Splachovací toaletu v našich podmínkách vnímáme jako běžný standard bydlení. Pro mnoho milionů lidí je však nedostupným luxusem jak samotná toaleta, tak pitná voda. Zatímco v mnoha částech světa je 10 litrů vody pro osobu a den nedosažitelný luxus, my je stále ještě klidně použijeme na jedno spláchnutí.
I když se to může zdát banální, přímý přístup k toaletám, záchodům a hygienickým zařízením všeho druhu a typu pozbývá 2,5 miliardy obyvatel planety Země. Výsledkem podle OSN je, že 1,7 miliardy lidí v oblastech bez hygienického zázemí trpí vleklými průjmy, a přibližně 760 000 dětí ročně zemře v důsledku nákazy cholerou, tyfem nebo žloutenek.
Ve světě běží řada osvětových i praktických programů. Ale budovat kanalizační systém je ve většině lokalit ekonomicky neprůchodné a skutečná realizace zlepšení situace musí probíhat se znalostí regionu a konkrétní komunity a s respektováním místních podmínek.
- OSN se v rámci Millennium Development Goals pokusila v rozmezí let 2000-2015 snížit počet lidí bez hygienického zázemí o 50 %. I když ještě nemáme k dispozici přesná čísla, nedá se předpokládat, že by tento ambiciózní plán došel bezezbytku svého naplnění.
- Architektonické studio H&P Architects (HPA) ve Vietnamu v rámci projektu TOIGETATION (sloučení tří samostatných pojmů Toliet+Washing+Vegetation ukazuje na širší rozměr projektu) ukazuje na problém, že školy bez toalet jsou časovanou bombou.
- Skupina Pollution Research Group na univerzitě v Durbanu s využitím prostředků Gates Foundation vyvíjí novou supermoderní toaletu se suchým procesem a několik velkých společností má zájem o výrobu.
Snižování množství vody na splachování, náhrada pitné vody užitkovou nebo recyklovanou nebo dešťovou je sice cestou, ale zdá se nedostatečnou. Vody je čím dál míň a tímhle směrem jít v globálu prostě nejde.
Cíl: komfortní toaleta bez vody, kanalizace a elektřiny
Skupina Pollution Research Group pod vedením Chrise Buckleyho na univerzitě v Durbanu s využitím prostředků Gates Foundation vyvíjí novou supermoderní toaletu se suchým procesem. Skupina Pollution Research Group je profesionální výzkumné centrum se sídlem v University of KwaZulu Natal School of Engineering ( Chemical Engineering ), která vede inovativní výzkumné projekty na vodní zdroje, rekultivace odpadních vod, vliv odpadních vod na místní prostředí , hygienické systémy a další otázky týkající se vody a životního prostředí.
“Chceme vytvořit systém, který zachová všechno pohodlí současných běžných záchodů, ale nebude přitom potřebovat připojení k vodě, kanalizaci a elektřině,” říká Chrise Buckley.
Sdílet / hodnotit tento článek