„První, co je třeba v novém bytě promyslet, je barevné ladění stěn, podlah a nábytku. U podlahových krytin pozorujeme návrat ke světlejším materiálům, vede přírodní, případně lehce vybělený dub. Oblíbenější je styl širších prken než menší parketové vzory. V případě omezenějších rozpočtů lidé preferují vinyl, který lze sehnat i jako velmi realistickou napodobeninu dřeva,“ říká na úvod rozhovoru Anna Lacová a vše dokládá na příkladu rezidenčního projektu v Nových Chabrech.
V tomto projektu se při výmalbě stěn přihlíželo k velikosti a prosvětlení místností. Dostatek denního světla dovolovalo použít i tmavší odstíny barev, které světlo pohlcují a zužují prostor. Neutrální bílá nechá vyniknout bytové doplňky a dekorace. Některé stěny jsou vymalované nebo vytapetované pouze do půlky, přičemž na začátku dominují světlé barvy a tóny, které postupně přecházející až do bílé. Využívá se i benátský štuk, italská luxusní omítka, která každou místnost opticky zvětší. Návrat k bílé je patrný také při výběru dveří, a to nejčastěji v provedení mat. Projasňují interiér a umožňují větší variabilitu při dalším vybavování nábytkem. Bytové textilie jsou provedeny v osvědčených přírodních barvách – zemité odstíny jsou nestárnoucí klasikou jak na pohovce, tak na polstrování židlí či postelí.
Doplňují je závěsy v podobných odstínech. „Současný trend připouští maximálně dvě dominantní barvy na stěnách i u doplňků,“ připomíná Anna Lacová. Trendem současnosti jsou kromě bílé a minimalismu také: „více světla a hodně doteků přírody“. Venkovní prostor by měl být nedílnou součástí všech bytů. Propojení se zahradou, terasou či balkonem slouží především k relaxaci, která je pro vlastní bydlení nezbytná. Důležitá je také výzdoba květinami, stromky i dalšími nápaditými dekoracemi. Nejlépe, pokud terasy a předzahrádky disponují i dostatečným prostorem pro zázemí kuchyně.
ESTAV.cz se ptá...
Jaké jsou podle vás nejčastější mýty vztahující se k interiérovému designu?
Anna Lacová, Architektka a designérka, odpovídá ...
Možná bych to nenazvala mýtem, ale jen podceněním prostoru či bytu. Lidé, kteří v nějakém bytě či domě bydlí dlouhou dobu, si při rekonstrukci často nedokážou představit skutečné možnosti, které prostor nabízí. Kuchyně byla 20 let tady - tak přece „nejde“ dát ji jinam…. Tak to ale vůbec není. Jednoduchým stavebním zásahem (jako je zbourání jedné příčky, posunutí dveří, vyměnění koupelny za kuchyni) dokážeme často dispoziční zázraky a výrazně s klienty zlepšíme celkový komfort bytu či domu. Doporučuji tedy nenavazovat vždy na staré zavedený principy, ale poradit se s odborníkem, zda by prostor nenabídl další možnosti.
ESTAV.cz se ptá...
Jaký styl převládá mezi rezidenty?
Anna Lacová, Architektka a designérka, odpovídá ...
Jednoznačně zaznamenávám návrat ke klasickým materiálům a decentním přírodním barvám. Ustupují výrazné barevné prvky a interiéry dostávají světlý ráz v přírodních barvách, béžová, šedá, bílá, hnědá atd. Dává se vyniknout samotným materiálům v jejich přírodní podobě – dekory dřeva, kamene, betonu. Stěny jsou častěji opět bílé.
ESTAV.cz se ptá...
Jak se bude dále vyvíjet navrhování interiéru v době internetu a virtuální reality. Lze tyto věci skloubit a do návrhu zapracovat?
Anna Lacová, Architektka a designérka, odpovídá ...
Osobně v praxi internet hodně využívám. Určitě zrychlil proces navrhování, klientům se snáze předkládají ceny jednotlivých prvků, rychleji se vyhledávají alternativy pro materiály a vybavení. Inspirací je jistě i pro klienty, kteří si dle prezentovaných obrázků mohou lépe vytvořit představu, co se jim líbí a co ne. Často mi ukazují třeba nějaké interiéry, které na internetu objevili a líbí se jim, a některé z použitých prvků by chtěli promítnout do toho svého.
Sdílet / hodnotit tento článek