Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Dosud v takových případech rozhoduje soud, který se opírá o znalecké posudky. Podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj (MMR), pod které spadá bytová problematika, je však současná úprava dostačující.
"Máme doloženo rozdílné posuzování soudů v případech rozhodování o výši nájemného na konkrétní byt, kde se posudky často liší až o 50 procent. Nebo srovnatelnost nájemného posuzují realitní kanceláře z nabídek pronajímatelů, nikoliv však svobodně uzavřených nájemních smluv," uvedl Taraba. Podle něj by se nájemné mělo posuzovat podle lokality, kvality, obslužnosti, stáří bytu nebo jeho vybavení. Tyto vlastnosti by byly zpracované do cenových map nebo též zrcadel nájemného.
"Tak to běžně funguje například v Německu. Nejde přitom v žádném případě o regulaci, ale o statistiku nájemného ze svobodně uzavřených nájemních smluv. Cenové mapy nemohou být zpracovány centrálně pro celý stát nebo region," dodal Taraba.
Podle vyjádření MMR pro ČTK je však zpracování místních cenových map velmi složité, aktualizace je mimořádně náročná a nelze je navíc zobecnit pro plošné použití v rámci České republiky. "Zákon umožňuje, aby si smluvní strany podle potřeb ve smlouvách ujednaly zvyšování nájemného, případně možnost jeho zvyšování zcela vyloučily. Pokud k takovému ujednání strany nepřistoupily, může pronajímatel navrhnout nájemci zvýšení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě podle výše uvedeného předpisu," sdělila ČTK mluvčí MMR Veronika Vároši.
Zpracování cenových map by podle Taraby měla převzít dobrovolně města jako službu občanům. "Tento postup vede ke stabilitě. K soudním procesům prakticky nedochází a cenové mapy vedou obě strany k dohodě. Jejich existence také zajišťuje dlouhodobější právní a ekonomickou jistotu pro obě strany, a tím prakticky eliminuje uzavírání smluv na dobu určitou," doplnil Taraba.
Sdílet / hodnotit tento článek