REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Interiérový designér - proč a kdy s ním spolupracovat? A jak jej vybrat?

Služba navrhování interiérů je u nás relativně mladá. Ještě na konci devadesátých let nebylo zcela obvyklé, že by se za tuto činnost platilo. Také byla jen pro horních deset tisíc. Dnes je tomu zcela jinak. Popularitě pomohla média, jak televize, tak i oborové časopisy o bydlení a designu a mnoho dalších faktorů.
Interiérový designér - proč a kdy s ním spolupracovat? A jak jej vybrat?

Interiérových architektů a designérů je dnes téměř nepočítaně a ceny za projekt šly výrazně dolů, což je pro zákazníky pozitivní. Tuto službu si tak může dovolit skoro každý. Každá mince má však dvě strany. S nárůstem poptávky (díky popularitě oboru) narostla také nabídka, která je však velmi pestrá a rozličná. To je právě ta druhá strana mince. Při výběru designéra je tedy třeba postupovat opatrněji a zjistit si několik informací.

Jak postupovat při výběru designéra?

Každý designér má svůj určitý rukopis a styl práce. Tento styl by vám měl vyhovovat a měli byste být naladěni na stejnou notu. Bydlení je velmi intimní věc a neměl by vám ji určovat někdo, kdo vám není příjemný a s kým nejste naladěni. Tvorba projektu by měla být o komunikaci nikoli diktát ze strany designéra.

Druh výstupů – projektů není rozhodující. Někdo kreslí v ruce, jiný dělá pohledy a půdorysy, další používá 3D software. To by nemělo být až tak významné. Důležité je, aby klient z výstupu pochopil, jak bude daný interiér vypadat a zda to odpovídá jeho představám, potřebám a také finančním možnostem.

goodluz - fotolia.com

Důležitou, avšak ne dogmatickou položkou je vzdělání interiérového designéra. Mnohaleté kvalifikované vzdělání na vyšší či vysoké škole nemůže být zcela srovnatelné s několikadenním kurzem. Interiér je celkem složitý, investice do něj (spolu s nemovitostí) je často to největší za celý život, a tak by jej měl raději tvořit odborník než rekvalifikovaný amatér.

Zda je designér již zkušený, poznáte podle hotových realizací. Jejich fotografie většinou najdete na webových stránkách nebo si je můžete vyžádat před začátkem práce na projektu. Hotové realizace z návrhů jsou jasnou známkou toho, že designér umí dotáhnout projekt do samotného konce a že jeho návrhy dávají smysl. Samotné návrhy bez realizací jsou stále jen obrázky, kterých je možné vytvořit nesčetně. Množství realizací je další vypovídající ukazatel. Pokud je na stránkách jedna kuchyně a dvě ložnice, kdo vám zaručí, že to není vlastní interiér designéra. Samotná doba praxe také dost vypovídá.

Cena je vždy až na prvním místě! V dnešní době stojí v průměru návrh jedné místnosti od 5 do 15 tisíc Kč. Setkat se můžete i s nižší částkou. Otázkou je, co za ni dostanete. Výjimkou nejsou ani větší sumy, ale to je závislé na mnoha faktorech.

V názvu článku máme dvě otázky, první z nich je „kdy“. Pokud o službě uvažujete, domluvte se s designérem v prvopočátku projektu. Pokud jde o výstavbu rodinného domu či bytu, je dobré řešit interiér hned při výstavbě. Drobné posunutí dveří, oken, příček atd. může interiéru velmi pomoci a v této fázi vás nebude nic stát. Pokud si designéra zavoláte po položení podlahové krytiny a osazení dveří, musí se často řešit ústupky a kompromisy.

ssergiocom - fotolia.com

Na závěr ještě odpověď „proč“. Kvalifikovaný designér vám každopádně ušetří čas, který je dnes snad to nejcennější, co máme. Pokud máte problém s prostorovou představivostí či laděním barev a materiálů, není co řešit. Není to však jen o čase a prostoru. Dobré rozhodnutí a rada designéra může ušetřit i zajímavou sumu peněz, kterou byste investovali do něčeho, co prostoru nepomůže nebo bude na škodu. Vhodný výběr materiálů vám může usnadnit údržbu interiéru a tím ušetřit čas nejen při realizaci interiéru, ale také při jeho užívání.

A kdy se do spolupráce nepouštět? Pokud máte minimum prostředků nebo velmi specifické požadavky či neradi nasloucháte, popřípadě když máte dost volného času. Zde stojí za úvahu pouze drobná konzultace, pokud tápete a potřebujete se ujistit.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ing. Iva Bastlová DiS.

FOTOGALERIE: Zahraniční trendy jako inspirace do vašich obýváků a kuchyní

Druhý lednový výjezd designérky a autorky článků na ESTAV.cz Ivy Bastlové patřil letos veletrhu IMM, který se konal od 16. do 22. ledna. V Kolíně nad Rýnem nebyl však k vidění jen klasický nábytek. Jelikož je letošní rok lichý, tak se zde dle pravidla koná i přehlídka kuchyní, spotřebičů a dalších komponentů s názvem…

FOTOGALERIE: Světové trendy interiérů z Milána 2016

FOTOGALERIE: Světové trendy interiérů z Milána 2016

Dvanáctého dubna se v půl desáté dopoledne otevřely brány milánského výstaviště Rho a na 270 tisících čtverečních metrech zde bylo k vidění přes 2400 expozici. Výstavištěm za necelý týden prošlo přes 372 tisíc návštěvníků z celého světa. A co bylo k vidění? Pokud vynecháme kuchyně, na které jsme se zaměříme v jiném…

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Vyprojektovat a postavit kvalitní dům, který bude naplno využívat potenciál pozemku a splňovat Vaše představy trvá dlouho. Záleží vždy na více okolnostech, ale obecně se dá se říci, že se jeden rok projektuje a projednává na úřadech a druhý rok se dům staví. Jaké jsou tedy fáze projektové dokumentace a jak dlouho…

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Cena za projektové práce, tedy za přípravu, povolení a dozor stavby, odpovídá zhruba 10% ze stavebních nákladů, což se může zdát na první pohled jako vysoká částka. Je si však třeba uvědomit, co všechno tyto práce zahrnují.

Kolik peněz stojí postavit rodinný dům?

Kolik peněz stojí postavit rodinný dům?

Cena za realizaci rodinného domu se odvíjí od objemu stavby, složitosti stavby i parcely (například složité základové podmínky) od ceny použitých materiálů, kde zvláště v interiéru záleží na zvoleném standardu.

Vladimir Gerasimov - fotolia.com

Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá

Než se pustíte do plánování koupelny ať již s architektem, s koupelnovým studiem či sami, je dobré si zodpovědět základní otázky, jako pro koho bude koupelna určena, kolik potřebujeme úložného prostoru či jaké vybavení požadujeme či potřebujeme. Zní to jako banalita, ale vyřešení těchto otázek v úvodu plánování nám…

REKLAMA