Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pasivní dům. Zbytečný přepych nebo optimální a úsporné řešení?

V poslední době se na českém stavebním trhu roztrhl pytel s nabídkou výstavby pasivních rodinných domů. Znáte ale vlastně výhody, jak má takový dům vypadat a jestli se vám ho vyplatí postavit?

Ekologický drobnohled

K nesporným výhodám pasivního rodinného domu patří úspora energií při běžném provozu domu. Podmínkou pro úsporu jsou ale určitá pravidla, bez kterých se váš dům rozhodně pasivním nestane. Jednou z nejdůležitějších podmínek je správné posazení domu na pozemek vůči slunečnímu svitu, který na pozemek přichází. Dalšími jsou například tvar domu, eliminace zbytečných výstupků z obvodových stěn, nekomplikované a dobře čitelné vnitřní členění či důslední dělení obytných prostor do tepelných zón. Obytné místnosti jsou tedy orientované na jih, naopak "užitkové" chodby, schody, koupelny a WC by měly být orientované na sever.

Klíčovým prvkem při stavbě pasivního domu je účinná tepelná izolace obvodového zdiva.Ta se podílí na minimální nutnosti vytápění domu. Důležitým prvkem jsou též technologie a stavební materiály použité v pasivním domě.

Pořizovací cena domu versus úspora

Abychom se vrátili k počáteční otázce. Z diskuzí laické i odborné veřejnosti vyplývá, že postavit si pasivní dům není zrovna levnou záležitostí a mnoho stavebníků radši ani tuto variantu neřeší. Je ale nasnadě, že finanční prostředky, vynaložené navíc do stavby pasivního domu, oproti klasické např. nízkoenergetické variantě, se vyplatí především v budoucnu. A to na šetření běžných provozních nákladů. Kvalitně postavený pasivní dům se totiž vyznačuje velice nízkou měrnou potřebou tepla na vytápění. V případě domů vyprojektovaných a postavených v Multi-komfortním standardu se tato potřeba pohybuje ročně okolo 15 kWh/m2. Pokud stavebník zrealizuje stavbu v tomto standardu, má nárok dosáhnout na dotace v rámci programu Nová zelená úsporám, a to až na částku 500 000 Kč. Se získáním dotace vám pomůžou odborné firmy, ale dnes s ní umí pomoci i dodavatelé projektové dokumentace, jako například společnost G SERVIS CZ.

Typovka kvalitním pasivním domem? Proč ne!

Pokud si shrneme všechny podmínky pro výstavbu pasivního domu, je zřejmé, že budeme potřebovat kvalitní projekt, který zohledňuje celé spektrum náročných požadavků. Společnost G SERVIS CZ, která je jedním z nejvýznamějších dodavatelů projektů typových rodinných domů, zúročila svou jedenadvacetiletou zkušenost s projekční prací a v nabídce má širokou škálu pasivních a aktivních projektů rodinných domů. Pokud vás problematika a možnost výstavby pasivního rodinného domu zajímá, neváhejte využít konzultace zdarma na telefonním čísle 234 054 326, kterou tato společnost nabízí.

www.vybersidum.cz

G SERVIS CZ - Projekty rodinných domů

logo
Centrála společnosti - Praha
Paříkova 910/11a
190 00 Praha 9 - Vysočany

telefon: 236 160 333
e-mail: gservis@gservis.cz

web: www.gservis.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Benedikt Markel, Pavel Nasadil, Petr Polák

Skvělý koncertní sál v Císařských lázních

Dvorana Císařských lázní, dříve technické srdce budovy, se proměnila v moderní multifunkční sál se špičkovými technologiemi a variabilní akustikou, který vdechl nový život historické budově. Unikátní řešení je zajímavým propojením s historickým rámcem původní reprezentativní budovy.

REKLAMA