrukce dosáhla až při třetím zátopu ve dvanáctihodinových intervalech. Od třetího zátopu (včetně) však kamna vykazovala velmi vyrovnaný výkon odpovídající výpočtu. Pro toho, kdo během topného období bude v kamnech minimálně jednou denně zatápět, to je luxusní parametr.

S těmito vlastnostmi úzce souvisí fakt, zda si zákazník pořizuje topidlo do rekreační chalupy, nebo do trvale obývaného domu. Individuálně stavěná kamna (kachlová kamna) a akumulační sálavé krby se budou lišit i způsobem topení. V kachlových kamnech se topí jednou nebo dvakrát za den přiložením určeného množství dřeva v jedné dávce (např. 10 až 14 kg). V akumulačním krbu topíme systémem 1-1-0,5, což znamená, že zhruba po hodině přikládáme určenou dávku paliva podle výkonu krbové vložky, například 4 kg – 4 kg – 2 kg dřeva. Tím získáme potřebnou tepelnou energii. U kamen na 12 – 24 hodin, u sálavého krbu minimálně na 8 hodin.

Zdroj: archív soukromé kamnářské společnosti

Kamna do nízkoenergetického domu?

Důležitou úlohu z hlediska funkce topidla hrají také tepelné ztráty vytápěných prostor, které je nutné stanovit. Tuto poměrně obsáhlou problematiku zkušený a vzdělaný kamnář ovládá a na základě předchozího pečlivého posouzení všech podmínek a okolností je schopen zákazníkům doporučit vhodné varianty topidel.

Tip: Databázi profesionálních kamnářů sdružených v celostátní organizaci Cechu kamnářů ČR naleznete na webových stránkách cechu.

S nárůstem počtu nízkoenergetických domů i domů dodatečně zateplených se rozvinula diskuse o tom, zda jsou do takových objektů kachlová kamna vhodná. Dnes je již na řadě staveb ověřeno, že individuálně stavěná kamna a sálavé krby jsou svým výkonem definovaným v úrovni již od 2,0kW právě tím vhodným zdrojem pro trvalé vytápění obytných prostor s nízkou tepelnou ztrátou. Není třeba se bát přetápění. Výkon lze regulovat i množstvím dřeva v přikládací dávce, v souladu s návodem pro používání topidla. V každém případě navržení topidla do nízkoenergetického domu vyžaduje pečlivé dimenzování a správné technické řešení.

Funkčnost ovlivní i sám majitel topidla

Je-li topidlo určeno jako zdroj vytápění (nikoli pouze k přípravě stravy jako například sporáky), musí splňovat náročné požadavky na účinnost a na limity škodlivin v emisích. Pro navrhování individuálně stavěných kamen jsou dnes používány sofistikované výpočetní programy vycházející z evropské normy pro dimenzování kamen ČSN EN 15544.

Nicméně pro správnou funkci každého topidla je nutné dodržovat i zásady správné obsluhy. Zejména topení dostatečně suchým dřevem, jeho správná hmotnost v přikládací dávce a správná regulace množství spalovacího vzduchu jsou naprosto klíčové faktory, které ovlivňují správnou funkci a účinnost topidla.

Měření kamen

Výsledky výzkumu

Měření v kalorimetrické komoře ve Výzkumném energetickém centru Ostrava v roce 2014 prokázalo, že neuzavření přívodu spalovacího vzduchu po skončení hoření (v topeništi již nejsou plameny, ale pouze žhnoucí nespálené pevné části paliva), sníží účinnost kamen z 80,9% na 69,9%.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stavba kamen a krbů

  1. Kachlová kamna umí topit, vařit i péct. Tradiční řemeslo ožilo v krkonošské chalupě
  2. V čem zatopit dřívím? Kamna, krb, nebo sporák?
  3. Design kamen a krbů má široké možnosti
  4. Velikost, výkon a druh kamen či krbů závisí na způsobu využití
  5. Sálavé teplo v rustikálním interiéru
  6. Jak správně topit v kamnech a krbech
  7. Co musíte připravit, než začnete stavět kamna
  8. Jak zajistit teplovzdušné vytápění místnosti v patře průduchem od krbu
  9. Kolik peněz stojí kachlová kamna
  10. Kamna do nízkoenergetických domů? Dobrá volba, ale pozor na správný typ
  11. Kachlové sporáky je možné uplatnit i v současné kuchyni
  12. TIP: Grilování s noblesou ve venkovní kuchyni
  13. Krbové vložky a krbové kazety: Jak poznat kvalitní vložku a jak si rozdělat oheň v pasivním domě
  14. Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

Mohlo by vás zajímat

Foto zdroj: Vojtěch Peterka

Kachlová kamna umí topit, vařit i péct. Tradiční řemeslo ožilo v krkonošské chalupě

Kachlová kamna. Také se vám vybaví pocit pohody, příjemného tepla a vůně upečených buchet? Kamnářské řemeslo zažívá renesanci. Kamna mohou být kombinovaná s troubou i sporákem na dřevo. Mohou zastávat více funkcí, hodí se do rustikálního i moderního interiéru. Zajeli jsme se na stavbu kamen podívat do Krkonoš. Jak…

Zdroj: AdobeStock - Photographee.eu

Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

V kamnářské praxi se denně setkávám s dotazy zákazníků, stavebních firem nebo projektantů, jak správně přivést externí vzduch ke spotřebiči – kamnům, krbům, krbovým vložkám a zdali je to vůbec potřeba. Podíváme se podrobněji na to, proč a jak vzduch přivádět, když to v minulosti nebylo potřeba.

Jaká musí být stavební připravenost před stavbou kamen nebo krbu

Jaká musí být stavební připravenost před stavbou kamen nebo krbu

Stavba kachlových kamen nebo krbu je vždy vážným rozhodnutím, jak z hlediska energetické úvahy v souvislosti s vytápěním domu, tak i z hlediska projekčního a stavebního, ale i estetického. Stále jsou bohužel časté případy, kdy se kamnář sejde na první konzultaci s investorem a je ujišťován o tom, že nic nebrání tomu,…

Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat

Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat

Tepelné čerpadlo je mezi stavebníky oblíbeným způsobem vytápění rodinného domu. Ale jak silné tepelné čerpadlo pro svůj objekt potřebujete? Účinnost tepelného čerpadla se liší i podle venkovní teploty. A je nutné doplnit dům vytápěný čerpadlem o další zdroj tepla? A jaký výkon zdroj musí mít?