Investiční nákupy nemovitostí se mezi obyvateli České republiky stále těší velké oblibě
„Poptávka ze strany investorů je velmi vysoká. Současný stav je ovlivněný pozitivním vývojem ekonomiky, nízkými hypotékami s úroky pod 2 %, nulovými výnosy z běžného spoření a nejistým stavem finančních trhů. Lidé proto hledají jiné způsoby zhodnocení úspor a obracejí svou pozornost na nákup malometrážních bytů v dispozicích 1+kk až 2+kk. Ty jsou cenově dostupné a dají se velmi dobře pronajmout. Následný výnos může činit 3 - 5 %. Velký zájem o investiční byty ilustruje například projekt Tulipa City v Praze 9, v němž se podařilo prodat 80 bytových jednotek za 8 dní,“ konstatuje Denisa Višňovská, partner realitní kanceláře LEXXUS.
Růst poptávky by však mohla zpomalit nepřehledná situace na rezidenčním trhu, změny ve způsobu hypotečního financování, které se chystají v průběhu let 2016 a 2017, a snižující se nabídka atraktivních nemovitostí. Developeři jsou totiž dlouhodobě svázáni velmi pomalým a komplikovaným procesem schvalování jednotlivých projektů. Doposud slibně se vyvíjející pražský rezidenční trh tak aktuálně nejvíce paralyzuje nedostatek volných bytových jednotek, který se především u nových bytů významně projevuje růstem cen – jako u každého nedostatkového zboží.
Počet malometrážních bytů v dispozicích 1+kk a 2+kk v developerských projektech se odvíjí od lokality, v níž se stavba nachází, a segmentu rezidenčního trhu, do kterého se řadí.
„V luxusních projektech standardně mnoho malých bytů nebývá. Odhadujeme, že v celkové skladbě bytových jednotek tvoří přibližně 10 %. Nízké procento je obvyklé rovněž u nemovitostí v oblastech, které splňují všechny nároky na rodinné bydlení. Největší počet investičních bytových jednotek – až 65 % - obsahují projekty v lokalitách, které leží v centru, v rozvojových zónách nebo nedaleko vysokých škol,“ přibližuje současnou situaci Denisa Višňovská.
Přestože zajímavé malometrážní byty na tuzemském realitním trhu stále jsou, jejich množství se neustále snižuje. Pokud již zájemce o investiční nemovitost přistoupí k samotnému výběru, měl by proto vše zvážit opravdu pečlivě a zaměřit se na několik podstatných parametrů vyhlédnuté nemovitosti. V prvé řadě se jedná o cenu, velikost a technický stav dané bytové jednotky nebo její stáří. Starší byty se dají koupit za nižší pořizovací cenu, investor však musí počítat s dodatečnými náklady za případnou rekonstrukci.
Zdroj: LEXXUS a. s.
Novostavby jsou oproti tomu dražší, ale často nabízejí komfortnější a úspornější bydlení, za nějž lze požadovat vyšší nájemné. Investor by se měl detailně seznámit i s lokalitou, v níž se bude daná bytová jednotka nacházet. Ta by měla disponovat dobrou občanskou vybaveností a dopravní dostupností se zajištěnou možností parkování.
„Při volbě investiční nemovitosti se nelze řídit emocemi. Kupující si nepořizuje nový domov, ale bydlení pro budoucího nájemníka. Právě proto si musí předem pečlivě rozmyslet, kterým skupinám lidí chce byt pronajímat a dívat se na něj jejich očima,“ konstatuje Denisa Višňovská.
Kupujete bydlení? Nechte si poradit!
Pro zájemce o koupi bytu nebo domu nabízí portál ESTAV.cz praktickou příručku Jak koupit bydlení.
Kupující, a je jedno, zda je nákup investicí nebo jde o nemovitost pro vlastní bydlení, by měl o nemovitosti vědět co nejvíce. Je řada otázek, která nás při prohlídce bytu nebo domu nenapadnou a ve svém důsledku znamenají například další významnou finanční částku v provozních nákladech, se kterou jsme nepočítali.
Příručka Jak koupit bydlení je ke stažení zdarma a obsahuje otázky, které by měly při jednání o koupi zaznít, aby zájemce nekupoval zajíce v pytli. Aby si ujasnil co znamená případná rekostrukce a kolik bude stát provoz dané nemovitosti.
Zároveň jsme pro Vás připravili i doprovodný program na blížícím se veletrhu FOR ARCH Praha v září.
- 23.9. konference Jak koupit bydlení, hala 1, vstup volný, registrace nutná zde
- 23.9. právní poradna zdarma ve stánku redakce, hala 1, stánek D21
Srdečně Vás zveme a těšíme se na viděnou.
Sdílet / hodnotit tento článek