REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavba Sagrada Família jde zvolna do finále

Zatímco se dodavatelé stavby doslova předhání v tom, aby dokončili zakázku před termínem, ti španělští drží přesně opačný rekord. Slavný chrám Svaté Rodiny, Sagrada Família, je budován od roku 1882. A teprve nyní, devadesát let po smrti „prvního projektanta“ Gaudího, se přibližuje svému dokončení.
Sagrada Familia

Stávající šéf-architekt, Jordi Fauli, přistupuje k fenomenálnímu dílu stejně, jako kdysi geniální umělec Antonio Gaudí: „Náš klient nespěchá.“ Otázkou je, jestli měl stejně jako Gaudí na mysli Boha, nebo památkový fond a stavební odbor Barcelony, kteří každoročně vyplácí na dokončení 25 milionů eur. Chrám je „v provozu“ od roku 2010, kdy jej coby basilicu minor vysvětil papež Benedikt XVI. Za sebou má už požáry i problematickou situaci se statikou objektu, v důsledku budování nedalekého metra.

Stavba největšího a nejvyššího římsko-katolického svatostánku (věž Ježíše Krista bude mít na výšku 172 metrů, dosavadní nejvyšší stojí v Ulmu, měří 162 metrů) v Evropě si prostě svůj čas žádá. V době, kdy zemřel Gaudí, bylo celé dílo hotovo z asi 15-25 %, a osazeno bylo jen šest věží. Jejich počet se do dnešních dnů rozrostl na osmnáct, a dílo je prý už hotovo ze 78 %.

„Původním záměrem bylo dokončit stavbu v roce 2026, tak aby korespondovala se smutným mistrovým výročím. Ukazuje se ale, že dokončení všech prvků dekorací si vyžádá zhruba dalších šest let práce.“ Podle posledních upřesnění tak nebude barcelonský kolos stát před rokem 2030, a pravděpodobně se bude „honit termín“ ještě v roce 2032.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Kaple klášterního komplexu z Rumunska udivuje celý svět

Kaple klášterního komplexu z Rumunska udivuje celý svět

Svým provedením se rekonstrukce staveb sakrálního účelu silně odlišuje od běžných zakázek. Invence architekta je zde vedena požadavkem na zachování význačných rysů stavby, vyzvednutí duchovního odkazu místa a jeho pietního charakteru. S určitou nadsázkou lze o církevních budovách říct, že se zde navenek neprezentuje…

REKLAMA