Záleží na vašem rozpočtu i účelu použití
Pokud chystáte výstavbu víceúčelového hřiště a nejste omezeni rozpočtem, pak pro vás budou nejlepší skládané plastové povrchy, případně polyuretanové povrchy. Ty polyuretanové mají výborné technické vlastnosti, dobře se na nich pohybuje a skvěle vypadají. Plastové jsou zase odolné, pevné a stabilní. Všechno to ale má jeden háček – pořizovací náklady těchto povrchů jsou vyšší.
I proto na většině venkovních víceúčelových hřišť najdete umělou trávu. Také tento povrch má velmi dobré užitné vlastnosti: dobře se na něm hraje, snadno se opravuje a největší předností je možnost celoročního používání. Navíc je šetrný k životnímu prostředí. Jeho velkou devízou je také cena: umělá tráva vyjde mnohem levněji (až o 40 %), než zmíněné plastové nebo polyuretanové povrchy.
Zejména v zahraničí (a v omezené míře už i u nás) se v posledních letech prosazují také povrchy akrylátové. Jejich výhodou je snadná údržba a vysoká odolnost - často se proto používají na sídlištích, kde hřiště nikdo nehlídá nebo dokonce není oplocené. Ani ti nejbláznivější vandalové totiž tento povrch neponičí. Na druhou stranu akrylátové povrchy působí dost uměle a třeba pro fotbal nejsou příliš vhodné.
Nabízí se ještě jedna otázka – co přírodní povrch? Sportovní hřiště s travnatým kobercem je samozřejmě skvělé (a to zejména pro oblíbený fotbal), ale bohužel vyžaduje značnou péči a navíc je hodně závislé na počasí. Pokud bude několik dní v kuse pršet, hřiště je pak dalších několik dní prakticky nepoužitelné. Naopak v případě delšího sucha se vám tráva nemusí vzpamatovat a budete ji muset vyměnit.
Vítěz? Umělá tráva
Pokud se na situaci podíváme střízlivým okem, vítězí ze všech povrchů umělá tráva. Je univerzální, dobře vypadá, příjemně se na ní hraje, vydrží celý rok a navíc vás finančně nezruinuje. Ostatně poměr cena/výkon je hodnota, na kterou se při nákupu zboží obecně díváme nejčastěji. Umělá tráva v tomto směru dominuje.
článek připravil: prostavby.eu
Sdílet / hodnotit tento článek