BÁRA
Unikátní dřevěná stavba ve tvaru trojbokého jehlanu postavená podle návrhu architekta Martina Rajniše na návrší Podhůra (347 m) u Chrudimi byla otevřena v červnu 2008. Stavba měřila 19 metrů, v 15 metrech byl umístěn vyhlídkový ochoz. Turistům sloužila pouhé čtyři dny, pak ji poničila prudká vichřice, která celou věž strhla. Obnovená, odolnější Bára II byla otevřena v září 2009. O rok později vyšla o rozhledně publikace s názvem "Bára. Neuvěřitelný příběh věže".
DRTINOVA ROZHLEDNA
Na kopci Besedná u obce Chotilsko v krajině středního Povltaví byla v roce 1926 postavena dřevěná Drtinova rozhledna, pojmenovaná po politikovi a univerzitním profesorovi Františku Drtinovi (1861-1925), který byl rodákem z nedalekého Hněvšína. Věž byla hojně navštěvována, ale v šedesátých letech musela být kvůli zchátralosti stržena. Letos v dubnu byla otevřena obnovená, 24 metrů vysoká, dřevěná Drtinova rozhledna. Současná věž je podobným typem stavby, jako je nejvýše položená rozhledna v ČR na šumavském Boubíně.
HÝLAČKA
Původní osmnáctimetrová rozhledna s názvem Hýlačka byla postavena v roce 1920 ve tvaru husitské hlásky a stála v táborské části Větrovy. Rozhlednovými znalci byla označována za nejstarší stojící dřevěnou rozhlednu. Postavit ji nechal táborský klub turistů, který rozhlednu v roce 1990 převzal zpět do svého majetku od Svazarmu a pak ji znovu otevřel veřejnosti. V roce 1995 byla prohlášena kulturní památkou. Stavba shořela při požáru v časných ranních hodinách 1. ledna 2012, z rozhledny tehdy zbyla jen kamenná podezdívka. Náklady na stavbu nové rozhledny přesáhly sedm milionů korun a o její obnovení se výrazně zasadil Klub českých turistů. Konstrukce nové věže je ocelová, pro veřejnost se otevře 1. srpna.
KLÍNOVEC
Na nejvyšším krušnohorském vrcholku byla první jednoduchá vyhlídková stavba postavena již v roce 1817. V roce 1884 zde vyrostla osmiboká 24 metrů vysoká kamenná věž poskytující daleký kruhový výhled. Později k ní přibyla restaurace. Postupem času stavba chátrala, pro veřejnost byla uzavřena od léta 2004 a rekonstrukce věže začala v létě 2012. Statika věže byla poškozena do takové míry, že stavba musela být kámen po kameni rozebrána a pak pečlivě poskládána zpět dohromady. Replika původní rozhledny byla pro veřejnost otevřena v říjnu 2013 a odborná porota ji ocenila jako nejlepší stavbu v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2014. Ve špatném stavu ale stále zůstává na vrcholu Klínovce hotel, na jehož nákladnou obnovu se zatím nenašly peníze.
KLUCANINA
Dřevěnou věž na vrchu Klucanina (402 m) u moravského Tišnova postavil Klub českých turistů v roce 1934. Tehdejšího slavnostního otevření se zúčastnili také populární komik Vlasta Burian a zápasník Gustav Frištenský. Pro obyvatele Tišnova byla rozhledna oblíbeným výletním místem, v občerstvení v přízemí rozhledny se prodávaly limonády a olomoucké tvarůžky. Neudržovaná věž však musela být v 50. letech uzavřena a stržena, zbyla z ní jen třímetrová kamenná podezdívka. Současná, téměř třicetimetrová zděná věž stojí na vrcholu od roku 2003 a nabízí výhled ze dvou ochozů umístěných ve výšce 21 a 24 metrů.
SMRK
Nejvyšší vrchol Jizerských hor, 1124 metrů vysoký Smrk, si na obnovení rozhledny počkal také 50 let. Dřevěná věž byla na této dominantě frýdlantského výběžku otevřena již v roce 1892. Stala se oblíbeným cílem turistů, počátkem 50. let minulého století se ale zřítila. O obnovení rozhledny na Smrku se začalo usilovat již počátkem devadesátých let, stavební povolení bylo ale vydáno až v roce 2002. Nová, 23 metrů vysoká kovová rozhledna byla na vrcholu otevřena v září 2003 a náklady na její výstavbu překročily 3,5 milionu korun. Replika původní dřevěné rozhledny na Smrku stojí od roku 2009 v areálu pražské ZOO.
STUDENEC
Jen těsně unikla svému definitivnímu zániku rozhledna na Studenci (736 m) u České Kamenice, která je druhou nejstarší železnou rozhlednou u nás. Šestnáctimetrová stavba otevřená v roce 1888 začala postupem času podléhat celkové korozi a výstup na ni byl velmi nebezpečný. V roce 1995 jednalo děčínské občanské sdružení o záchraně rozhledny, věž měla být přesto stržena. Těsně před zahájením demolice jí ministerstvo kultury prohlásilo za národní památku. Část peněz na rekonstrukci se podařilo získat z veřejné sbírky a v roce 2007 byla rozhledna rozebrána a opravena. Náklady se vyšplhaly na zhruba tři miliony korun. V červnu 2009 byla rozhledna znovuotevřena pro veřejnost.
Sdílet / hodnotit tento článek