Někdy si situace žádá, aby výsledkem práce stavitelů nebylo dílo stylové nebo impozantní, ale hlavně aby bylo rychle. Příklady urychlené humanitární výstavby ze světa dávají architektům a designérům nový prostor, kde uplatnit své inovativní nápady. Příkladem jsou typově podobné přístupy RE:Build a japonských Shigeru Ban.
Pracují s tím, co je na místě hojné. A to rozhodně není kvalitní stavební materiál nebo pokročilá technika. V Sýrii i Nepálu je na řadě míst dostatek jen stavební suti. Cameron i Shigeru Ban zpracovali návrh rámových profilů (první doporučuje kovové konstrukce s pletivovou výplní, druhý pak čistě dřevěné rámy), jež jsou následně vyplněny stavební drtí. Cameron pracuje přímo s drtičkou, zatímco japonští Shigeru i s nepravidelnými neupravenými ostrohrannými zbytky. Výsledkem jsou pevné stěny. A když to má čtyři stěny, tak už je to skoro dům.
Shigeru Ban využívají vyloženě místně dostupných materiálů, o izolaci interiéru se postarají plastové plachty. V Sýrii není zapotřebí klást takový důraz na izolaci, ale odlišným prvkem tu je model zasypávané střechy, která umožňuje osazení zelení či solárními panely. Jeden i druhý projekt ale dává lidem bez domova střechu nad hlavou, a to se počítá.
Sdílet / hodnotit tento článek