REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Barvy v interiéru více o tématu

Jak barvy ovlivňují náš interiér a náladu

Barvy jsou všude kolem nás. Především ve vašem bytě záleží pouze na vás, jakými barvami se obklopíte. Pouze zněny barev mohou stejný prostor opticky rozšířit, snížit či zútulnit. Základní dělení na teplé a studené barvy zná každý. Na každého z nás působí barvy trochu jinak, přesto lze vypozorovat obecné reakce na barevnost interiéru.
Jak barvy ovlivňují náš interiér a náladu

Barvy vám domov ohřejí nebo ochladí

Pokusíme se podívat na jednotlivé barvy nejenom v kontextu interiéru, ale i jejich působení na naše vnímání, náladu a pocity obecně.

Barvy teplé

Jsou barvy, jež obsahují žlutou. Tj. červená, oranžovočervená, oranžová, žlutooranžová, žlutá, žlutozelená a zelená. Někdy je zelená přiřazována ke studeným barvám, ale v celé škále některé odstíny lze zařadit do jedné nebo druhé skupiny. Působí aktivně, případně až dráždivě, „prohřívají“. Teplé světlé barvy shora duchovně podněcují, ze strany oteplují a přibližují, zespodu odlehčují a zvedají. Teplé tmavé barvy shora uzavírají, jsou důstojné, ze strany obklopují, zespoda působí bezpečně.

Barvy studené

Jsou barvy obsahující modrou. Tj. modrozelená, modrá, fialovomodrá, fialová, červenofialová. Působí pasívně, zklidňují, „chladí“. Studené světlé barvy shora zesvětlují, uvolňují, ze stran odvádějí stranou, zespodu působí hladce. Studené tmavé barvy shora působí hrozivě, ze strany smutně, depresivně, zespoda těžce, stahují dolů.

Barvy neutrální

Béžová, šedohnědá, šedá, smetanové barvy, bílá a černá jsou jakýmsi podkladem pro ostatní barvy. Jsou univerzální, lehké a pohodlné.

Vlastnosti základních barev, černé a bílé

Barva bílá

Protipól černé, bílá je synonymem čistoty a pořádku, odděluje ostatní barvy, hraje většinou hlavní roli v interiéru, zesvětluje, podtrhuje, oživuje a člení.

Černá barva

Protipól bílé, patří mezi barvy, se kterými je třeba nakládat opatrně, nicméně je to barva mystická, elegantní, luxusní, skrývá se v ní autorita. Může být barvou vzdoru, v naší kultuře je to ale i barva smutku. Dovede interiér podtrhnout, doplnit, akcentovat. Pochopitelně záleží na materiálech a provedení černé na nich. Jinak se chová lesk, polomat či mat.

Kožená sedačka je povětšinou luxusní součást bytu, vhodně doplněná nerezem či dřevem je velmi nadčasová a nepůsobí rozhodně laciným dojmem. Lesklé černé plochy v kontextu s jinými barvami a materiály mohou být ozdobou interiéru, ale jsou náročné na údržbu a je na nich vše vidět. V ložnici by měla černá být pouze akcentem nebo doplňkovou barvou k barvě převládající. Dobře se snáší s modrou a fialovou, ale je dobré ji používat k živějším barvám. Kupříkladu černé saténové povlečení, při střídání matné a lesklé, je velice noblesní a paradoxně zahřívá.

Červená barva

V našem bydlení je opět barvou na rozmyšlení. V sytých odstínech vás nenechá odpočinout, je agresívní, je to barva životní síly. Akcentuje ostatní použité barvy. Působí vznešeně, ale zároveň dynamicky. Je vhodnější pro činnost než pro odpočinek. Zároveň je však také barvou lásky, citu, jemnosti a intimity. Je věcí zvýraznění, je dráždivá a provokující. Pro intimní chvíle a dámské prádlo, popřípadě další doplňky barva vhodná, tendenční a vyhledávaná.

V interiéru s ní nakládejte opatrně. Červená by zde rozhodně neměla převládat. Nicméně jemné lehčí tóny mohou být velmi dobře použitelné, hodí se pro doplňky, závěsy, povlečení, dekorace a obrazy aj. Existují velmi vkusně řešené červené kuchyně ve vysokém lesku s barevným sklem na stěně za pracovní deskou, ale toto řešení chce práci odborníka, nejlépe s fotorealistickou vizualizací předlohy.

Modrá barva

Symbolizuje vyváženost, klid, mír, něhu, důvěru. Je pravým protipólem červené. Představuje tradici, stálost, spolehlivost a komunikaci. Tmavé odstíny mají tajemnou asociaci, jsou průvodcem spánku a snění. Modré tóny je vhodné užívat ve větších místnostech.

Možnost použití modré barvy

Žlutá barva

Je barva jasná, optimistická, dynamická, otevřená a teplá. V domácnosti zosobňuje zdravý životní styl, spokojenost, zdraví, nadšení. Ač vzniká spojením zelené a červené (což s sebou nese značné napětí), je barvou, která napětí tlumí.

Oranžová barva

Je barvou radosti, slunce, zlata, hojnosti, sebedůvěry, oslabuje letargii, pesimismus, nechuť, ale i citové výbuchy, má v sobě zjemnělou smyslnost. Je to barva slavnostní, dynamická, sebevědomá a stejně jako červená, je extrovertní. Má ráda společnost jiných barev a oživuje ostatní barvy a nezajímavý prostor.

Možnost použití oranžové barvy

Fialová barva

Je barvou luxusu, je emotivní a exotická. Domov do fialova si ladí silné osobnosti. Je to barva znepokojivá až tajemná, osobitá, velmi náročná.

Možnost použití fialové barvy

Zelená barva

Je barva konejšivá, svěží, uklidňující, barva jistoty a naděje a bezpečí. V interiéru je synonymem bezpečného útočiště, jednoduchosti, klidu a vážnosti.

Toto byl pohled na šest barev (základních a sekundárních) a bílou s černou. Pochopitelně bychom mohli brát celé spektrum a charakterizovat jednotlivé odstíny a jejich kombinace, s tím bychom se ale nepohnuli z místa. Představme si ty důležitější

Možnost použití zelené barvy

Purpurová barva (někdy také nachová, bordeaux

Důstojná, hrdá, majestátní, luxusní, noblesní, okázalá. Barva klidu, smíru a vyrovnanosti.

Varianty - kombinace

Zlatá barva

Velkorysá, šlechetná, okázalá. Svojí podstatou je barvou hojnosti, lesku a bohatství.

Stříbrná barva

Barva naděje, romantiky a hojnosti, smutku i naděje, často funguje s dalšími barvami.

Světlezelená barva

V „nejedovatých odstínech“ je přirozená, chladná, vlhká, tichá.

Varianta světlezelené (jarní) včetně možných barev mobiliáře

Tmavězelená barva

Vyjadřuje bezpečí, naděje, klid, ale i omezení.

Varianty kombinace

Tmavěmodrá barva

Vážná až skličující, barva dálek, nostalgie, rozjímání, smutek, barva vodních hloubek. Výstižně se jmenuje v angličtině NAVY BLUE – námořnická modř.

Světlemodrá barva

Vzdušná, tichá, přívětivá.

Hnědá barva

Střízlivá, solidní, vážná, jistota, pořádek, domov.

Varianty použití hnědé barvy Varianty použití hnědé - béžové barvy

Šedá barva

Netečná, pokorná, neutrální, je barvou kompromisů, doplňuje či podtrhuje ostatní barvy. Variant je nepřeberné množství a každá barva jde prokombinovat s jinou a ještě volit odstíny.

Varianta khaki Varianta modrofialová

Vzorníky barev - aneb jakou barvu Vám namícháme

Pokud budeme hledat nějaké barvy, odstíny a jemné nuance, můžeme s výhodou použít stupnici či vzorník barev RAL. Tyto vzorníky jsou vcelku drahé, ale ti, kdo se zabývají barevným řešením, je většinou vlastní. Vzorníky RAL jsou celosvětově uznávaným standardem. Tento univerzální (platí od r. 1927) převodník je jeden z mála kvalitních a neomylných nástrojů při nezkresleném výběru barev. Používá se především v průmyslové výrobě interiérových či exteriérových nátěrových hmot a stavebnictví obecně.

V renomovaných prodejnách si poradí snadno s barvou, která je dána pouze číselným označením a neomylně nás dovede k jedné a téže barvě. Označení RAL je zkratkou pro Reichs-Ausschuss für Lieferbedingungen (Říšský výbor pro dodací podmínky). Většina renomovaných firem vyrábějících barvy má svoje vlastní vzorníky jako např. Caparol, Primalex, Teluria, Tikkurila a jiní, nicméně i tyto firmy bez problému slyší na vzorníky RAL.

Vnímání barev

Že vnímání barev je velmi subjektivní záležitost, nám dokazuje jejich rozlišování v různých zemích světa. Každý jazyk na světě rozeznává od 2 do 12 základních barev. Základní barvy se skládají z jednoho slova. Pokud rozlišují mezi dvěma barvami, potom je to tmavá a světlá barva. Takže zde máme černou a bílou. Posléze se k nim přidává červená. Všechny jazyky se šesti barvami obsahují černou, bílou, červenou, zelenou, žlutou a modrou. Čeština užívá stejně jako angličtina a němčina jedenáct základních barev. Takže ke zmiňovaným šesti přibude ještě hnědá, šedá, oranžová, růžová a fialová. Ruština a italština rozlišují ještě mezi světlemodrou a tmavěmodrou.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Barvy v interiéru

  1. Teorie barev, míchání a modely barev
  2. Jak barvy ovlivňují náš interiér a náladu
  3. Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost
  4. Jak sladit barvy v interiéru
  5. ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA