REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rockové muzeum v dánském Roskilde srší energií

„Je to prostor sršící energií, rytmem, názorem," říká Jacob van Rijs, zakladatel architektonického studia MVRDV. „Je to prostě pořádná rocková pecka puštěná naplno." O čem je řeč? O novém realizovaném projektu dánských a holandských architektů, muzeu rockové hudby v dánském Roskilde.

Dánské městečko Roskilde se definitivně rozhodlo zasvětit svůj odkaz hudbě a hudební kultuře. Sídlo s 60 000 obyvateli, ležící na ostrově Sjælland 35 kilometrů západně od Kodaně, proslulo dříve jako sídlo dánských králů. Ostatně, 17 z nich zde odpočívá na hřbitově ve stínu zdejší katedrály, stejně jako 22 jejich manželek. Posledních čtyřicet let je ale hluboce zapsáno do podvědomí všech hudebních fanoušků jako město velkých, ba přímo zásadních, hudebních festivalů. Jen na rockový festival Roskilde jich zamíří každoročně přes 110 000.

Dánské hudební epicentrum se proto rozhodlo zanechat odkaz dávných králů v pozadí, a upřednostnit stávající trend. Přispět k tomu má nové muzeum, zasvěcené rockové a popové hudbě, mládí a alternativní kultuře. Projektu s přiléhavým názvem Ragnarock se zhostili designéři z holandského studia MVRDV a kodaňští COBE.

Největší hudební festival na severu Evropy

Termín konání nezapomenutelné akce se nemění od roku 1971, a připadá na začátek července. Přivítat prázdniny za zvuku dunivých tónů se sem vydává několik desítek tisíc hudebních fanoušků z celé Evropy. Vstupenka na osmidenní festival přijde našince na 200 eur, ale v ceně je kromě přístupu k sedmi pódiím také pronájem plochy pro stanování a placeného parkoviště. Festival se přitom prorůstá městem králů. Ohrazená plocha pro účinkující a pařící posluchače zabere v průměru 1 266 150 metrů čtverečních. Festival je výjimečný i tím, že je postaven na práci dobrovolníků. Pořádající Společnost Roskildského festivalu (the Roskilde Festival Society) má pouhých 20 stálých zaměstnanců, zato 300 stálých dobrovolníků a v průběhu roku se v jejích řadách vystřídá na 22 000 dobrovolných pracovníků celkem. Na Roskilde si už za dlouhá léta konání zahráli třeba U2, Nirvana nebo Bob Marley.

Ragnarock je slovy architektů: „Vzpurným vyjádřením životních postojů dunících rock-n-rollem, dotvořeným blyštivým zlatavým exteriérem a interiérem laděným do červeného sametu síní slávy." Muzeum je součástí tzv. ROCKmagneten, tedy komplexního masterplanningu celé městské čtvrti v Roskilde.

Ten zahrnuje přestavbu nelichotivého betonového komplexu staré továrny a sousedících nevyužívaných budov (o celkové rozloze 11 000 metrů čtverečních) do podoby místa, jež by celoročně vyhovovala vysokému kulturnímu standardu celé lokality.

Práce na ROCKmagneten byly zahájeny v roce 2011 (opět pod taktovkou COBE a MVRDV, neboť obě byla v soutěži ohodnocena stejným počtem bodů a prvním místem), a stavba muzea hudby je dlouho připravovaným završením daných snah.

 „Nebylo to ale právě snadné," prozrazuje Dan Stubbergaard z COBE. „Přenést obraz divoké hudby a její energii do podoby hmatatelné stavby. Architektura obvykle používá jiné výrazové prostředky." Snaha o uchopení nezvyklého tématu se ale dánskýma holandským profesionálům zjevně zdařila.

Foto: Ossip van duivenbode

Pocta hvězdám, inspirace mladým

Co od Danmarks Rockmuseum, které bude v Ragnarocku sídlit, očekávat? „Je to pocta velkým hvězdám rocku a popu, je to pomník hvězdám jako Bowie, Hendricks nebo Jagger," dodává Stubbergaard. „Návštěvníci se tu vydají do světa pompézní slávy, za kterou ale stála pořádná dřina a také nemalé odříkání. I proto jsme pro interiér zvolili šarlatové tóny. Je to vlastně analogie celého příběhu rockových star." Alternativní vysvětlení pro pojetí vstupního foyer pak ještě zahrnuje "cestu do vnitřku kytary".

Čtyřpatrové muzeum, vymezené dvacetimetrovými industriálně působícími ocelovými nosníky, je prostorem určeným jak k vlastním expozicím, tak i k celoročnímu "kulturnímu" provozu. Nechybí auditorium, knihovna, zasedací místnost, nahrávací studia, nezbytný obchůdek se suvenýry, kavárnička, tvůrčí dílna a zázemí venkovní prostor, určený k hudebním produkcím. I tím je Ragnarock mimořádný: není to jen mauzoleum úspěšných muzikantů, ale podporuje a podbízí k práci další nové talenty. A je to navýsost kreativní prostředí.

Kontrast vycházející ze „skromných začátků“

Jistě, samotná blyštivá fasáda zatím působí mezi okolním poněkud zanedbaným areálem poněkud rušivě, snad až příliš dramaticky, ale tato šoková terapie umocňuje celkový dojem z nepravidelné struktury muzea. „Na jedné straně trochu ušmudlané a nezapadající, na druhé pak zářivé a skvostné," říkají tvůrci projektu. „I o tom přeci rocková hudba je, ne?"

Zvolená kombinace materiálů (ocelové nosníky, perforované hliníkové obklady na fasádě, pozlacený design) v kontrastu s betonem má evokovat syrovost prezentovaných hudebních nástrojů.

Budova muzea, jejíž slavnostní inaugurace (19. 4. 2016) se účastnil také dánský princ Frederik, se má do příštích let stát také hlavním štábem týmu pořadatelů hudebních festivalů. Tedy alespoň do roku 2018, kdy se ve zmíněné čtvrti mají objevit dvě nové budovy - jedna pro højskole (střední školu) a druhá pak cílená jako zázemí pořadatelů.

Zajímavý je i názor Karsten Ifversenové, která se v Dánsku věnuje vývoji soudobé architektury. Ta prohlásila, že jí budova Ragnarock připomíná novodobou katedrálu. „A přesně tak katedrály v minulosti vznikaly - v neznámých lokalitách. A jak šel čas, objevovala se kolem nich města."

Foto: Ossip van duivenbode

INFORMACE O PROJEKTU

Název projektu: Ragnarock ,Dánsko
Architektonické studio: COBE Arkitekter (Dánsko), MVRDV (Holandsko)
Typ projektu: Muzeum rockové a popové hudby, kultury mládí
Projektový tým MVRDV: Winy Maas, Jacob van Rijs, Nathalie de Vries, Mette Rasmussen, Buster Christensen, Matias Thomsen, Jaap Baselmans, Maria López Calleja, Nicolas Berdon, Doris Goldstein
Projektový tým COBE: Jens Kern Wagner, Morten Andersen, Rasmus Bernhard Nielsen, Thomas Krarup, Rune Veile, Caroline Nagel, Morten Engel
Krajinný návrh: LIW Planning (DK)
Udržitelnost projektu: Arup, Amsterodam; Transsolar, Stuttgart
Provedení vnější fasády: Arup, Londýn
Návrh výstavních prostor, expozic: Kossmann de Jong
Inženýring stavby: Wessberg
Požární bezpečnost: DBI (Dansk Brand Institut)
Akustika: Nordconsult
Zastavěná plocha komplet: 3100 m2
Areál ROCKmagneten: 11 000 m2
Klient/Zadavatel projektu: ROMU
Zahájení projektové činnosti: 2011 (vyhlášením výsledků soutěže projektů)
Rok dokončení: 2016
Rozpočet: dosud neuzavřen

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Reiulf Ramstad Arkitekter

Slavná loď se dočká svého muzea po více než 100 letech

Není to jen loď, tohle je učiněná legenda. Nemusíte fandit folkovým písním, anebo historii dobývání polárních pustin, abyste slyšeli o plavidle jménem Fram. Plachetnici, která se během let 1839-1912 podívala k mrazivým vodám Arktidy i Antarktidy. Tři velké expedice, které absolvovala; unikátní technický profil…

Koncertní sál v Ostravě je nejvíce očekávanou stavbou budoucnosti

Koncertní sál v Ostravě je nejvíce očekávanou stavbou budoucnosti

Prestižní magazín Architizer označil ostravský koncertní sál za desátou nejočekávanější stavbu světa. Přestavujeme dokončenou studii Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy společně s názory architektů a zástupců ostravské radnice.

Budova muzea v Budapešti bude připomínat velkou U-rampu

Budova muzea v Budapešti bude připomínat velkou U-rampu

Nové muzeum v Budapešťském městském parku (Liget), bude realizováno podle návrhu Napur Architect Kft., které obstálo v takové konkurenci jako jsou ateliéry BIG, OMA, Dominique Perrault či Zaha Hadid. Výsledek bude hotov v polovině roku 2019, ale vizualizace Muzea Etnografie na náměstí Ötvenhatosok si můžete…

Z šedivé kostky vytvořili architekti dynamickou budovu pro umělce

Z šedivé kostky vytvořili architekti dynamickou budovu pro umělce

Jak může být typově uniformní a s desítkami jiných snadno zaměnitelná budova transformována v něco originálního a nepřehlédnutelného? Je vůbec možné na stávající konvenční a z norem průměrnosti ničím nevybíhající tvar „nalepit“ novou vnější strukturu, která promění celý kontext v něco mimořádného? Přesně před takovou…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA