Následkem havárie, nebo třeba povodní, bývají obvykle nevyhnutelné opravy podlah. Týká se to velmi často i nových, nebo čerstvě zrekonstruovaných nemovitostí. Podobnou situaci řešila i majitelka rodinného domu v Praze Řeporyjích. Při havárii způsobené nekvalitně odvedenou instalatérskou prací byly zničeny zánovní podlahy v přízemí domu tak, že kompletní výměna podlah byla nevyhnutelná.
„Bylo to k pláči, voda z potrubí po několika měsících prosakování zapříčinila deformaci nové podlahy a dokonce se objevila plíseň. Naše podlaha tak rázem byla plovoucí nejen co do definice typu, ale doslova,“ uvedla majitelka domu.
Situace se musela řešit velmi rychle. Po předchozí negativní zkušenosti s instalatéry se obrátila na renomovanou firmu, nejen instalatérskou, ale rovněž stavební. Ta jí poradila jak podlahu velmi rychle opravit a pokud možno bez jediné kapky další vody. Jednalo se o suchou plovoucí podlahu. Konstrukčně se v podstatě jedná o suchý vyrovnávací zásyp, na který jsou položeny sádrokartonové desky a na nich finální nášlapná vrstva.
Jako první bylo nutné poškozenou podlahu vykopat a opravit potrubí, jehož závada vše zavinila. Protože jednou z příčin, proč potrubí prasklo, mohla být přílišná váha původní podlahy, betonová stěrka či cokoliv podobného nepřicházela v úvahu. První vrstvou nové podlahy byla separační fólie, v našem případě z netkané geotextilie. Následně byl až do potřebné výše nasypán Liapor.
Liapor jsou keramické kuličky vyráběné vypalováním a expandováním přírodního jílu. Jedná se tedy o zcela přírodní a nezávadný materiál. Pro suché plovoucí podlahy se nejlépe hodí frakce do velikosti maximálně 4 mm, protože větší kuličky by nezapadly do malých skulin. Výška podsypu by měla být minimálně 2 cm, maximální výška ale není nijak limitována. Proto je Liapor ideální i pro vyrovnání podlah s velkými nerovnostmi.
„Zásyp z Liaporu jsme pak zarovnali a zhutnili dřevěnou latí a položili na něj sádrokartonové desky.“
Při pokládce je třeba vždy postupovat od nejvzdálenější zdi směrem ke dveřím. Desky se pokládají systémem pero - drážka, ale abychom dosáhli potřebné tuhosti podlahy, raději jsme je také slepili a prošroubovali. Kolem obvodových zdí jsme umístili dilatační pásky. Nakonec jsme přetmelili všechny spoje v podlaze a tím byla připravena pro položení finální pochozí vrstvy. Tady si každý může vybrat dle svého vkusu – vhodný je koberec, plovoucí podlaha, lamino, PVC nebo třeba dlažba.
„S podlahou jsem maximálně spokojená. Nejen, že byla hotová velmi rychle, ale dokonce nám pomohla dům odhlučnit, Všechny škody nám sice nahradila pojišťovna, ale cena Liaporu nás mile překvapila. Chceme ho využít i při rekonstrukci půdních prostor,“ doplnila majitelka.
Liapor zakoupíte v e-shopu obchod.liapor.cz. Detailnější informace o suchých podlahách naleznete na webových stránkách www.liapor.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek