REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Větrání domů a bytů více o tématu

Přetlakové větrání – funkce, výhody a nevýhody

Přetlakové větrání není v bytech příliš běžné. Nevyužívá se ventilátor pro odtah vzduchu například z kuchyní, koupelen nebo WC, ale naopak se ventilátorem zajišťuje přívod vzduchu do obytných místností. Přívod je kontrolovaný, umožňuje ohřev vzduchu a také filtraci. Vzduch pak z objektu proudí ven netěsnostmi. Toto řešení má své výhody i nevýhody.
Přetlakové větrání – funkce, výhody a nevýhody

Pokud chceme přiváděný vzduch zbavit prachu a ohřát jej, musíme mít přívod pod kontrolou. V této variantě systému je to umožněno díky ventilátoru, který nasává vzduch z venkovního prostředí do vzduchotechnického vedení, které je ukončeno uvnitř objektu. Do této přívodní trasy můžeme vložit filtr nebo ohřívač. Průchodem přes filtr je vzduch zbaven prachu do velikosti dle parametru osazené tkaniny nebo jiného prvku filtru – např. i elektrostatické mřížky.

Ohřívačem pak je možné zajistit zvýšení teploty filtrovaného venkovního vzduchu na vnitřní teplotu, nebo na teplotu dle nastavení. Nejdříve filtr, pak ohřívač – to proto, aby se při ohřevu nepřepaloval zbytečně prach ve vzduchu. Ohřívač nemůže být vodní, v zimě by mohl zamrznout a prasknout. V případě vodních ohřívačů je nutné použití nemrznoucích náplní, což není technicky jednoduché ani levné. Obvykle se proto používají vysokoteplotní elektrické spirály s teplotou až 300 °C a s vyšším rizikem přesušování prachu ve vzduchu, poslední dobou se objevují tzv. PTC elektrické články, jejichž teplota je cca 45-60°C.

V rodinných domech je vzduch přiváděn na společnou chodbu a odtud se předpokládá, že se rozšíří do celého domu a zároveň se dohřeje na teplotu interiéru. V interiéru vzniká přetlak, vzduch se snaží najít jakoukoliv skulinku, kterou by se dostal do venkovního prostoru. Netěsnostmi proudí ven vzduch vnitřní, teplý a hlavně vlhký. Ve skladbách propustných tepelných minerálních izolací nebo v dutinách oken mezi rámem a křídlem se ochlazuje, dochází ke kondenzaci vlhkosti v odváděném vzduchu. Výsledkem mohou být zamrzlá okna, která nejdou otevřít, odlupování barev oken nebo zatečení, po čase zaplísněné izolace obálky budovy. Tímto způsobem také není zajištěno odvětrání kuchyně při vaření, koupelen nebo WC.

Přetlakové větrání pro specifická použití

Jistě není bez zajímavosti, že tento systém větrání byl instalován v opevnění a bunkrech pohraniční linie Československa před 2. světovou válkou. Přetlakem zabezpečoval vyfouknutí zplodin ze střelby a zajišťoval, aby se do objektu nemohly dostat např. otravné plyny z venkovního prostředí. Stejně je využíván i pro některé současné výrobní technologie a to tam, kde nesmí dojít k infiltraci škodlivin z okolního prostředí, ze stejného důvodu se mírný přetlak udržuje například na operačních sálech.

Systém řízeného přetlakového větrání se objevuje v některých konkrétních novostavbách rodinných domů. Pořizovací náklady nejsou vysoké, ale provoz není optimální a hrozí riziko poškození konstrukcí objektu. Po reakcích prvních uživatelů je v dalších realizacích doplňován systém řízení, který umožňuje ovládání odtahových ventilátorů, tedy využití nutného podtlakového větrání v koupelnách, WC a kuchyních. Může se zdát, že tato kombinace a možnosti podtlakového a přetlakového větrání a mažou nevýhody obrácené varianty.

Problém ale nastává s řízením, tedy se souběhem jednotlivých ventilátorů. Je nutné zajistit současný chod na správný výkon všech ventilátorů v objektu – tedy přívodního ventilátoru a ventilátorů digestoře, odtahu WC, odtahu koupelen atd. – pro stejné množství přívodního a odvodního vzduchu a tím zajištění rovnosti tlaku v domě. I tak ale není možné další využití a práce s odpadním vzduchem, např. doplnění o zpětný zisk tepla z odváděného vzduchu. To je již řešení centrálního větrání s rekuperací, které si představíme v některém z dalších článků.

Martin Jindrák

Absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v Olomouci. Působil ve společnostech RD Rýmařov a ATREA. V současné době se věnuje energetické certifikaci budov a energetickému auditu, vzduchotechnickým systémům pro školy a zdrojům energie pro energeticky pasivní domy. Je autorizovaný technik ČKAIT v oboru technika prostředí staveb. Od roku 2004 bydlí s rodinou v prvním energeticky pasivním domě v ČR.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Větrání domů a bytů

  1. Intenzita větrání záleží na počtu osob v místnosti
  2. Co je podtlakové větrání, jak funguje a kdy se používá
  3. Přetlakové větrání – funkce, výhody a nevýhody
  4. Rovnotlaké větrání s rekuperací tepla - co to je, jak to funguje?

Mohlo by vás zajímat

Rovnotlaké větrání s rekuperací tepla - co to je, jak to funguje?

Rovnotlaké větrání s rekuperací tepla - co to je, jak to funguje?

Rovnotlaké větrání znamená, že to co se ventilátorem do místnosti přivede, to je také ventilátory odvedeno. Proto téměř nedochází k únikům nebo pronikání vzduchu nekontrolovaně přes netěsnosti pláště budovy. Výhodou je, že se vzduchem můžeme různě pracovat, předávat teplo odpadního vzduchu tomu čerstvému, regulovat…

Co je podtlakové větrání, jak funguje a kdy se používá

Co je podtlakové větrání, jak funguje a kdy se používá

Tento způsob výměny vzduchu, tedy větrání zná a používá prakticky každý z nás. Na toaletách hotelů nebo škol je při využití zapnut malý odtahový ventilátor. V panelových domech je obvyklý společný centrální ventilátor na střeše, odtahující vzduch ze všech koupelen a WC při sepnutí požadavku na větrání z jakéhokoliv…

Jak koupit bydlení: Voda, kanalizace, plyn, větrání a elektro

Jak koupit bydlení: Voda, kanalizace, plyn, větrání a elektro

Trubky často nejsou vidět, ale mohou přinést spousty nepříjemností. Zvláště v nové neodzkoušené nemovitosti se může stát, že vana je nesprávně zaústěna do kanalizace, rozvody nejsou správně izolovány atd. Mokré skvrny na stěnách či vytopení sousedé nejsou příjemné zkušenosti. Pokud jsou rozvody staré 30 s více let,…

Intenzita větrání záleží na počtu osob v místnosti

Intenzita větrání záleží na počtu osob v místnosti

Uvažujete o novém bydlení v novostavbě nebo o revitalizaci stávajícího domu na nízkoenergetický nebo energeticky pasivní standard? Pak kromě volby optimálního stavebního materiálu, oken, dveří nebo zateplení budete řešit otázku zajištění výměny vzduchu. Co ale větrání při využití objektu ovlivňuje a jaký má vliv?

Pro instalaci rozvodů vzduchu do vrstvy tepelné či kročejové izolace nebo stropních podhledů lze využít jak výše zmíněné kulaté trubky, tak i pro tyto případy vyvinuté ploché patentované trubky Zehnder Flat 51 s výškou pouhých 51 mm. Instalace je díky jejich ohebnosti a široké nabídce tvarovek snadná a rychlá.

Postup realizace řízeného větrání s rekuperací tepla

Pouze kombinací kvalitních větracích jednotek a rozvodů vzduchu spolu s vhodnými doplňujícími produkty lze dosáhnout žádaného výsledného efektu a dlouhodobé spokojenosti zákazníka.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA