Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). V předchozích letech přitom počet změn dodavatele spíše klesal.
Energetický analytik Petr Hlinomaz ČTK řekl, že je pravděpodobné, že v loňském roce dosáhl počet změn dna. Důvodem je podle něj zejména to, že minimem prošly ceny ropy, které představují pro ceny ostatních energetických surovin a pro ceny energií určitý předobraz. "Navíc patrně narůstají počty sdružených nabídek obsahujících dodávku elektřiny i plynu, případně dodávku dalších služeb, což může ovlivňovat rozhodování zákazníků," uvedl. Do budoucna očekává spíše stabilizaci počtu změn.
Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora, který působí také jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), vzrostla v letošním roce ekonomická motivace pro změnu dodavatele. "Poklesy cen elektřiny i plynu na komoditních burzách na počátku roku přiměly mnohé dodavatele k nabídce akčních ceníků určených pro získání nových zákazníků a zdá se, že tyto akce zabraly," řekl ČTK Gavor.
Za celý loňský rok změnilo dodavatele energií celkem zhruba 455.000 odběratelů, meziročně o téměř 15 procent méně. Pokračoval tak trend z roku 2014, kdy za celý rok změnilo dodavatele energií celkem asi 530.000 odběratelů, což bylo o pětinu méně než v roce 2013.
Analytici mezi hlavní důvody poklesu zájmu o změnu uváděli hlavně velké množství odběratelů, kteří jsou vázáni u jednotlivých dodavatelů fixovanými smlouvami na dobu určitou a vyrovnávající se cenové rozpětí mezi jednotlivými obchodníky způsobené velkou konkurencí.
Podle Hlinomaze se ale ukazuje, že dodavatelé jsou schopni vymyslet další kombinace produktů, kterými mohou trh oslovit. Navíc je podle něj patrný nárůst aktivity dodavatelů, jejichž zástupci oslovují potenciální klienty ještě s větší intenzitou než dříve.
"Zákazníci jsou laxní podstupovat změnu při úspoře pouze několika stokorun. Pokud ale přesahuje úspora tisíc korun, situace je jiná. Za to se ta trocha administrativy už vyplatí," dodal Gavor.
Sdílet / hodnotit tento článek