REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Největší výšková stavba ze dřeva bude ve Vídni

Výšková stavba, jež dosáhne výšky 84 metrů, vyroste jen kousek od Čech, na vídeňském Seestadt Aspern. Konvenční architektura s využitím nekonvenčních materiálů vyvolává velký zájem ve světě, už proto že projekt nazvaný „HoHo“ vyniká nad jiné nízkými procesními emisemi.

Beton využívaný ve stavebnictví je odpovědný za 6 % ročně produkovaných globálních emisí, a vzhledem k nárůstu počtu staveb má tento trend vzrůstající tendenci. Je to problém, který se nezmenšuje. Na druhé straně, dřevo představuje uhlíkově neutrální materiál, který je ekologičtější, obnovitelný a dostupnější. Jeho využití při stavbě patrových budov ale vzbuzuje obavy, byť by se mělo jednat o dřevo upravované, kompozitní či překližku. „Dřevo, které se stavebně využívalo před dvěma stovkami let, stále ještě slouží svému účelu, a tak není důvod s ním nepracovat i nyní,“ říká Caroline Palfy z architektonického studia Rüdiger Lainer and Partner, která se na HoHo projektu podílela. „Ve své podstatě je to ideální stavební materiál.“

Čtyřiaosmdesát metrů vysoká budova zakomponuje do svých čtyřiadvaceti pater čtyřhvězdičkový hotel, apartmánové bydlení, restaurace, wellnes centrum a kanceláře. Náklady na stavbu se blíží 60 milionům eur, což je ve srovnání s podobnými projekty spíše průměrná cena. HoHo ale bude vynikat zejména na úrovni ekologického stavitelství. Stavební emise budou až o 76 % nižší, než při užití konvenčního materiálu (ocele či betonu). Tato emisní úspora má nabývat až 2800 tun oxidu uhličitého. „Je to jako byste jezdili, respektive nejezdili každé ráno autem třicet kilometrů po dobu 1300 let,“ říká Palfy. Samotná stavba dělá zatím největší starosti místnímu odboru požární bezpečnosti.

Podle určitých kritérií je užití stavební překližky z požárního hlediska bezpečnější, než třeba zapracování ocelové konstrukce, ale v Evropě s tím dosud nemáme osobní zkušenosti,“ říká Christian Wegner, tiskový mluvčí vídeňského odboru požární bezpečnosti. „Musíme proto postupovat skutečně obezřetně. Skutečně jsme ještě nic takového neřešili.“ Realizace dřevěného mrakodrapu může nastartovat v Evropě skutečný boom levného ekologického stavitelství, ale stejně tak může nečekaný požár v HoHo pohřbít celou myšlenku na dlouhá léta. Veřejnost je prozatím uklidněna tím, že budova bude disponovat velmi pokročilým proti-požárním systémem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Dřevěné stavby si za posledních více jak deset let, kdy se začaly více propagovat na českém trhu, vydobyly pevnou pozici na poli rodinných domů. Jejich potenciál je však širší a ze dřeva se staví i objekty větší. Dnes se podíváme na jeden administrativní objekt, který kombinuje betonovou, částečně zasypanou část, a…

Nová dominanta Paříže - Zdroj foto: Facebook stavby

Paříž bude mít novou dominantu, pyramidu o výšce 180 metrů

Paříž bude mít novou dominantu. Eiffelovu a Montparnasskou věž doplní třetí velikán, mrakodrap o výšce 180 metrů, který má být ve tvaru pyramidy a získat proto název Tour Triangle (Trojúhelníková věž). Po téměř dvouleté bitvě projekt dnes schválila pařížská radnice se souhlasem také všech městských obvodů.

Největší Africký mrakodrap plánují v Maroku

Největší Africký mrakodrap plánují v Maroku

Trend výstavby výškových budov a mrakodrapů se nevyhne ani Africe. Dubajská společnost Middle East Development (MED) přislíbila zahájení prací v marocké Casablance na červen 2015. Dubajská inspirace super-vysokými budovami se ani v třímilionovém městě na pobřeží Atlantiku nezapře. Projekt Al Noor Tower, tedy Věže…

Dřevěný dům tančící mezi stromy

Dřevěný dům tančící mezi stromy

Návrh zahradního domu, elegantně se vinoucího mezi vzrostlými stromy v zahradě, je odpovědí na požadavky matky rodiny upoutané na invalidní vozík, která se díky svému hendikepu cítila omezena na svůj malý jednolůžkový pokoj.

Dřevo lepší betonu

Dřevo lepší betonu

Zpráva publikovaná v prestižním oborovém žurnálu Sustainable Forestry potvrzuje, že “přepnutím“ preferenčního výběru stavebních materiálů, z betonu na dřevo, můžeme významným způsobem ovlivnit množství globálně produkovaných emisí oxidu uhličitého ve stavebnictví.

REKLAMA