
Výběr plotu je důležité rozhodnutí. Živý plot vyžaduje péči, dřevěný pravidelnou údržbu, gabionový potřebuje prostor a betonový může působit těžkopádně. Zděný plot je sice odolný, ale jeho stavba je náročná.
Plaňkový plot: Tradiční, ale náročný
Dřevěný plaňkový plot se hodí především na chalupu, kde může být jeho údržba příjemnou rutinou. Aby byl stabilní, je nutné pevné ukotvení sloupků. Nejlepší volbou jsou ocelové sloupky, případně dřevěné v ocelových patkách. Jámy o hloubce 60–80 cm je třeba vyplnit betonem. Dřevěné sloupky přímo v zemi podléhají vlhkosti a postupně se znehodnocují. Na kamenitém podloží je navíc jejich instalace fyzicky náročná.
Betonové tvarovky nasucho?
Chcete minimalizovat náročnost stavby i údržbu? Betonové tvarovky nepotřebují hluboké základy, stačí pouze hutné štěrkové lože. Výkop 20 cm se vyplní štěrkem a zhutní vibrační deskou. Příprava první vrstvy zabere nejvíce času, ale pak jde práce rychle – tvarovky se skládají nasucho, bez lepidla či malty. Nabízí je například česká firma Stavoblock v různých barvách a povrchových úpravách.
Kombinace pro přirozenější vzhled
Plot nemusí být souvislá betonová zeď, která sice chrání soukromí, ale zároveň omezí výhled a může působit odtažitě. Vhodnou variantou je kombinace betonových sloupků s lehčími výplněmi, například dřevem nebo kovem, či osázení zelení. Pohled z ulice bude přívětivější, když kolemjdoucí uvidí květiny či trávník. Výhodou je možnost sjednotit plot s opěrnou zdí či fasádní podezdívkou.
Sdílet / hodnotit tento článek