REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Okna více o tématu

Okna s rekuperační jednotkou

Při výměnách oken a při energeticky uvědomělých sanacích dochází k utěsnění obálky budovy a stávající výměna vzduchu infiltrací oknem je eliminována na minimum. Z hlediska požadavků na výměnu vzduchu v pobytových místnostech je pak nutné zajistit přísun čerstvého vzduchu do těchto prostor. Pro novostavby jsou k dispozici centrální rekuperační jednotky, které potřebují určitý prostor pro vzduchotechnické rozvody a umístění výměníku.
Okno s rekuperační jednotkou SULKO Vent © foto Petr Bohuslávek

Při rekonstrukcích stávajících bytových nebo administrativních prostor pak tyto požadavky kolidují s praktickou proveditelností, protože někdy bývá problém s prostorem pro vzduchotechnické kanály a rekuperační jednotky. Na základě těchto skutečností tak vznikají technologicky variantní návrhy jak se s touto problematikou vypořádat.

Vzhledem k nutnosti začít provádět stavby i sanace budov ve vyšších energetických standardech - Směrnice č. 2010/31/EU, zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, nelze do budoucna uvažovat o provádění staveb bez nucené výměny vzduchu na principu rekuperace tepla z odváděného vzduchu.

Decentrální větrání

Jednou z možných variant je větrání na principu decentrální výměny vzduchu. Decentrální jednotky se umisťují do jednotlivých místností, je možné je umístit do stěn (nutné vybourat otvor ve zdivu a umístit drobnou jednotku na zeď - např. Zehnder ComfoAir) či do okenních otvorů (při výměně oken), kdy je celá rekuperační jednotka integrována přímo do okenní otvorové výplně (např. Sulko Vent).

Řešením do okna odpadají požadavky na prostor pro vzduchotechnické rozvody a umístění rekuperační jednotky. Není třeba dělat nové otvory do obvodového pláště budovy.

Základem tohoto principu je okenní ventilátor fungující na principu regenerativní výměny tepla. Tento ventilátor je součástí okenního profilu, v němž jsou skryty dvě kompletní jednotky výměníku tepla.

Princip fungování okenního ventilátoru

Přes energetický akumulátor je odváděn ventilátorem teplý vzduch z místnosti. Tento vzduch předá svoje teplo a částečně i vlhkost akumulátoru. Poté dojde k změně smyslu otáčení ventilátoru a přes ohřátý akumulátor je přiváděn studený vzduch z vnějšího prostředí, který se ohřeje a převezme i část vlhkosti uložené v akumulátoru.

Při standardních provozních podmínkách a teplotách do -10 °C v exteriéru nedochází ke vzniku kondenzátu. Pro jednu okenní jednotku je pak uvažováno se dvěma těmito moduly fungujícími v opačných režimech a tak zůstává tlak v místnosti konstantní (nedochází ke střídání mírného přetlaku a podtlaku, ke kterému by docházelo s použitím jediného ventilátoru).

Vzhledem ke skutečnosti, že větrací jednotka je integrována do otvorové výplně, je podmínkou instalace přívod elektrické energie k oknu.

Nevýhodou řešení umístění do okenního otvoru při rekonstrukcích je pohledově silnější rám (širší právě o modul jednotky) a s tím související i snížení celkové zasklené plochy okna (což může mít vliv na osvětlení a oslunění interiéru). Tuto nevýhodu lze při větší rekonstrukci eliminovat celkovým rozšířením okenního otvoru (což je ale vázáno na stavební povolení).

Účinnost decentrální jednotky do okenního otvoru

Účinnost systému je maximální 96,9 %, průměrná 85,8 %. Výkon při jednotlivých stupních nastavení 3,5/ 5/ 15 m3/h akustické zatížení 26/33/38 dB.

Prakticky záleží počet instalovaných jednotek v bytě nebo pobytové místnosti na počtu osob nebo objemu místnosti, rovněž na počtu okenních jednotek v prostoru umístěných. Z hlediska koncentrace CO2 je pak v součinnosti s čidlem zajištěna optimalizovaná výměna vzduchu podle skutečných potřeb. Větrací jednotka je vybavena filtračním systémem, který potom zajišťuje i optimální čistotu vzduchu vstupujícího do místnosti. Tyto filtry jsou umístěny pod odnímatelným krytem a jsou čistitelné.

Cena bytových centrálních rekuperačních jednotek, včetně instalace, se pohybuje kolem šedesáti tisíc korun. Ekonomickou návratnost systému udávají výrobci v horizontu 7 – 10 let.

Systém decentrální rekuperace, ale v úpravě pro střešní okna představila i společnost Velux na veletrhu BAU Mnichov 2015.

Jak větrací systém v okně vypadá a jak funguje - For Arch 2015

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Okna

  1. Základní teorie o oknech
  2. Jak vybrat okna
  3. Plastová okna
  4. Dřevěná okna
  5. Konstrukce okna
  6. Zasklení oken
  7. Montáž okna
  8. Namontujte okno mimo zeď. Předsazená montáž oken omezí tepelné mosty
  9. Kotvení okna
  10. Připojovací spára okna
  11. Měníte okna? Pozor si dejte na připojovací spáru. Má zásadní vliv na kvalitu oken a dveří
  12. Správné zabudování oken a dveří je zásadní pro jejich funkčnost. Odkazujte se na normu a pozvěte si stavební dozor
  13. Údržba a seřízení oken – jak je mazat, seřídit a čistit?
  14. Okna s rekuperační jednotkou
  15. Venkovní stínění oken

Související témata

Přečtěte si více k tématu Okna

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Předsazená montáž oken, Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Namontujte okno mimo zeď. Předsazená montáž oken omezí tepelné mosty

Pokud plánujete zateplení domu podle současných požadavků, tedy větší tloušťkou izolantu, pravděpodobně jste o tomto způsobu osazování oken již slyšeli. Pokud ještě ne, určitě by vás to mělo zajímat. V tomto článku si vysvětlíme, co je to předsazená montáž, jakými způsoby jí lze provádět,…

Zdroj: PEXELS

Bezpečný domov a mapa kriminality představená na veletrhu FOR ARCH

Již 34. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH (19. až 23. 9.) odstartoval seminářem Bezpečný domov. V široké nabídce doprovodných programů veletrhu má tato akce již své čestné místo. Aktuálně zaujala přítomné svým dalším vývojem aplikace Mapa kriminality a novými informacemi…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA