REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Denní světlo v interiéru více o tématu

Světlovody – jak fungují a kam se používají

Myšlenka zavedení denního světla do místností, kde je ho nedostatek nebo není k dispozici vůbec, je omílána neustále. Jak docílit výsledku za rozumné náklady, bez zásahů typu atrium, světlíky, prosklená okna či dveře. Někdy toto řešení není stavebně proveditelné, jindy nám ho neumožní dispozice. Světlovody jsou poměrně mladým řešením, které umožnila technologie kvalitních povrchů s pokovením, bezztrátová odrazivost materiálů (až 98 %), kvalitní tepelné izolace. Proto dokážeme svazek světla dostat na místa, kde to dříve nebylo možné.

Délka světlovodného tubusu může být až 6 m. Pokud máme možnost, kde světlo vzít a kudy ho vést, máme tuto jedinečnou možnost. Horní část světlovodu lze umístit kamkoliv. Pokud možno by měla být co nejblíže vrcholu střechy, popř. na jižní straně. Tato kritéria mají vliv na čas, po který nám světlo dopadá do dané místnosti a na jeho intenzitu. Pokud nelze tato kritéria splnit, nic se neděje. Světla bude i tak dostatek. Další výhodou světlovodu je, že jeho instalace je možná kdykoliv. Toto řešení je stejně tak vhodné pro nízkoenergetické a pasívní domy, jako pro rekonstrukce starších domů.

Světlovody snižují náklady na svícení až o několik stovek hodin ročně a finanční návratnost je pod deset roků. U světlovou se můžeme setkat s výrazem světlovod aktivní a pasívní.

Aktivní a pasivní světlovod

Aktivní světlovod je složen z optických zrcadel a čoček, tubusů a šachet, optických vláken a kabelů. Vše je řízeno elektronikou, s rozsvěcením přídavného osvětlení podle intenzity slunečního záření.

Pasívní světlovody (ty které nás zajímají hlavně) jsou složeny z horní hlavice, kopule, světlovodného tubusu a osvětlovací spodní částí s difuzorem pro rozptyl světla. Hlavice může být plastová nebo skleněná, vypouklá, plochá, s vysokou propustností. Může být doplněna Fresnelovou čočkou nebo parabolickým zrcadlem, které koncentrují do tubusu světlo.

Spodní část s difuzorem musí mít možnost odvodu kondenzátu. Většina renomovaných firem, které se zabývají problematikou střešních oken, si zcela logicky přibraly do sortimentu i světlovody. Je to velmi dobrý doplněk a jeho instalace má podobné principy jako osazování střešních oken. Na našem trhu naleznete světlovody v různé kvalitě i cenovém rozpětí. Není třeba hledat laciná nekvalitní řešení, protože firmy jako Lightway, Velux, Fakro, Sunizer od AMERICAN BOHEMIAN CORPORATION s. r. o., Solatube od Salleco spol. s. r. o., Allux, Sunway, nabízejí dostupná řešení, bez „dětských nemocí“, chyb a nesmyslných kompromisů.

Každé z těchto zmiňovaných řešení je velmi zajímavé, jedinečné a lze je využít ve prospěch světelné pohody interiéru. Stejně tak můžou ovlivňovat funkci a specifický vzhled architektonického celku, vně i uvnitř.

Uplatnění světlovodu v domech s nízkou spotřebou energie

Díky dobrému návrhu světlovodů může být v domě dosaženo ideálního osvětlení denním světlem, což má významný přínos pro zrak a příznivé účinky na psychiku. Hlavně v domech s nízkou spotřebou energie je velmi důležité navrhovat světlovody správně, protože ty pak můžou ovlivnit nejen míru přínosu denního světla, ale také celkovou energetickou bilanci domu, zejména pasivního. "Například české světlovody SUNIZER v současnosti nabízejí několik druhů izolačních zasklení přímo v tělese světlovodu, která jsou charakterizována různými izolačními vlastnostmi. Pro běžné domy dostačuje standardní řešení světlovodu  s tepelně-izolačním dvojsklem ve stropním difuzoru. Pakliže by se jednalo přímo o dům pasivní, je tu možnost vybavit světlovod tepelně-izolační vložkou THERMIZER s integrovaným trojsklem", doplnil Lukáš Haas ze společnosti ABC - American Bohemian Corporation.

Denní světlo nutně všude?

Pokud máte možnost ovlivnit své bydlení od prvopočátku a stavíte novostavbu nebo provádíte značnou rekonstrukci, zvažujte i dostatečné prosvětlení všech míst denním světlem.

Pokud nemáte vliv na dispozici, pak zvažte řešení, které umožní méně bolestně (např. právě světlovody) vyřešit problém přirozeného osvětlení dodatečně. Pokud je to problém, nesnažte se věci řešit „na sílu“. Ne vždy je třeba dosvětlovat místa a místnosti, kde trávíme minimum času, za nadměrných nákladů. Zvažujte vždy pravidlo „CENA - VÝKON“.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Denní světlo v interiéru

  1. Přirozené světlo v interiéru - úvod
  2. Přirozené světlo v interiéru - jaký má vliv na naše chování
  3. Přirozené světlo v interiéru - odstupy budov
  4. Přirozené světlo v interiéru - kolik světla dostaneme okny?
  5. Přirozené světlo v interiéru - syndrom nemocných budov
  6. Přirozené světlo v interiéru - střešní světlíky
  7. Světlovody – jak fungují a kam se používají
  8. Přirozené světlo v interiéru - odrazné plochy
  9. Jak dostat do budovy denní světlo: Atria, pasáže, bazilikální osvětlení

Související témata

Přečtěte si více k tématu Denní světlo v interiéru

Foto: Ruben Beilby

Působivý vikýř s komínem do rodinného domu přivádí světlo

Když se řekne komínový efekt, nemusí být nutně řeč jen o fyzikálním jevu. Dokládá to zajímavě řešený rodinný dům, který vyrostl u našich německých sousedů. I když respektuje všechny náležitosti a přidržuje se měřítek okolní zástavby, vyniká velmi svérázným protaženým štítem. S vikýřem –…

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

REKLAMA