REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Českým turistům se každoročně otevře více než desítka nových rozhleden. Aktuálně se uvádí, že v ČR je asi 380 rozhleden, podle některých zdrojů až 400. Tou nejvýše položenou, je rozhledna na šumavském Boubíně, která byla slavnostně otevřena před deseti lety, 3. června 2005.
Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Vybraná fakta a zajímavosti o rozhledně:

Dřevěná jedenadvacetimetrová rozhledna na Boubíně stojí ve výšce 1362 metrů nad mořem a turistům je volně přístupná. Z věže se nabízí výhled na jedné straně na rozsáhlé panorama Šumavy (kopce Bobík, Chlum, Plechý, Třístoličník nebo Poledník) a na druhé straně i hlouběji do vnitrozemí (Brdy nebo chladící věže jaderné elektrárny Temelín). Za velmi dobré viditelnosti je možné spatřit i vrcholky Alp.

Rozhlednu nechal postavit Mikroregion Horní Vltava-Boubínsko, jenž sdružuje města a obce na Prachaticku. Se stavbou za zhruba tři miliony korun začal v červenci 2004, když získal na její vybudování výjimku ministerstva životního prostředí. Správa Národního parku Šumava však práce záhy pozastavila. Důvodem podle ní bylo, že stavba byla sice povolena, ale nebyla dořešena regulace přístupu a provozu rozhledny.

Po otevření rozhledny byla čtveřice cest vedoucích na vrchol Boubína Správou Národního parku Šumava uzavřena a v roce 2006 byl závěrečný úsek výstupové cesty na vrchol přeměněn na dřevěný chodník se zábradlím.

V minulosti stálo na Boubíně již několik věží. První jednoduchá dřevěná stavba byla na vrcholu kopce postavena ve druhé polovině 19. století. Od počátku 20. století zde stály postupně dvě triangulační věže, v šedesátých letech pak vojenská pozorovatelna s malým přístřeškem v nejvyšším patře, kterou občas využívali i turisté. Výhled z ní byl ale omezen okolními stromy a stavba zanikla v roce 1976.

V blízkosti rozhledny se nachází žulový obelisk, který připomíná návštěvu pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga v roce 1867. Na jižním svahu kopce bylo v roce 1836 vybudováno Boubínské jezírko, které sloužilo až do roku 1957 k plavení dřeva z místních lesů do sklárny v Lenoře.

Častým výchozím bodem k vrcholu Boubína bývá nádraží v Kubově Huti, které je s nadmořskou výškou 995 metrů nejvýše položenou železniční stanicí v Česku.

Podobný typ věže jako na Boubíně byl vybudován na vrchu Besedná u Chotilska na Příbramsku. Zdejší obnovená Drtinova rozhledna, která byla turistům zpřístupněna letos v dubnu, je dřevěná a měří 24 metrů. Od té boubínské se liší tím, že její vyhlídkový ochoz je zastřešený.

Národní přírodní rezervace Boubínský prales je nejznámějším chráněným územím v Česku. Patří k nejstarším lesním rezervacím v Evropě. Neleží sice v šumavském národním parku, ale patří k nejnavštěvovanějším místům. Kolem něj vede čtyřkilometrová naučná stezka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Rozhledna, nejvyšší z dřevěné kulatiny, Bohdanka

Netradiční rozhledna u Bohdanče ročně přiláká 7000 až 8000 lidí

Nejvyšší rozhledna z kulatého dřeva v Česku, která byla před šesti lety postavena u Bohdanče na Kutnohorsku, je podle starosty Jaromíra Juny pro obec přínosem. Slouží jako lákadlo pro výletníky a okolí netradiční stavby s bufetem a dalším zázemím je zároveň místem pro společenské akce, řekl Juna.

Nejhezčí loni postavená rozhledna je dle ankety Fajtův kopec

Nejhezčí loni postavená rozhledna je dle ankety Fajtův kopec

Nejpovedenější z 21 loni otevřených nových rozhleden v Česku je vyhlídková věž na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku. Tuto 36 metrů vysokou rozhlednu ve tvaru šroubovice mohou lidé navštěvovat od loňského 19. června. Druhou příčku v hlasování Klubu přátel rozhleden obsadila Salaš u Velehradu, třetí nejvyšší…

Rozhledny mají často zajímavou historii

Rozhledny mají často zajímavou historii

Na našem území se nachází spousty zajímavých staveb rozhleden. Často jsou zajímavé i svojí historií, kdy prochází léty slávy, chátrání, uzavření a znovuobnovení. To, že jsou rozhledny u veřejnosti oblíbenými stavbami, dokazuje i fakt, že obnova je často dílem občanských sdružení, založených speciálně pro tento účel.

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním roce byly dokončeny doprovodné stavby: přístupové chodníky, altány a informační panely. Všechny rozhledny mají ocelovou a…

REKLAMA