Stěny
Světlé tóny stěn mohou opticky dohnat deficit světla v místnosti. Platí zde princip dvou základních tónů, např. chladných, které čekají na třetí silně barevný odstín, který vdechne místnosti život a energii.
Je jenom na vás, zda kombinujete šedou, bílou a akcentem bude výrazný tvar nábytku v jedné z barev nebo dva odstíny šedé doplníte tmavou zelenou či purpurovou a zjistíte, že vaše kreativita je větší než jste si mysleli. Místnosti můžete kombinací pastelových odstínů zelené a béžové vdechnout jarní náladu. Stejně tak pastelová žlutá a béžové odstíny společně s oranžovou rozsvítí místnost letně. Takto se můžeme prohánět vzorníkem barev a nazývat kombinace vzletnými názvy od tropů po severské kombinace, od harmonie po tajemno, od názvů ovoce, přes květiny, až po tóny země, vody nebo ohně. Tato plejáda kombinací je prakticky nevyčerpatelná a proto nechám něco na vaší fantazii.
Stěna nemusí být jednobarevná, může být z několika odstínů včetně možného akcentu. Může jí vévodit vlna, proužek, pruh, čtverce, květinové ornamenty, rustikální vzory. To vše svisle, vodorovně nebo i šikmo. Žádné uzance zde nejsou a je jen na vás, co vymyslíte. Pochopitelně někdy méně je více, ale opět jen do určité míry.
Vhodným prvkem přechodu stěny na strop je vynechání pruhu pod stropem nebo zjemnění přechodu vložením pruhu nebo nestejných proužků. Toto řešení nám nenásilně propojí rozdílné barvy stropu a stěn. Pochopitelně, hovoříme-li o barevnosti stěn, jsou ve hře vzory tapet, látek, rolet, záclon, závěsů, drapérií, struktura obkladu, dřevo a kámen, matová barva prvků na stěně, stejně jako jejich vysoký lesk. To vše doplněno o mobiliář a další prvky vaší domácnosti utvoří finální barevný a estetický vjem. Vodorovně proužkovaná stěna místnost protáhne, svisle naopak zkrátí.
Světlá krátká stěna opticky protáhne obdélníkovou místnost
Tmavá krátká stěna opticky zkrátí obdélníkovou místnost
Sloupy nebo výstupky – tmavé před světlou stěnou vystupují a jsou zdůrazněné. Naopak světlé před tmavší stěnou působí lehce a zdánlivě snižují jejich optickou „předimenzovanost“.
Tmavé sloupy před světlou stěnou
Světlé sloupy před tmavou stěnou
Pochopitelně lze v interiéru uplatnit různé linie, geometrické vzory fungující jako vizuální klam nebo efekt, který stěnu zvětší, zmenší, roztančí, zakřiví. Část těchto hříček je založena na barevnosti a její kombinaci. Není to nic až tak vzácného, jak by se mohlo zdát, protože naši předci používali např. v období renesance prvky jako sgrafita, kontrasgrafita, psaníčková sgrafita, ornamentální vzory, malbu perspektivy sloupořadí, falešná okna pro větší plasticitu a dekorativnost fasád a stěn. Dnes na tuto tradici navazují malíři, kteří tvoří fotorealistické kresby na fasády, perspektivní obrazy, tekoucí vodu, ulice, přírodu. To vše někdy kýčovitě realistické, ale možná varianta k někdy prádzným neříkajícím fasádám. Opět platí okřídlené „každému jeho nebe“, a to i na stěně nebo na fasádě.
Strop
Součástí barevného řešení interiéru je i barva stropu. Kupříkladu tmavý strop snižuje opticky světlou výšku a naopak. Dříve se jako prvek pro spojitý přechod mezi stropem a stěnou používal fabion. Byl to oblý prvek, módní v období renesance, baroka až do poloviny 19. století. Leckdy jeho poloměr vykroužil zručný zedník nebo štukatér pomocí pivní láhve.
Barevnost stropu může být vymezena různými římsami, rozetami, odskoky, lemováním, nestejnou výškou stropu apod. Tmavé matové stropy snižují vysoké stropy v obchodních centrech a opticky kamuflují rozvody vzduchotechniky a ostatních médií.
To vše ještě podpořeno hladinou světla, nad kterou nevnímáme to, co je zde nezbytné. Způsob užívání barev, ve spojení se stropem, stěnami a podlahou, nalezneme v části o teplotě barev.
Tmavý strop opticky snižuje světlou výšku
Sdílet / hodnotit tento článek