Při správném navržení úpravy svahu a použití betonových zahradních prvků, to zas tak složité není. Stačí využít různé palisády, opěrné zídky a schodiště. Relativně snadno tak získáte potřebný prostor pro trávení volného času a zároveň dodáte zahradě jedinečnou atmosféru. Výsledek se pak vymyká unifikovaným plochým anglickým trávníkům a poutá pohledy návštěvníků.
Přechody ve svahu
Ať už se na své zahradě potýkáte s malou strání nebo velkým svahem, ideálním a jednoduchým řešením jsou palisády z betonových bloků. Jejich výška může být od 40 cm až do dvou metrů, takže vám pomohou zakousnout se i do pořádného kopce. „Zahradu lze rozdělit do několika úrovní pomocí teras a získat tak jako bonus estetické funkční členění,“ prozradil architektonický tip specialista společnosti BEST Václav Henžlík. Nejčastější tvary profilů palisádových dílců jsou čtverec, obdélník a kruh. Umožňují totiž přesné a snadné vybudování rovných či oblých linií palisády.
Dominanta zahrady
Pohyb mezi jednotlivými úrovněmi zahrady lze řešit v zásadě dvěma způsoby. Nakloněnou rovinou nebo schodištěm. To je ve většině případů nejvhodnější volbou a může se stát i dominantou vaší zahrady. Ke stavbě je možné použít buďto palisádu spolu s dlažbou (viz obr. 1) nebo speciální schodišťové díly. Ty mohu být buďto monolitické, zde každý blok představuje jeden stupeň schodiště, nebo ve tvaru písmene L. Je tak možné vystavět samostatné schodiště (viz obr. 2) nebo tyto dílce použít k obložení již hotového betonového schodiště (viz obr. 3, 4).
Jednoduché tipy pro realizaci palisády
Stavba palisád je poměrně jednoduchá záležitost. Pro méně zdatné snad může být překážkou jen hmotnost dílců, která může u těch nejvyšších dosahovat i více než 100 Kg. „Při usazování palisád se používá betonová opěrka. Ta by měla vždy sahat minimálně do 1/3 výšky palisády. Zajistí se tak jejich stabilita vůči svahu. Je třeba také respektovat jejich mírně kónický tvar, který vyplývá z technologie výroby. Rovnoměrné a svislé osazení je proto vhodné zabezpečit dočasným vyklínkováním,“ radí specialista Václav Henžlík.
Stavba jednoduchého schodiště
Zručný kutil si poradí i s výstavbou jednoduchého schodiště. Stačí, když se bude řídit jednoduchými projektovými schématy na obrázcích 2 – 4. „Pokud ale plánujete náročnější nebo rozsáhlejší realizaci, jednoznačně doporučuji oslovit odborníky, kteří vám pomohou minimálně s těmi nejkomplikovanějšími body projektu. Opomenutí zdánlivých drobností, jako jsou drenáž nebo řádné zhutnění podkladu, může znehodnotit jak vynaložené úsilí, tak výsledek,“ varuje Václav Henžlík a dodává, že od loňského roku nabízí společnost BEST poradenství odborníka přímo na stavbě, čímž se lze problémům vyhnout.
Palisády a schodiště – vybraný sortiment BEST
Best Palisáda Premium
Palisádové prvky premium mají čtvercový průřez o hraně 11 cm a dodávají se ve výškách 60 a 40 cm. Jsou tak v hodné k překonávání menších výškových rozdílů nebo jako předělovací prvek. Vyrábí se ve standardních barvách přírodní (šedá), červená a karamel. Na přání je ale možné vyrobit i jiné barevné úpravy. Cena od 51 Kč za ks.
Best Canto
Univerzální schodišťový prvek canto slouží k vytvoření nového schodiště nebo i k obložení stávajících schodů. Tvar prvku umožňuje realizaci schodiště ve dvou modifikacích – s přesahem nášlapné desky a bez přesahu. Samozřejmostí je protiskluzová úprava. Výška nášlapu je 17 cm a půdorys má rozměr 30 × 37 cm. Hloubka schodu tak v závislosti na usazení může být od 28,5 do 32 cm. Vyrábí se ve standardních barvách přírodní (šedá), červená a karamel. Na přání je ale možné vyrobit i jiné barevné úpravy. Cena 220 Kč za ks.
Sdílet / hodnotit tento článek