Mokré sání
Mokré sání je tradiční způsob využití sacích bagrů. Jedná se například o sání hustých kalů a tekutých materiálů bez nutnosti ředění a kalů s obsahem písku a štěrku a sání z hloubek větších než 10 m metrů a vzdáleností do 60 metrů. Úspořit za přepravu a odstraňování odpadů je možné sáním odpadů bez nutnosti jejich ředění.
Příkladem takového vyžití může být například čištění vyhnívacích, uskladňovacích, aktivačních, retenčních nádrží; čištění lapáků písku; čištění rybníků a vodotečí; čištění čerpacích stanic; odsávání materiálů z podzemních kolektorů; bagrovací jímky v teplárnách a elektrárnách; studny na vodních elektrárnách; štěrbinové nádrže; nepřístupné nádrže; čištění průchozích stok metodou přímého odsávání kalu z místa vzniku.
Suché sání
Velmi perspektivní je odsávání sypkých odpadních materiálů (mezistropní zásypy a stavební suť) při rekonstrukcích staveb v exponovaných místech velkoměst, kde jednak není možno v úzkých ulicích mít přistaven kontejner na shromažďování odpadu nebo nelze používat shoz z důvodu prašnosti operace.
Rovněž je zajímavé nasazení sacího bagru při odsávání těžených skalních podloží, zemin a kameniva při hloubení sklepních prostor pod existujícími stavbami.
S funkcionalitou Hi-Lift (zvednutí zádi až do 2 metrů) máme k dispozici v ČR zatím unikátní možnost vykládky nasátých materiálů (suchých i mokrých) do kontejnerů či big-bagů. A v rámci dodávek velkým průmyslovým subjektům a stavebním firmám nabízíme plnění (použitelných) surovin do big-bagů.
Příkladem tohoto využití může být čištění sil, zásobníků surovin; výměny pískových náplní s možností odsávání sypkých materiálů frakcí až do 40 m, sání ze vzdáleností až 100 metrů a bezprašné plnění surovin do big-bagů.
Manipulace stavebních materiálů
Pneumatická vnitrostavební doprava sypkých stavebních materiálů má asi největší potenciál rozvoje. Jedná se o nafoukávání materiálu na potřebné místo, přičemž je možné provést svislou a vodorovnou dopravu společně s navrstvením materiálu v jedné operaci! Ve srovnání s ručním provedením je ukládání nesrovnatelně rychlejší, bez nutnosti tvorby mezideponií materiálu na stavbách, kde je velká nouze o místo. Dopravu na stavbu může provést jiný (velmi levný) nákladní prostředek a sací bagr se „nasaje“ až na stavbě.
Tyto operace jsou často prováděny v závěrečných fázích stavby, kdy je stavba ve skluzu a pod hrozbou sankcí z prodlení je rychlost provedení prací prioritní.
Využívá se například pro tvorbu zelených střech, nafoukávání podsypových materiálů pod dlažby do sklepních prostor či jednotlivých pater, izolační či nehořlavé zásypy, zpevňování nepevných svahů apod.
Výkopové práce
S výkopovou technologií Amphitec je možné provádět vakuové odtěžování zásypů z kabelových či potrubních tras pouze s jednočlennou posádkou stroje. S podtlakem sání až 98% spolu s mechanickým narušováním je zemina (zásyp) nasávána do hadice. Žádné další nástroje a mechanismy tedy nejsou nutné.
Za jediný den je tak možnost odtěžit materiál hned na několika místech poruchy. Kapacita cisterny umožňuje řetězení těchto prací bez nutnosti průběžné vykládky. Ušetří se tak za přistavení mnoha strojů a mechanismů, v místě zásahu je nutný zábor jen malé plochy. Jako významný benefit je nutné vyhodnotit to, že práce jsou provedeny velmi rychle a bez rizika narušení inženýrských sítí v místě poruchy.
I proto se nejčastěji takto provádějí výkopové práce při havarijních opravách vodovodů, kanalizací, plynovodů, podzemních vysokonapěťových rozvodů a jiných podzemních potrubních vedení.
Úklidové práce
Úklidové práce navazují na stále přísnější prosazování požadavků na limity znečištění prachem v provozních prostorech. Jedná se zejména o úklidy prostorů uhelných kotelen a zauhlovacích tras v teplárenských a elektrárenských provozech dle NV-406/2003 Sb., odstraňování kontaminovaného prachu z technologií před jejich demolicí či rekonstrukcí, čištění povrchů technologií – drtírny, hutní provozy, válcovny, železárny.
Práce s využitím sacího bagru je většinou odstávková nebo havarijní, zákazníci se pro běžný provoz vybavují stacionárními vysavači či vysavači slabších výkonů.
Sdílet / hodnotit tento článek