Barvy na stěny jsou již v dnešní době na takové úrovni, že neplní pouze estetickou, ale často i funkční úlohu. Jsou vytvářeny přesně podle typu povrchu, na který jsou aplikovány. Malba stěn také často úzce souvisí s hygienou v prostředí, ve starých nátěrech se totiž často drží množství bakterií či nečistot. Široký sortiment barevných variací, navíc s praktickými vlastnostmi, je k dostání například v hobbymarketech Hornbach. „V nabídce lze najít mnoho typů barev, které mají i další užitečné funkce,“ uvádí marketingový ředitel společnosti Hornbach David Kolář a dodává: „Odborně proškolený personál je vždy připraven poradit, ať už chcete proměnit stěnu v magnetickou tabuli či ji potřebujete ochránit před fleky, škrábanci či plísněmi.“
Jak barvu na stěnu dostat?
Variant, jak aplikovat nátěr na stěnu, je vícero. Štětky a štětce jsou sice osvědčenou klasikou, ale ne každý s nimi umí zacházet. Na malování štětkou je dobré mít již určité zkušenosti. Další a mnohem jednodušší možností jsou oblíbené válečky, s nimiž zvládne malbu každý začátečník. Jakýmsi kompromisem mezi štětkou a válečkem může být například plochý pěnový polštářek, kterým lze barvu nanést rovnoměrně a jednoduše, a za zkoušku určitě stojí také stříkací pistole. Vymalovat s ní je jednoduché a rychlé, avšak je zapotřebí počítat s nepořádkem, který po sobě pistole zanechá.
Prostředí hezké i zdravé aneb úprava stěn před malováním
Z funkčního hlediska je základem každé výmalby důkladné oškrabání stěn a odstranění zbytků starého nátěru. Není však od věci přemýšlet i o hledisku zdravotním. Pokud je v místnosti zvýšená vlhkost, mohou se na zdech začít vytvářet plísně. Abychom se tohoto problému nadobro zbavili, je dobré zdi vydezinfikovat a následně aplikovat protiplísňový nátěr. Ten navíc dokáže eliminovat nejen plísně, ale i bakterie a další škodlivé a nežádoucí látky. Protiplísňové barvy jsou běžně ředitelné vodou a velmi jednoduše se nanášejí. Kromě základní bílé jsou navíc v nabídce v několika dalších odstínech.
Pokreslené zdi? Dostat je do původního stavu není žádný problém
Další neotřelou variantou nátěru je speciální barva na tabule. Každá stěna, na kterou je aplikována, se rázem promění v psací tabuli. Nemožné není ani proměnit zeď v magnetickou nástěnku. Zapomeňte na lepicí pásku či připínáčky. Magnetická barva obsahuje železný prach, díky kterému na sebe magnet přitahuje. Dalším zajímavým tipem, jak své stěny ozvláštnit, je například využití barev, které imitují vzhled keramického povrchu nebo štukování.
Sdílet / hodnotit tento článek