Objekt, který byl v minulosti sídlem Východočeských státních lesů, je podle Szóráda staticky nestabilní, není zateplený, nemá vzduchotechniku a většina kanceláří již dnešním standardům nevyhovuje. Podle Szóráda není vyloučeno, že by případná rekonstrukce nynějšího sídla stála více než výstavba nového objektu.
Odhad nákladů na stavbu nového sídla podnik spočítaný nemá, řádově by šlo o investici za stovky milionů korun. Nové sídlo by mělo zároveň prezentovat možnosti dřeva jako stavebního materiálu. Szórád poznamenal, že například ve Skandinávii se ze dřeva stavějí budovy nejen úřadů, ale i například nemocnic. Na práci na projektu nového ředitelství již podnik vyčlenil jednoho zaměstnance, se záměrem je podle Szóráda srozuměna dozorčí rada LČR i ministerstvo zemědělství.
Nyní na ředitelství pracuje asi 190 lidí, nová budova by měla mít kapacitu asi pro 230 pracovníků. V regionech má podnik dalších asi 3100 zaměstnanců.
Dřevostavba nového generálního ředitelství by měla vyrůst v těsném sousedství stávajícího sídla na pozemcích Lesů ČR na místě nynějších garáží a bývalého výstrojního skladu. Po výstavbě a přestěhování pracovníků by se stará budova zbourala. Na jejím místě by mohl být parčík. Szórád připomněl, že kolem budovy ředitelství vede frekventovaná cesta, po níž Hradečané chodí a jezdí do přilehlých hradeckých lesů.
Královéhradecký primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) minulý týden na jednání zastupitelů řekl, že Lesy ČR by pro své sídlo mohly využít i budovu městských Vrbenského kasáren v centru města. Szórád k tomu dnes uvedl, že Lesy ČR o přemístění sídla do jiné lokality ve městě nikdy neuvažovaly.
V Hradci Králové podnik sídlí od svého vzniku 1. ledna 1992. Bývalý generální ředitel LČR Jiří Holický v roce 2007 uvedl, že podnik by své sídlo mohl přestěhovat do Prahy. Myšlenku přesunu zdůvodňoval tím, že v Praze sídlí všechny důležité instituce, s kterými podnik jedná.
Sdílet / hodnotit tento článek