REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Jaké to asi musí být, trávit život v obřím origami? Ptejte se obyvatel domu, který na předměstí Soulu vytvořili IROJE KHM Architects Slovní spojení „Hwa Hun” v korejštině značí Kvetoucí nebo též Květinový dům. Podívejte se na kreativní návrh architektonického studia IROJE KHM Architects, konkrétně jeho šéf-projektanta Hyo Man Kima, který vytěžil z prostého přání klienta „Žít v Přírodě“ skutečně maximum.

Surrealistův zlý sen, nebo vzpoura náhodných tvarů? Kouzlo Hwa Hun je zapotřebí chvilku pozorovat a ponořit se do něj. Nejprve vidíte chaos vytvořený nepravidelnými lomovými hranami, později se objeví struktura poněkud nejistého půdorysu. Až po čase objevíte linie pravidelnosti a symetrie, a teprve po další chvilce a z jistého odstupu se před vámi „rozevře“ onen pomyslný květ domu Hwa Hun.

Trocha východní poetiky

Když už jsme u cizojazyčných slov, termín „Iroje“, jež se zrcadlí v názvu architektonického studia, pochází ze staré čínštiny, a znamená „dům našlapující na kapkách rosy“. Tento název má vztah ke staré legendě o mladém učenci, který pečoval o svého věkovitého otce.

Mladý muž vycházel za rozbřesku do čtvrti, kde přespával jeho otec, a hned po probuzení mu předal svůj vyhřátý kabát. Kabát však byl po cestě probouzejícím se městem pokryt kapkami rosy. „Iroje“ značí princip uvědomělé prostoty, dobrovolné chudoby a potřeby dělit se s ostatními.

Ne všechny projekty studia IROJE KHM Architects v sobě nesou náboj skromnosti. Řada z nich naopak působí exkluzivním dojmem. Každý je ale originál, ať už otevřená zahrada Ga on Jai, kontejnerový Jo Rin Hun, Maják, Fialová velryba nebo Dům na útesu (Woo nam Jai). Proč takový výčet prací? Každá je totiž originální, a nezapře v sobě práci vedoucího projektanta. A Květinový dům není výjimkou.

Extrém topografické architektury

Třípatrová stavba je lokalizována do podhůří „městské hory“ Bukhansan nedaleko centra desetimilionového Soulu. Základním tvarem budovy je nepravidelný polyhedron, který je vytvarován s ohledem na maximalizaci využitelného prostoru. S ohledem na existující topografii místa je „topografická architektura“ odrazem celého projektu, byť pomyslný rozvíjející se květ stříbro-lesklého domu nemusí každému oku lahodit.

Celý projekt si na topografické architektuře, nepravidelnosti a určité „nepříslušnosti“ k místu či příkrých stěnách doslova zakládá. Autoři usilovali o to, aby každý vhodný prostor, znásobený ještě netradičními tvary budovy mohl být využit k osazení zelených rostlin. Od popínavých, liánovitých, po stvoly svěžích bambusů a přisedlých keřů. Díky tomu Hwa Hun připomíná trochu květináč. Zahrady nejsou omezeny na jednotlivá patra, ale prolínají se mezi jednotlivými úrovněmi.

Zeleň? Je tu na každém kroku

Narazíte tu na předzahrádku, střešní zahradu, vertikální osazení stěn zelení, „vodopádovou“ kaskádu s rostlinami, i řadu ovocných stromků. A všechny jsou navíc určitým způsobem navzájem propojené (funkčně například kapkovým rozvodem závlahy). Prakticky z každé místnosti máte možnost vyjít ven „do přírody“. Zajímavý je i prvek pravo-levé symetrie, zřetelný zejména u přízemí a podsklepení.

Z hlediska prostorového členění je podzemí/sklepení domu vyhrazeno především garážím (celkem čtyři vozy), úložné prostory a psí kotce. Středem pak procházíte (přes semknutou zastíněnou „údolní“ zahradu) ke schodišti do vyšších pater. Přízemí je definováno jako prostor společenský. I proto se zde nachází „centrální“ obývací pokoj.

Jinak jsou zde kuchyně, studovna, kancelář/pracovna, hlavní ložnice, hlavní koupelna tak i dvě „hlavní zahrady“ a malý venkovní pavilon. Patro je vyhrazeno malým pokojům, ložnicím a koupelnám, dětským pokojům, šatnám a převlékárnám. Střecha je vybavena nejen příhodným posezením, zastíněnými kouty, ale pochopitelně také zahradou.

Technické parametry stavby

Název projektu: Hwa Hun / Kvetoucí dům
Architektonické studio: IROJE KHM Architects
Lokalizace: Pyeongchang-dong, Jongro-gu, Soul, J. Korea
Vedoucí projektu: HyoMan Kim
Klient: Soukromá osoba
Zadání: „Žít obklopen přírodou“
Rozloha parcely: 359,92 m²
Počet pater: 3+1+1 (podsklepení, I. P,II. P, střešní terasa, střecha)
Zastavěná plocha: 167,88 m²
Souhrnná plocha podlaží (využitelná plocha) 441, 69 m²
Základní struktura: Beton
Fasáda: Volný beton, hliníkové desky
Interiér: Volná beton, lak
Projektový tým: KyungJin-Jung, SeungHee-Song, SuKyung-Jang
Typ projektu: rezidenční
Zahájení stavebních prací: 2013
Rok dokončení: 2015

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Moderní rodinný dům: Přirozené a přesto izolované bydlení se zelení

Moderní rodinný dům: Přirozené a přesto izolované bydlení se zelení

„Chtěli jsme na masivním základu vytvořit něco lehkého, přitažlivého a elektrizujícího,“ říkají o projektu obytného domu v hlavním městě Indonésie lidé z Wahana Architects. Kombinace dřeva pro interiér a kamene pro venkovní prostory dala jejich návrhu Ben House nevšední lehkost, ale i osobitý charakter.

Budova dánského národního akvária připomíná velký vír

Budova dánského národního akvária připomíná velký vír

Nové dánské Národní akvárium je inspirováno nezachytitelným tvarem vody a jejím nekonečným pohybem. Sklady jednotlivých listů obří vířivky dohromady vytváří neskutečně osobitý prostor, který připomíná prehistorický živý organismus, mořskou pra-hvězdici. Zvenčí nenápadně šedo-bílá, z boků kovově modrá, s fasádou…

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Nejen ve známém Google umí vytvořit zajímavé a inspirativní pracovní prostředí, které na první pohled připomíná spíše dětské hřiště. V dnešním příspěvku ke článkům o světové moderní architektuře nahlédneme do kancelářského komplexu Viola Communications Office.

Francie zavádí standard zelených střech pro všechny nové administrativní budovy

Francie zavádí standard zelených střech pro všechny nové administrativní budovy

Francouzský parlament přistoupil v březnu 2015 ke schválení zákona, která ukládá jako povinnost všem provozovatelům nově stavěných komerčních objektů osadit jejich střechy alespoň částečně solárními panely nebo vyhovujícím typem vegetačního pokryvu. Zelené střechy a solární elektrárny se mají stát novým standardem…

Největší zelená střecha severu na dynamické struktuře

Největší zelená střecha severu na dynamické struktuře

Dynamická struktura budovy, podpořená 87 zlomy, tvarovanými svahy a výstupky, největší zelená střecha v severských zemích (3000 metrů čtverečních), těsné sousedství s historickou ruinou starého hradu, a k tomu čtyři patra plná zábavy pro děti. Není to až příliš? Takový povšechný popis vyvolává dojem, že Zeimuls v…

REKLAMA